Yeni Nesil Elektrik Transformatör

Ağır, hantal ve büyük transformatörlerin yerini artık geliştirdiğimiz ürün alacak...


Mordin Solus Company Hakkında                                                                        

Mordin Solus Company Malatya Teknopark, İnönü Üniversitesi ve İTÜ Çekirdek'in destekleri ile AR-GE faaliyetlerine devam etmektedir. Klasik yöntem "manyetik indüksiyon" yerine geliştirdiğimiz yeni bir teknik olan "elektrik alan akı indüksiyonu" prensibiyle çalışan, boyutları çok daha küçük, çok daha hafif, üretilmesi daha kolay ve maliyetleri daha düşük yeni bir tür transformatör tasarımı üzerinde çalışıyoruz. İlk ve daha küçük olan prototipler yapılmış ve geliştirmeler devam etmektedir.

Elektrik Transformatörü                                                                                                                                                       


Elektrik transformatör; yeni bir teknik olan elektrik alan akı indüksiyonu prensibiyle çalışan, bünyesinde çelik nüve ve sargı içermeyen bu sayede boyutları çok daha küçük, çok daha hafif, üretilmesi daha kolay ve maliyetleri daha düşük yeni bir transformatör türüdür. Elektrik transformatör; bünyesinde transformatör içeren elektriksel cihazlara daha küçük boyutlu ve daha hafif transformatörler yerleştirerek bu cihazların boyutlarının küçülmesini, ağırlığının azalmasını sağlamak ve böylelikle bu cihazları daha kullanışlı hale getirmek amacıyla tasarlanmıştır (akıllı telefon, dizüstü ve masaüstü bilgisayar, tablet, TV, elektriksel ev aletleri...).

Elektrik Transformatör'ün Avantajları

 • Küçük boyutlar ve hafiflik sayesinde, bünyesinde transformatör içeren elektriksel cihazların boyutları küçülebilecek ve ağırlığı azalabilecektir (akıllı telefon, bilgisayar, tablet, elektriksel ev aletleri). Bir sonraki adımda ise bu yeni tekniğin daha da geliştirilmesiyle harici olarak üretilen adaptörler, cihazların içine entegre olarak ortadan kalkabilecek ve böylelikle elektriksel cihazlar daha kompakt ve kullanışlı hale gelebilecektir.
 • Elektrik transformatörü; kapasitif yük özelliği gösterdiği için dağıtım şebekelerine binen endüktif yükleri belirli bir oranda baskılayarak dağıtım şebekelerinin güç katsayılarını yükseltip enerji verimliliğini artırabilecektir. Elektrik transformatör'ün yaygın olarak kullanılması sayesinde enerji iletiminde ciddi miktarlarda enerji verimliliği sağlanabilecektir ve bu etki, elektrik faturaların düşmesini sağlayacaktır.
 • Elektriksel cihazların boyutları büyümeden ve ağırlığı artmadan, tüm bu cihazlara daha yüksek güçlü transformatörler yerleştirilebilecek ve bu sayede cihazların şarj süreleri kısaltılabilmektedir (örneğin bir akıllı telefon adaptörüne boyutlar büyümeden ve ağırlık artmadan 10 VA yerine 20 VA gücünde transformatör yerleştirilebilecek ve bu sayede telefonun tam şarj dolum süresi 40 dakikadan 15 dakikaya düşebilecektir).
 • Üretim maliyetlerinin düşmesi sayesinde müşterilere daha uygun fiyatlı ürün sunulabilecektir.


Toplanan fon nasıl değerlendirilecek

Toplanan bu fon, KOSGEB'in 200.000 TL'lik arge ve inovasyon programına başvurulması için öz sermaye olarak kullanılacaktır. KOSGEB desteğinden faydalanarak ürün, ticari faaliyetlere konu olabilecek düzeyde geliştirilecektir.

Ürünün çalışma prensibini öğrenmek ve teknik ayrıntılar için lütfen web sitemizi ziyaret ediniz. Mordin Solus Company


Hepinize destekleriniz için teşekkür ederiz.Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

 • fonbulucu.com İlk Destek
  3 yıl önce
  100
  Destek
  100


TAKIM


Okan Aydın

YORUM(13)

Yasin Ayaz
Yasin Ayaz 03 Eylül 2018

Biz farkında olmasakta, transformatör olarak adlandırılan cihazlar aslında günlük yaşamımızda kullandığımız neredeyse tüm elektriksel cihazların çalışmasını sağlayan şey. Eğer bu proje başarılabilirse küçük boyutlarda daha yüksek güçlü transformatörler yapmak mümkün gibi görünüyor ve bu a'dan z'ye günlük hayatta kullandığımız tüm elektriksel cihazların evrimleşmesi demek. Ayrıca benzer özelliklere sahip bir rakip ürün olmadığını hesaba katarsak, gerçekten ticari rekabet potansiyeli çok büyük. Umarım hayata geçer.

Ali Bay
Ali Bay 03 Eylül 2018

Günümüz teknolojisinde elektrik aletlerinin boyutları her geçen gün küçülüyor ve bu proje sayesinde ciddi anlamda bir boyut küçülmesi olacak ve ticari hayatta en önemli faktör olan ürünün maliyetinin düşümüde son derece faydalı bir proje olacaktır umarım hayata geçer

Ramis Aksu
Ramis Aksu 03 Eylül 2018

Elektronik cihazların her geçen gün daha da küçüldüğü ve daha az enerji harcayacak şekilde tasarlanmaya çalışıldığı göz önüne alındığında bu proje ihtiyaçlarımızı karşılayacak harika bir çalışma olabilir.

Fatih Güler
Fatih Güler 03 Eylül 2018

kesinlikle böyle bir projeye ihtiyacımız var böyle projelerin önü açılmalı hertürlü destek sağlanmalı diye düşünüyorum

Emrah Dogam
Emrah Dogam 03 Eylül 2018

çok başarılı bir proje umarım hayata geçer teknolojik anlamda gelişen bir proje hayata geçerse birçok alanda kullanılan bilir başarılar. .

Furkan Ayaz
Furkan Ayaz 03 Eylül 2018

günümüzün problemlerinden biri olan sistemlerin küçültülmesi için güzel bir çalışma olmuş. eğer desteklenirse gelişime açık bir proje olduğu anlaşılıyor.nHızlı ve küçük olması artıları

Mehmet Yaşar Özsoy
Mehmet Yaşar Özsoy 03 Eylül 2018

Günümüz teknolojilerinin birinci amacı daha az maliyetlerle daha küçük ölçeklerle hayatı kolaylaştırmak. Bu projede hayata geçirildiği takdirde bu sayılanları başarabilir. Umarım destek bulur ve de hayata gecer. Başarılar

Harun Balın
Harun Balın 03 Eylül 2018

Rekabetçi bir iş ortamında para kazanmanın tek gerçek olduğu bilinci bazen insanı, topluma hizmet vermekten daha ziyade onları kâr amacı gibi görme iç güdüsüne itebilmekte ve asıl amacı yani insanlara ve insanlığa değer katan icatlar yapmaktan alıkoyabilmektedir. Ancak elektronik cihazlar için düşünülen bu proje insan yaşamını ve kalitesini kolaylaştırıp artıracağı gibi ekonomik açıdan da azalan bir maliyet oluşturup faydalı bir hâl almayı kaçınılmaz kılacaktır. Bu projede emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarak başarılarının devamını dilerim.

Turgut Delikan
Turgut Delikan 03 Eylül 2018

Elektrik elektronik sektörüne yeni bir bakış açısı kazandıracak düşüncesindeyim.Bir elektrik elektronik mühendisi olarak nasıl benim aklıma gelmedi bu fikir bunun hayıflanmasını yaşıyorum. Uygulamaya dökülmesi durumunda tüm dünyada hayranlıkla takip edilip belki de yeni nesil üretilen tüm cihazlarda kullanılacak.İnovasyonun nasıl olması gerektiğini tüm ülkeye gösterecek bir çalışma. Umarım bu öngörüye sahip bir yatırımcı sahip çıkarak hayata geçirilir.

Enes Bayam
Enes Bayam 04 Eylül 2018

Sizin gibi fikri vicdanı hür gençlere ihtiyacımız var. Yolunuz açık olsun. Güzel işler başaracağınıza eminim. İyi çalışmalar

Ali Emre Demirel
Ali Emre Demirel 04 Eylül 2018

Hali hazırda çalıştığım yerde transformatörlerin boyutları nedeni ile üretim aşamasında ciddi problemlerle karşılaşıyoruz. Özellikle karmaşık sistemlerde minimize etmenin zorluğu göz önünde bulundurulduğu taktirde, yapılan çalışmanın endüstriyel anlamda ne kadar yerinde ve gerekli olduğu aşikardır.n

Yusuf Selim Karatas
Yusuf Selim Karatas 06 Eylül 2018

Günlük hayatımızın her alanına girmiş ve her türlü elektronik devre elemanlarının çok hızlı bir şekilde geliştiği bu dönemde yıllardır aynı hantal yapısını surduren transformatörler hakkında bir gelişme duymak oldukça ilgimi çekti açıkçası. Iletim, dağıtım ve son kullanıcılar arası gerilim farkının çok farklı olması, bu ağır ve kocaman cihazlara yıllardır bizleri mahkum bırakmıştı. Bir çok cihazın hem verimini düşürüyor hem de taşınabilir olmasını zorlaştırıyordu. Enerji gibi verimliliğin milyonda bir artması bile büyük kazanç olacak bir alan için devasa bir gelişme. Su an elektriği dolarla alıp TL ile satan ve batmaya yüz tutmuş Enerji dağıtım firmaları için harika bir fırsat olabilir. Bu gibi gelişmelerin defalarca ülkemiz tarafından degerlendirilmeyip, böyle cevherlerin yurt dışına mahkum edildiğine şahit olduk. Umarım bu sefer elimizdeki fırsatı değerlendirebiliriz. Ben bir Elektrik elektronik mühendisliği öğrencisi olarak sahsim adına ufkumu genişlettiği için proje sahibine çok teşekkür ederim. Umarım bir şekilde bu yeni nesil transformatörleri kullanmak nasip olur. Başarılar. Yolunuz açık olsun.

Özer Alagöz
Özer Alagöz 14 Eylül 2018

Projeniz gerçekten çok özel bir proje. Benimde bir projem var. Çok araştırma yapıyorum fon konusunda.kosgeb'in sizin projenizi desteklemeyi bırakın, anlayacak kapasitede çalışanlarının bile olduğunu düşünmüyorum. Size tavsiyem TUBITAK BİGG'e (teknogirişim sermayesi destek programı) başvurmanız. Gercekci olalım, evet burası guzel bir platform ama hedeflediğiniz meblalara ulaşabileceğinizi sanmıyorum. BİGG için sanırım yıl sonuna kadar başvuru yapabilirsiniz. BİGG'i üniversitelerin yanısıra Arcelik gibi projenizi çok begeneceğini düşündüğüm firmalarda destekliyor. nProjenizini en kısa sürede hayata gecirebilmenizi ümit eder, başarılar dilerim.

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin