Herhangi bir varlığın

Projemizdeki amaç herhangi bir varlığın tokenize edilip dijital ortamda kullanılması şeklinde açıklayabiliriz. WGOO akıllı sözleşmeler üzerine kurulu bir sistem olup, tamamıyla blokchain teknolojisi üzerine inşa edilmektedir. Wgoo uygulaması ile tahmin edebileceğiniz her şey tokenize edilebilecektir. Wgoo uygulaması aynı zaman da tokenize edilmiş varlıkların alım-satımının da yapılabileceği bir platformdur.

Projenin ana işlem noktası kurumsal/perakende kullanıcıların dijitalleştirmek istedikleri varlıkları, Wgoo uygulaması üzerinden tokenize edilip piyasaya sunmaları üzerine kurgulanmıştır. Bu nokta da uygulamanın ana düğüm noktasını Wgoo Coin (İlk aşamada ethereum (ERC20) tabanlı ve toplam arz 1.000.000.000 adet) oluşturacaktır. Tokenize edilmek  istenilen eder Wgoo coin üzerinden fiyatlandırılıp anlık olarak Wgoo uygulaması üzerinden alınıp satılabilen bir dijital varlığa dönüşücektir.

Bu noktada daha anlaşılabilir olmak adına bir örnek vermek gerekirse; Herhangi bir kurum bir konser organizasyonu düzenliyor ve bu organizasyonun biletlerini Wgoo uygulaması üzerinden satışa çıkartıyor. Örnek işletmemiz 2 ay sonra yapılacak konserin 1000 adet bilet için 1000 adet token oluşturuyor ve biletleri dijitalleştiriyor. Başlangıç fiyatı olarak 1 bilet = 1 wgoo coin olarak belirliyor. Ve biletlerimiz uygulama üzerinden satış listesine giriyor. Öncesinde burada fiyatlandırma ile ilgili belirtilmesi gereken iki husus var; birincisi işletmemiz 1 biletin fiyatını konser tarihine kadar 1 wgoo coin olarak sabitleyebilir (tabiki wgoo coin fiyatlar anlık olarak değişen bir yapıda ) ve kurum kendi paneli üzerinden satışını yapar... İkinci husus işletmemiz isterse biletin başlangıç fiyatını belirleyip bırakır ve iki aylık süreçte arz talep üzerinden biletin fiyatını piyasanın kendisinin belirlemesine izin verir (burada bilet işletmenin sayfasında  satılmayıp wgoo uygulaması içindeki alım satım panalinde listelenir akıllı sözleşmede belirtilen süre kadar) konser alıcıların ilgisini çekti ve satışa çıkar çıkmaz satıldığını farz edelim, burada serbest piyasanın en güzel halini göreceğiz artık alıcılar satıcı olacak ve biletin fiyatı arz talep dengesi içinde kendiliğinden fiyatlanacak ( biletin fiyatı bir anda 100 Wgoo coin  olabilecek yada talep gelmezse 0.000001 Wgoo coin).Arz talep dengesi içinde fiyatlanma hem işletmemizin hem de alıcıların yararına bir sonuç doğuracaktır. İşletme talep almayan konserin bilet fiyatını hiç satamamaktansa daha düşük fiyatlara satışını gerçekleştirip organizasyonunu düzenleyebilecek, alıcılar ise fiyatını kendileri belirledikleri miktardan alabilecekler. Süre sonunda alıcılar Wgoo uygulaması üzerinden blokzincire kayıtlı biletlerini konser girişinde işletip zevkle konserlerini dinleyecekler. 
Yukarıdaki örnekte anlaşıldığı üzere Wgoo uygulaması, herhangi bir konser bileti üzerinden bile bir piyasa oluşturup değerine değer katmaktadır. Bura da hem alıcılar hemde satıcılar için sürekli kar mantığı vardır. İşletme vereceği konserin kalitesini beğenirliliğini vs gibi özelliklerini ne kadar iyi yaparsa o kadar hacim oluşturur ve o kadar değerlenir.

Burada detaylandırılması gereken bir noktada Wgoo üzerinden her dijitalleşen varlığın kendi blok zincirini oluşturacak olmasıdır. Bu tokenize edilen varlığın her bir parçasının sistem içinde kontrol edilebilmesi ve denetlenebiliyor olmasını sağlaması açısından önemlidir.

Bir başka örnek verelim, Wgoo uygulaması ile bir varlık olan herhangi bir şirketin 'tokenize' edilmesi;

ABC Metal isminde 100.000 $ 'lık sermayesi olan bir işletme düşünelim, bu işletmemiz sermayesinin %30 nu tokenize etmek istiyor yaşanacak süreç şu şekilde işleyecektir.

1- İşletme uygulamamıza tüm yasal verileri yükleyip ilk başvurusunu yapacak, operasyon ekibi işletmenin tüm verilerini inceleyip doğrulunu teyit edecek

2- Verilerin doğruluğu teyit edildikten sonra işletmenin, blok zincirini oluşturacağı sayfa aktif hale gelecek

3- İşletme tokenize etmek istediği %30 luk sermaye oranında Wgoo coin satın alıp bu oranın tamamını teminat olarak kilitleyecek

4- İşletmemiz bu noktadan sonra akıllı sözleşmesini oluşturmaya başlayacak

 a- (Wgoo coin in fiyatı o an 1 $ farz edelim ) İşletmemiz 30.000 Wgoo Coin kilitlemiş durumda

 b- İşletmemiz burada iki seçenekle karşılaşacak süreli veya süresiz kilitleme; süreli kilitleme de örneğin bir yıl boyunca oluşturulan tokenler sistemde alınıp satılabilecek süre sonunda (süreli oluşumlar fiyatlarda ani düşüşlere neden olabileceği için bir çok işletme tarafından tercih edilmeyen bir seçim olacaktır) teminatını geri çekip oluşturulan tokenler kalıcı olarak silinecek, süresiz kilitleme de mevcut teminatı kendi kullanımından çıkıp topluluğun güvencesi olarak sistemde kilitlenecek

 c- İşletmemiz teminatı oranında kendi coinini oluşturacak örneğin 1 ABCcoin = 1 WGOO coin ücretlendirmesi üzerinden 30.000 ABCcoin (Burada ücretlendirme ve oluşturulan token miktarı tamamıyla işletmenin kontrolün de)

 d- Kimi ayrıntılar da tamamlandıktan sonra akıllı sözleşmemiz 30.000 ABCcoin i üretip Wgoo uygulaması üzerinden listelenmeye başlıyacak

 e- Listeleme anından itibaren ABC coin yatırımcılar tarafından alınıp satılabilecek ve kendi hacmini oluşturacak (Listelen her varlığın detaylı bilgilerine yatırımcılar uygulama içinde ulaşabilip, değerlendirebilecek)

5- İşletmemiz ilk etepda elindeki 30.000 ABC coin'in 15.000 adetini satışa çıkarttı başlanğıç fiyatı 1 Wgoo coinden ve yatırımcılardan güzel tepki aldı bir ay içinde fıyatını 4 WGoo coine çıkarttı, İlk 15.000 coin'in bir aylık satışında ortalma 3 Wgoo dan satış yapıldı ve firmamız 45.000 Wgoo coin kazanmış oldu. İsterse piyasa şartlarına göre elindeki geri kalan 15.000 ABC coini satabilir ki buda o anlık fiyatlandırma üzerinden 60.000 WGoo coin eder. Bu noktada iki şey olur işletmemiz gömülü teminatı topluluğun güvencesi olarak sistemde kilitli kalmaya devam eder, ikinci olarakta işletmemiz toplamda 105.000 Wgoo coin tutarında kendine sermaye yaratmış olur (ve yine farzedelim Wgoo coin fiyatı 1 $) İşletmemiz elindeki coinlerin tamamını elinden çıkartıp kontrolü kaybettiği andan itibaren 65.000 $ lık bir sermaye yaratmış oluyor.

6- İşletmemiz 65.000 $ kazanımla sermaye arttırımına gittiğini veya yeni yatırımlar yaptığını farz edelim, işletmemiz sistem içinde kalmaya devam edip süreç içinde kazanımlarına devam edecektir.

7- Tabi ki bura da işletmemiz ilk 4 süreci uygulayıp listelenmeye başladıktan sonra  kötü performans sergileyip fiyatını 0,1 Wgoo coine düşmesine neden oldu, ve elindeki tokenlerin 15.000 adetini satarak 1500 WGOO coin kazanç elde etti, burada kimi adımlar atarak elde ettiği gelirle yeni adımlar atmak zorunda kalacaktır, buda işletmemizin kendini iyileştirmesini mecburi kılacaktır.

Yukarıdaki bir işletmenin tokenize edilmesi, İşletmemize yeni bir sermaye alanı yaratmış oldu, işletmemiz dünyanın herhangi bir yerindeki yatırımcıdan destek aldı. Aynı zaman da alıcılar dünyanın herhangi bir yerindeki işletmeye (küçük veya büyük) ortak olmuş oldular.   

Wgoo uygulaması ile mevcut tokenize etme mantığı içinde yeni uygulamaya geçen/geçmek isteyen projelerinde dijital bir varlığa dönüştürülmesi mümkündür. Projenin her ileriye dönük adımı inandırıcılığını arttıracak ve yine yukarıda verdiğimiz örnekler gibi bir hacim oluşturacaktır. Oluşan bu hacim projenin sahibine otomotik bir fon oluşturacaktır.Anlık olarak kazanılan her fon proje sahibine anlık bir dönüş sağlayacak, buda projenin sürekli az ve veya çok miktarda maddi bir kazanç elde etmesini sağlayacaktır. Elde edilen anlık kazanç projenin ileriye dönük adımlar atmasını sağlayacak buda tokenize edilmiş varlığın daha değerlenmesinin önünü açacak ve nihayetinde proje gerçekleşmiş olacaktır. Projesi gerçekleşen firma yukarıdaki örnekteki gibi wgoo uygulaması içinde kalıp kazanımlarına devam edebilecektir. Süreçin böyle devam etmesi hem projeyi oluşturanlara hem de projeye yatırım yapanlara kazandıracaktır.  Wgoo uygulaması bir tetikleyici olarak başlattığı süreç sürekli kazanma mantığı ile ilerlemektedir.

Bir varlığın tokenize edilmesi aynıı zaman da blockchain teknolojisi içinde şu ana kadar kullanılmamış bir özeliğini de bize göstermiş olmaktadır. Bugüne kadar tokinize etme mantığı ya hiç olmayan şeyler (sadece projeler yani İCO'lar) yada belli bir nakit paranın bitcoin, ethereum, tron, waves gibi coinlere çevrilip bunun üzerinden üretilmesi üzerine kurgulanmaktaydı. Wgoo uygulaması bu iki yöntemi de eleyip tamamıyla blockchain teknolojisini günlük yaşamda herhangi bir ederi olan varlıkları tokenize ederek apayrı bir araç yaratmaktadır. Wgoo uygulaması; blockchain teknolojisinin gelecek te ne kadar ileri gidebileceğini göstermesi ve bu alanda ilk adımı atıyor olması ayrı bir önem taşımaktadır.

Kullanıcılar Wgoo uygulaması üzerinden sadece tokenize edilen varlıkların ticaretini yapmayıp, kullanılabilirliği teyit edilmiş coinlerin de (Btc, Eth,, Xrp, Dash, Neo Vs.) alım-satımını yapabilecekler. Bu şekilde bir ticaret platformu bize tokenize edilmiş varlığın bitcoin, ethereum vs gibi bir başka coine dönüşümünün de gerçekleşmesini sağlamış olacaktır.

Wgoo coin sadece kendi uygulaması içinde alınıp-satılan bir token olmayacaktır. Bir çok uluslararası borsada alınıp satılan bir token olmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda ulusal ve uluslararası para aktarımında kullanılabilir olacaktır. Dünyanın herhangi bir noktasına ister Wgoo uygulaması üzerinden, ister alternatif diğer araçlar kullanılarak çok küçük işlem ücretleri ile sadece bir kaç saniye içinde para aktarımları sağlanabilecektir.


Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.

TAKIM


Emrah Yaşar

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin