Geleceği yakınlaştırma

Uçan Gökyüzü ve Uzay Araştırma Laboratuvarı

Maketi içindir hala fikir aşamasında ve hala gelişmelere açıktır. Pist ilk olarak nükleer güç ile çalışan 4 (büyüklüğe göre değişebilir) büyük pervane yardımıyla havada asılı bir şekilde durarak uzaya gidişi kolaylaştıracak ve roketlerin yakıt verimliliklerini artıracak. Gidilecek mesafeyi kısaltacağından araştırma imkanını artıracak. Gökyüzündeki bu pist istenildiğinde laboratuvar olarak kullanılabilecek ve araştırmalara bir ivme kazandıracak

Çalışma prensibi 

Nükleer enerji ile olacak ve uzun süreler dışa bağımlı olmadan çalışabilecek. Tüm bunlar sayesinde yeni keşiflerin önü açılacak. Uzak mesafelere gidilebilecek.

Nükleer Santralin Çalışma Prensibi

Nükleer uçak gemilerinde ki gibi olacak fakat suya olan uzaklıktan dolayı burada bulunan su dönüşümlü yani buhara dönüşen suyu tekrar soğutup kullanılacak. Soğutma ise yüksek irtifada bulunacağından arada ki soğuk hava kullanılacak.

Tabii ki  buradan fırlatılacak araçlar boyutsal olarak küçüleceğinden yerde üretilen parçalar burada birleştirilebilecek. Bu sayede zamandan ve maliyetten önemli ölçüde tasarruf edilebilecek. Bir nevi aynı uzay üssü gibi bir gökyüzü ve uzay araştırma üssü olacak. Bu yapıyla bilim daha hızlı ilerleyecek. Bu aracın aerodinamik yapısı sayesinde de hava akımlarından çok etkilenmeyecek. 
Hafif olarak tasarlandığından yüksek irtifalara çıkabilecek.
Projenin ortaya çıkışı:
Bu proje ilk aklıma bir  drone' u gördüğümde bunu bir eve entegre edip uçurmak deldi aklıma. Daha sonra TÜBİTAK'a başvurup geri çevrilince daha akla yatkın bir proje düşündüm. En sonunda aklıma ilk projemi geliştirip da iyi bir proje çıkarmaktı amacım ve sonu bu proje oldu.
Bu projede prototip tamamlandıktan sonra yaptığım projeni olabileceğini yetkili devlet mercilerine bildirip projeyi hayata geçirmek için elimden gelen her türlü yolü deneyeceğim. Tabi maddi olarak yüklü bir miktara ihtiyaç duyulacağından devlet desteğine ihtiyaç olacak.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Taha Yıldız

YORUM(2)

Ayhan Akbayrak
Ayhan Akbayrak 09 Temmuz 2020

S.H.I.E.L.D üssü değil mi o?

Orhan Burak
Orhan Burak 18 Temmuz 2020

Atmosfer içinde havada inmeden durduğunu varsayarsak, harcanan nükleer enerjinin ve ayrıştırma için gereken foton enerjisinin maliyetini hesaplarsan bence Hollywood yada Marvel araştırma enstitüsüne başvur. Türkiye'de bu yapılmaz.

Taha Yıldız
Taha Yıldız 09 Ağustos 2020

Geminin maliyetini en başta hesapladım ben tabi ancak kendini birşey zanet. Zaten şuan için maketin yapmayı planlıyorum. Keşke tam okusana anlasan

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin