İLK YAPACAĞIN...

Kitle fonlaması sistemini anlaman kampanyanın başarısı ile doğrudan orantılıdır. Öncelikle bu bölümde olan tüm videoları seyret, verilen bilgileri ve kuralları dikkatlice oku ve anla. 

Sana bir e-posta geldi ve proje başvurun kabul edilmiş ise; proje detaylarının bulunacağı tanıtım sayfasını hazırlamak için Proje Tanıtım Sayfası Hazırlama Editörün aktif hale gelir.

ÖRNEK PROJE SAYFASI GÖRMEK İSTERSEN BURAYI TIKLA

 

Aşağıda Adım Adım Sana Yol Göstermeye Çalışacağız...

1. Ön Onay Alan Projeni Bulmak

1. Üye girişi yapın ve sekmelerden 'Ön Onay Alanlar' sekmesini tıklayın.

2. Açılan sayfadan Güncelle butonuna tıklayarak sayfasını hazırlamak istediğiniz projenizi seçin.

 

2. Proje Profili

1. Projenizin adını çok uzun bir isim olmadan iki veya 3 kelime ile yazınız.

2. Projenizin yeralacağı kategorileri seçiniz.

3. Projenizin yürütüleceği lokasyonları seçiniz.

4. Projeniz ile ilgili tüm sosyal medya linklerini ve web sitenizi doğru olarak giriniz. (Linkleri kopyalayıp, browserınızda kontrol ediniz.) Projenizin sosyal medya hesapları yoksa muhakkak alıp ilgili linkleri bu alana ekleyiniz.

5. 900 piksele 675 piksel boyutlarında projenizin ilk görselini buraya ekleyiniz.

6. Tüm bilgileri girdikten sonra Kaydet ve İlerle butonuna basınız.

 

3. Proje Detaylandır

1. Projenizi tanıtan 2-4 dakikalık videoyu yayınladığınız platformdaki linkini buraya yazınız ve Yükle butonuna basınız.(Mutlaka kendi ağzınızdan projenizi bir video ile anlatınız)

2. Diğer görselleri Görsel sekmesini tıklayarak yükleyiniz.

3. Hazır olduğuna eminseniz Kaydet ve İlerle butonuna basınız.

 

4. Fonlama Bölümü

1. Proje Sahibinin niteliği için ilgili alanı tıklayınız.

2. Yaptığınız bütçeye göre talep ettiğiniz fon miktarını giriniz.

3. Projenizin gereken fonu ne kadar sürede toplayacağına dair 30-60-90 gün tercihlerinden birini seçiniz. Fon bütçesi arttıkça süreyi artırmalısınız. Fon miktarından bağımsız genel ortalama 60 gündür.

4., 5., 6., 7., 8., 9., 10. nolu satırlarda sizden istenen bilgileri eksiksiz giriniz.

11. Hazır olduğuna eminseniz Kaydet ve İlerle butonuna basınız.

 

5. Görsel ve Video Ekleme

1. Projeniz ile ilgili galeride yer almasını istediğiniz diğer videoları buradan yükleyebilirsiniz.

2. Projeniz ile ilgili galeride yer almasını istediğiniz diğer görselleri buradan yükleyebilirsiniz.

3. Hazır olduğuna eminseniz Ödül Oluştur butonuna basınız. Ödül örnekleri için platformda yayınlanan projeleri inceleyerek, kendi projenize özgü ve özgün ödüller bulunuz.

 

6. Ödül Ekle

1. Ödül Adını en fazla 2-3 kelime ile yazınız.

2. Bu ödül için istediğiniz destek tutarınız yazınız.

3. Bu ödülden kaç destekçiye vermek istediğinizi belirleyerek adedini yazınız.

4. Ödül ile ilgili 5-7 kelimeyi geçmeyecek bir açıklama yapınız.

5. Taahhüt ettiğiniz ödülü fonlamanız başarılı olursa kaç gün sonra teslim edeceğinizi buraya yazınız.

6. Ödül somut bir ödül ise adresin gerekli olduğuna dair Evet'i, eğer ödülü e-posta ile gönderebiliyorsanız ve soyut bir ödül ise Hayır'ı tıklayınız.

7. Hazır olduğuna eminseniz Kaydet butonuna basınız ve diğer ödülleri eklemek için işlemi tekrarlayınız.

 

7. Önizleme ve Yayınlama

1. Tüm gerekli alanları doldurup, eklemek istediklerinizi bitirdikten sonra, MUTLAKA Ön İzleme yaparak yayınlandığında nasıl göründüğünü görünüz. Eğer değiştirmek istediğiniz alanlar var ise sekmelere tıklayarak düzeltmeleri yapınız. MUTLAKA birden çok önizleme yaparak sayfanızın hazır olduğuna emin olunuz. Ayrıca yayınlamadan önce diğer proje sayfaları ile kıyaslayınız.

2. Eminseniz Yayınla butonunu tıklayarak bize gönderiniz.

 

Proje Sayfası Hazırlama Hakkında Bazı Tüyolar...

Öncelikle, hazırladığın sayfada bulunmasını istediğin çizim, video, logo, grafik ve görselleri hazırlayarak başlamalısın. Ardından bu proje fon toplayabilmek için vermek zorunda olduğun ödülleri belirlemek için platformda yayınlanan projelerin ödüllerini incele ve esinlenerek, ödüllerini (satarak gelir elde edeceğin somut veya soyut herşey) projene özgün olarak belirle.

Projenizin platformumuzda yayına alınması ve destek toplayabilmeniz proje sayfanızın gücüne bağlıdır. Bu nedenle;

 1. Platformda yayınlanan diğer projelerin sayfalarına giderek inceleme yapınız ve kendi hazırladığınız sayfa ile karşılaştırarak eksikleri görüp, gideriniz.
 2. Sosyal medya hesaplarını ve web siteniz için domaini yayın öncesi muhakkak alınız ve proje sayfanızda bunları ilgili alanlara giriniz. Web ve Sosyal medya hesaplarını açmanız ve proje sayfanızdaki sosyal medya hesaplarına ilgili linkleri girmeniz fonlanma aşamasında büyük fayda sağlayacaktır.
 3. Fotoğraf, video, çizim ve metinleri artırmanızı ayrıca öneririz. Bilgi, fotoğraf, çizim, detay içeren vs. güçlü bir proje sayfası hazırlayınız.
 4. Projenize destek olacaklara neden size destek olmaları gerekliliği ile ilgili metinlerin bulunması iyi olacaktır. (bir paragraf kısa bir metin yazmanız yeterli olmaz)
 5. Doğrudan veya dolaylı rakipleriniz muhakkak vardır. Onları araştırıp, inceleyerek projenizi geliştiriniz.
 6. Fotoğraf, video ve metinler mümkün olduğunca projeniz ile ilgili olmalıdır.
 7. Proje bütçenizi gerçekçi hazırlayınız. Ülkemizde kitlesel fonlama son derece yeni bir konudur. Talep ettiğiniz bütçenin çok yüksek olması ve gerçekçi olmaması şansınızı azaltır. Önemli bir husus da projenize dair tüm bütçeyi temin etmek istemek yerine sizi projeye başlatabilecek bütçelerin talep edilmesidir. fonbulucu.com ve destekçileri genellikle iş fikrinin veya projenin bir başlangıç yapabilmesi için gereken ilk desteğin sağlanması amaçlanmaktadır. İstediğinizden daha çok toplamanız her zaman mümkündür. Dünyada ve ülkemizde bunun örnekleri vardır.
 8. Platformumuzda ‘Ya hep Ya hiç Finansman Modeli’ uygulanmaktadır. Dolayısı ile hedeflenen tutara ulaşılamadığı zaman destekler iade edilir. Bu yüzden projeniz için gereken minimum başlangıç desteği talep etmeniz sizin için daha akılcı olacaktır. Açıklamalara da bütçe kalemlerinizi ve neye ne kadar harcayacağınızı yazmanız size desteklemek isteyenlere güven verecektir.
 9. Sayfanızda Projeyi gerçekleştireceğiniz ekibiniz hakkında bilgi vermenizi öneriyoruz. Ekibiniz yok ise bir ekip kurmanız başarı şansınızı artırır. Proje ekibinizi fotoğrafları ile tek tek tanıtınız.
 10. Destek verecekler sizin sunduğunuz ödülleri satın alarak destek vereceklerdir. Lütfen vereceğiniz ödülleri diğer projelere bakarak ödül bölümünde düzenleyiniz. Kendi projenize özgün ödüller olması şansınızı artıracaktır. Ödülleri belirlerken istediğiniz bütçeye göre vereceğiniz (stok) adetlerini de ödülü girerken ilgili alanda belirtmelisiniz. Örn. Teşekkür Yazısı 100 adet gibi.
 11. Bir kamera karşısına geçerek projenizi kendi ağzınızdan samimi bir şekilde 2-4 dakikalık bir video ile anlatınız. Birden çok deneme yaparak en uygun bulduğunuzu sayfaya yükleyiniz. Videoda kısaca kendinizi tanıtıp projeniz hakkında bilgiler veriniz. Ne yapmak istediğinizi ve nereye ulaşmak istediğinizi belirtip, insanları size destek olmaya ikna edecek nazik cümleler kurunuz. Kitleler size ve projenize güven duymalı. Bu özellikle sosyal medya tanıtımlarınızı yaparken dikkat çekmenize yardımcı olacaktır. Unutmayınız ki ne kadar bilgi paylaşırsanız kitlelerin sizi anlaması ve desteklemesi o ölçüde mümkün olur.

Herhangi bir yardıma ihtiyacınız olursa lütfen bizimle info@fonbulucu.com ‘dan çekinmeden temasa geçiniz. Size yardımcı olabilmekten mutluluk duyarız

Sayfanın hazır olduğuna inandığın anda ‘Yayınla, butonunu kullanarak tanıtım sayfanı yayınlamak için son adımı atarsın. Editörlerimize ulaşan proje sayfan son bir kontrolden geçer ve uygun bulunursa kısa bir sürede Beğeniye Sunulanlar bölümünde yayınlanır. Eksiklik gördüğümüz takdirde sana bir e-posta ile sorunları bildiririz ve düzeltmeleri yapabilmen için ön onay alanlar bölümüne göndeririz.