ENGLISH

Hi, I am Elif Keve, a passionate, patient, ambitious, and self-learning young woman from Turkey. I have taken this energy and curiosity from the three years gap after secondary school. I have learned countless things in those three years; I wrote my novel, 'The Breath of the Death'. Moreover, I improved my hand drawing and taught myself English, Korean, and started for Italian languages. This gap made me more enthusiastic about knowledge and managed to reach the first place position at high school in the math and science department.

After that, I departed from home and family by entering architecture school at Gaziantep University. My university years were extremely adventurous, I succeeded in joining exchange program on an annual basis, in addition to being awarded many extra scholarships for my social responsibility at volunteering programs, education exchange programs, and internships, such as; Farabi Program in Istanbul/Turkey, Mevlana Program in Baku/Azerbaijan, Erasmus Program in Bergamo/Italy, Summer School in Siena/Italy, EVS Youth Bus Project in 15 countries of Europe, TOG(Social Volunteers) Program in many cities in Turkey, etc. Therefore, it allowed me to travel to more than 25 countries and 150 cities all around the world. 

After graduation from Architecture Bachelor Program, I worked with few private companies. During this time, I joined many science teams and did some space studies with them. I have a high curiosity about space and aviation, and it took me more than a year studying and reading about airplanes and spaceships’ mechanics and working principles. As a result of my curiosity about different titles, this unstoppable wonder guided me toward space technology. I am aware of my energy and patient in studying and working on hard things. And I realized that making the unknowns become known is my deepest motivation, my most profound curiosity, and passion. These two combinations finalized all studies to meet space architecture and I realized once more that I can use my energy to fuel the purpose of my life.

In the meantime, I participated in many programs to feed my knowledge in this sector, and I became the founder of OSA (Outer Space Architects) which is an activist young group of architects and engineers dedicated to improving ourselves in the space industry among science communities. Additionally, I am volunteering at different communities/organizations from time to time, such as being a reporter and helper at AIAA Space Architecture Gathering Events and being a member of Million Stems (1MWIS) to lead women in STEM, are few of them. Moreover, I have started working with TO-ThinkOrbital Space Company for Space Architectural Projects. And I read and write more articles and research on this purpose to improve myself more and more before the official education that I am seeking.

I succeeded in developing a set of skills starting with finding a source of inspiration to accomplishing working solutions and still dreaming for more. I had a dream about constructing structures in extreme environments, known as, outer space. And to fulfill my dream I needed to apply for master's and Ph.D. programs in space architecture. Finally, I have reached out that the University of Houston SICSA is the place for Space Architecture where I can apply for the Space Architecture Master Program. And, I got acceptance for this program soon after my long-term journey.

After this education, I would like to contribute the projects that can be applied on Earth and in space in the nearest future, for instance, space hotel designs for space tourism, investigation on new materials for space projects, simulation, and analog centers, Moon Villages, etc.

I always believe that the Future belongs to those who believe in the beauty of dreams and belongs to those who also work on them. With your kind support, this dream will come true.

Curiosity! For me, it is my driving force to be dedicated to my dream and climbing to the next step of the process. Thereby, I believe I can add a new milestone into space studies to bring original and novel contribution to the field with my high curiosity in Outer Space Architecture. Therefore, every single cent you will donate for my education will find its right place for building my future in space studies contribution to mankind’s future.

You can check CV, Language Certificates, and other related files on this link:

https://drive.google.com/drive/folders/17lxk-m37ciLukVgEq1LycJRwMunG9FCD?usp=sharing

Kind Regards,

Elif Keve

______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

TÜRKÇE(TURKISH)

Merhaba, ben Elif Keve, genelde tutkulu, hırslı ve kendi kendine öğrenen biri olarak tanınırım. Bu enerjiyi ve merakı ortaokuldan sonraki eğitim verdiğim 3 yıllık aradan aldım. O üç yılda sayısız şey öğrendim; "Ölümün Son Nefesi" adlı romanımı yazdım. Ayrıca el çizimimi geliştirdim ve kendi kendime İngilizce, Korece öğrenip İtalyanca diline başladım. Bu süreç beni bilgi ve bilme konusunda daha hevesli hale getirdi ve lisede sayısal bölümünde okul birincisi olmama da sebep olmuştu.

Daha sonra, Gaziantep Üniversitesi'nin mimarlık bölümüne girerek evden ve ailemden ayrıldım. Üniversite yıllarım son derece maceralı geçti, ayrıca gönüllülük programları, eğitim değişim programları ve stajlar, sosyal sorumluluk projeleri için birçok ekstra burs almaya hak kazandım; İstanbul/Türkiye'de Farabi Programı, Bakü/Azerbaycan'da Mevlana Programı, Bergamo/İtalya’da Erasmus Mimari Staj Programı, Siena/İtalya’da Yaz okulu, Avrupa'nın 15 ülkesinde Gençlik Otobüsü Projesi, Türkiye'nin birçok şehrinde TOG(Toplum Gönüllüleri) Programı vb. Böylelikle, tüm dünyada 25'ten fazla ülke ve 150 şehre seyahat etmiş oldum ve bu seyahatler hala devam ediyor.

Mezuniyetten sonra bazı özel şirketler ile çalıştım, bu süre zarfında birçok bilim ekibine katıldım ve bazı uzay ve bilim konularında ilerleyen programlarda bulundum. Uzay ve havacılığa merakım vardı ve uçak ve uzay robotlarının mekaniği ve çalışma prensipleri hakkında çalışmak ve okumak bir yıldan fazla sürdü. Farklı başlıklar hakkındaki merakımın bir sonucu olarak, bu durdurulamaz mucize beni uzay teknolojisine doğru yönlendirdi. Zor şeyler üzerinde çalışırkenki enerjimin ve sabrımın farkındayım. Ve bilinmeyenlerin bilinmesi de en derin motivasyonum, en derin merakım ve tutkum olduğunu fark ettim. Bu iki birleşim uzay mimarisi ile karşılaşmama sebep oldu ve enerjimi hayatımın amacına hizmet etmek için kullanabileceğimi bir kez daha fark ettim.

Bu arada, bu sektördeki bilgimi beslemek için birçok programa katıldım ve bilim toplulukları arasında uzay endüstrisinde kendimizi geliştirmeye kendini adamış aktivist genç bir mimar ve mühendis grubu olan OSA'nın (Outer Space Architects) kurucusu oldum. Ayrıca, AIAA Uzay mimarlığı programlarında yardımcı ve raportör olmak ve STEM'de kadınlara liderlik etmek için Million Stems (1MWIS) üyesi olmak gibi farklı topluluk ve kuruluşlarda zaman zaman gönüllü olarak çalışıyorum. Ayrıca, Uzay Mimari Projeleri için TO-ThinkOrbital ile çalışmaya başladım. Ve aradığım resmi eğitimden önce kendimi daha fazla geliştirmek için bu amaçla daha fazla makale ve araştırma okuyup yazmaya çalışıyorum.

Çalışma çözümlerine ulaşmak için bir ilham kaynağı bulmaktan başlayarak bir dizi beceri geliştirmeyi başardım ve hala daha fazlasını hayal ediyorum. Dış uzay olarak bilinen aşırı ortamlarda yapılabilecek yapıları inşa etmeyi hayal ettim. Ve hayallerimi gerçekleştirmek için Uzay Mimarlığı alanında yüksek lisans ve daha sonrası için doktora başvurusu yapmam gerekiyordu. Bunların sonucu olarak Houston Üniversitesi SICSA'nın Uzay Mimarisi Yüksek Lisans Programı'na başvurabileceğim bir yer olduğunu öğrendim. Ve uzun soluklu yolculuğumun hemen ardından bu programa kabul edildim.

Bu eğitimden sonra, Dünya üzerinde ve yakın gelecekte uzayda uygulanabilecek projelere, örneğin uzay turizmi için uzay oteli tasarımları, uzay projeleri için yeni malzeme araştırmaları, simülasyon ve analog merkezler, Ay Köyleri gibi projelere katkıda bulunmak istiyorum.

Ben her zaman geleceğin hayallerin güzelliğine inananlara ve onlar üzerinde de çalışanlara ait olduğuna inanıyorum. Sizin de destekleriniz ile bu amaç gerçekleşecektir.

Merak! Benim için hayallerime adanmak ve sürecin bir sonraki adımına tırmanmak için en itici güçtür. Böylelikle, Dış Uzay Mimarlığına olan yüksek merakımla alana özgün çalışmalar getirmek için uzay çalışmalarına yeni bir kilometre taşı ekleyebileceğime inanıyorum. Bu nedenle, eğitimim için bağışlayacağınız her kuruş, insanlığın geleceğine katkı sağlayan uzay araştırmalarında geleceğimi inşa etmek için doğru yeri bulacaktır.

CV, Dil Sertifikaları ve diğer ilgili dosyaları bu bağlantıdan kontrol edebilirsiniz:

https://drive.google.com/drive/folders/17lxk-m37ciLukVgEq1LycJRwMunG9FCD?usp=sharing

Saygılarım ile

Elif Keve

Fotoğraf Galerisi
Henüz proje için resim eklenmemiştir.

Video Galeri

 • Gizli Destekçi
  1 yıl önce
  50
  Destek
  50
 • Ayşenur Taşcı
  1 yıl önce
  50
  Destek
  50
 • Aykhan Abdullayev
  1 yıl önce
  50
  Destek
  50
 • Andrea Polverini
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Houria Bouchnafa
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Hatice Düzen
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Bedrettin Keve
  1 yıl önce
  50
  Destek
  50


TAKIM


Elif Keve

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin