Kendi enerjsini üreten sokak lambaları ile tasarruftan öteye üretim yapabiliriz!

            Günümüzde enerji, yemek içmek gibi zaruri ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. Ve insanlar bu enerjiyi koruyabilmek daha doğrusu varlığını devam ettirebilmek için yetersiz üretimin yanında tüketimde tasarruf yoluna gitmektedir. Bu süreçte çeşitli arge çalışmaları sonucunda halojen lambalardan led lambalara doğru bir geçiş olmuştur. Adet bazlı bakıldığında bugünlerde kullanılan enerji bir hayli düşük olmasına karşın insanların kullandıkları elektronik cihazların artmasıyla elektrik tüketimi artmaktadır. Örneğin 10 yıl önce evlerimizde 100w'lık halojen lambalar kullanırken şuanda ortalama 15-20w'lık bir led ampul yetmektedir. Kullanılan cihazların gelişimine bakarak bugünlerde daha az elektrik enerjisi harcadığımız söylenebilir. Ama genel toplama baktığımızda 10 yıl öncesinde kullanılmayan ve bugünlerde yaşamımızın vazgeçilmezi olan elektronik cihazların sayısı arttığından dolayı elektrik tüketimimiz artmaktadır.

            Bizde bu artan elektrik enerjisi ihtiyacının karşılanmasında sadece tasarrufun yeterli olmayacağını ve üretimin de şart olduğunu düşünerek "Yeni Nesil Sokak Lambaları" tasarlıyoruz. Üretilen enerji ile önce lambanın ihtiyacı karşılanacak ve artanı "ıntelconnect" sistem ile şebekeye satılarak gelir elde edilmesi sağlanacaktır. Bu sayede hem şebekeden çekilen enerji miktarı en aza indirilmiş hemde fazla enerji üretimi ile gelir elde edilme imkanı sağlanmış olacaktır.

            Örnek resimlerden anlaşılacağı üzere ortalama 2.5-3m direk üzerinde Lineer pervaneler ile direk içerisindeki jeneratörlerden elektrik üretilecek ve lambaların ihtiyacı kadar enerji depolanacak. İhtiyaç fazlası enerji ise "ıntelconnect" sistemden şebekeye satılacaktır. Örnek tasarımda yukarıdaki Yarım pervane ile hem elektrik üretilecek hemde rüzgar şiddeti takip edilecek. Ayrıca sistemimiz uzak takip olanağı sağlamaktadır.

            Sokak lambalarında genelde en fazla 100w'lık lamba kullanıldığı var sayılırsa iki lambadan dolayı sistemin 200w elektrik enerjisine ihtiyaç olduğu anlaşılmaktadır. Bu sistem ile bizim üretmeyi hedeflediğimiz enerji miktarı 500w-750w kadar. Direk tasarımı ve boyu büyüdükçe bu üretim miktarı arttırılabilir. Yalnız bizim ilk hedefimiz bu sistemi kullanılabilir son ürün haline getirerek çok konutlu sitelere, avm'lere, sanayi sitelerine, vb yerlere kurulması olduğu için direği büyütmeyi şimdilik düşünmüyoruz.

            Bu sistemin tasarımı üzerine çalışmaktayız ve eğer yeterli ödeneği bulursak bir iki ay'a kadar ilk prototipi test için kurmayı planlıyoruz. İlk prototiplerden 3 adet yaparak enaz 6 ay dış ortamda testini sağlamak istiyoruz. Bizim burada hedefimiz aslında olmayan birşeyi yapmak değil. Sadece olan sistemleri tek ürün haline getirerek herkesin ulaşabilmesini sağlamak. Projenin sonunda fiyatı ucuz ve herkesin rahatça alıp, sitesinde, evinin bahçesinde yada ihtiyaç olan yerlerde herhangi bir teknik bilgi gerekmeksizin kullanabildiği evladiyelik "Yeni nesil sokak lambası" çıkarmayı hedefliyoruz.

            Bu tip ürünlerin kullanımı arttıkça hem cebimizden çıkan para azalacak hem de ülkemiz yurt dışından elektrik ithal etmeyi azaltacak ve ihracata başlayacaktır. Bu sebepten dolayı önemli gördüğümüz bu proje için sizlerden destek beklemekteyiz!

                                                

                           

Not:Görseller anlatımın etkili olması açısından örnek çizimden oluşturulmuştur. Proje sonunda üretilen ile görsellerdekinin aynısı olmayabilir.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


İsmet Hüseyin Tekin

YORUM(1)

Fatih Akkurt
Fatih Akkurt 14 Temmuz 2019

Güzel bir proje inşallah istedigin destegi bulursun. Eger projeyi geliştirmede insan gücüne ihtiyacın olursa projede bulunmak isterim oldugu kadar maddi ve manevi

İsmet Hüseyin Tekin
İsmet Hüseyin Tekin 14 Temmuz 2019

Çok Teşekkür ederim Fatih. Tanışmak isterim. Beraber yardımlaşa bitirebiliriz...

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin