SADE KOLAY GÜVENİLİR TOPRAKLAR

İSMİM YUSUF AYDOĞDU 24 YAŞINDAYIM

SİZLERE ÇEVREYE FAYDALI BÜYÜK BİR PAZARDAN BAHSEDİYORUM SÜRDÜRÜLEBİLİR TARIM

SOLUCAN GÜBRESİ NEDİR ?


Solucan gübresi, çok sayıda simbiyotik ve asimbiyotik bakteri, asimbiyotik mikroorganizmalardan azoto bakteri (azor fiksasyonu yapan bakteri) ve mikoriza mantarı içermektedir. Bu mikroorganizmaların toprak içerisinde bulunan fakat bitki tarafından bünyesine alınamayan besin maddelerini parçalayarak bitki tarafından alınabilir forma dönüştürdüğü belgelenmiştir.Kırmızı Kaliforniya Solıucanlarına (Eisenia Foetida) verilen yemin(büyükbaş hayvan gübresi) solucanlar tarafından tamamen tüketilerek saf solucan dışkısı elde edilir ve bu ürüne solucan gübresi denilmektedir.


1. ÖNCELİĞİMİZ SOLUCAN SAYISINI ARTTIRMALIYIZ  

Odaklanmanız gereken konu küçük sermaye ile işe başlamak ve üretim süreçlerini zamana yayarak öğrenmek olmalı (Yerde, ayaklı kasalarda ya da sürekli akış sistemlerinde üretim yapabilirsiniz). Bu süreçte tesisinizi ve yem sürekliliğini çözmüş olursunuz. Büyük sermaye ile işe başlayacaksanız solucan çoğaltma ile fazla zaman harcamayın. Tesisleşme ve şirket kurulum süreçlerini kolaylıkla gerçekleştireceğinizi varsayarsak çok daha fazla solucan ile (100 bin – 1 milyon arası) işe başlayabilir ve bir an önce üretime başlayarak pazarlama aşamasına geçebilirsiniz. Bu tamamen sermaye ile alakalı bir durumdur.


ÜRETİM SOLUCANLARI NASIL BESLENİR ?


Eğer seperatörden geçmiş hayvan gübresi kullanırsanız daha verimli ve kaliteli solucan gübresi üretirsiniz. Fakat böyle bir şansınız yoksa tabi ki doğal yollarla fermente ettiğiniz hayvan gübresini kompost hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Solucanları beslemek için nasıl kompost  hazırlanır?

Kullanılacak hammadde; taze büyük baş hayvan gübresidir.

Kompost yapımına uygun materyaller;

Çimen, ot

Ağaç yaprakları

Mısır sapı, yaprakları, koçan yaprakları veya öğütülmüş koçan

Buğday, arpa veya yulaf samanı

Talaş, kağıt, karton parçaları (kuşe kağıt olmaz),

Yonca

Fındık, fıstık, ay çekirdeği veya ceviz kabukları

Pamuk işleyen fabrikaların bitkisel kalıntıları

Ay çiçeği işleyen fabrikaların atıkları

Çay posası

Yumurta kabukları

Pancar yaprakları

Mutfak atıkları (sebze, meyve kalıntıları veya kabukları)

Bunlara daha pek çok örnek vermek mümkündür. Kısaca içerisinde, tuz, asit veya herhangi bir kimyasal olmayan bitkisel atıklar kompost yapımında işinize yarayacaktır. Bunların kuru katı olanları kahverengi sınıfına, taze olanları yeşil sınıfına giriyor. Besin değeri yüksek bir kompost hazırlamak için sadece yeşil değil kahverengi materyal de kullanmak gerekiyor.

Örnek;

Malzemeler

100 kg taze sığır dışkısı; beton zemin üzerine dökmeniz veya dökeceğiniz alana naylon sermemiz gerekir.  Böylece topraktan farklı cins solucanların veya zararlı böcek ve bakterilerin kompost içine karışması engellenir.


KULLANIM ALANLARI HEDEF KİTLE KİMLER ?


Aslında tüm bitkiler için kullanılabilir. Ciddi verim artışı yanında başta kök hastalıkları olmak üzere bitkileri savunma özelliğine sahiptir. Solucan gübresi daha çok sebze, meyve üreticileri ve seracılar tarafından tercih ediyor. Ayrıca fide üreticileri, peyzaj şirketleri, organik tarım yapan işletmeler tarafından yoğun talep görüyor.


SOLUCAN GÜBRESİ KARLI MIDIR ?


Solucan Gübresi Üretimi Karlı Bir İş midir?

Bu sorunun cevabını aşağıda başlıklar halinde belirttiğimiz faktörler çerçevesinde inceleyelim.

-Solucan Sayısı

Yatırıma göre geri dönüş hesabı yapabilmek için en temel parametremiz solucan sayısıdır. Solucanlar uygun koşullarda sayı olarak 3 ayda iki katına çıkabildiklerinden başlangıç sayısı yatırımın geri dönüşünü etkileyecektir. Örneğin 100.000 solucanla başlayan bir üretici bir sene sonunda 1.6 milyon solucan sayısına ulaşabilecekken 200.000 adet solucanla başlayan üretici aynı sürede 3.2 milyon solucan sayısına ulaşabilecektir. Ticari anlamda kayda değer miktarda solucan gübresi üretebilmek için bir kaç milyon adete ulaşmak gerekir. Bu nedenle biz mümkünse en az 200.000 adetle başlanılmasını tavsiye ediyoruz.

-Gübre Üretimi

Hesaplamamıza devam edersek, 1 milyon kırmızı kaliforniya solucanı ayda 5 ton yem(ton fiyatı yaklaşık 70 tl) tüketir ve bu tüketim sonucu 1,5-2,5 ton arası miktarda solucan gübresi(ton fiyatı yaklaşık 3000Tl) üretir. Bu gübre 2 ay nemini %20’ye düşürmek amacıyla bekletilir ve artık paketlemeye, kullanıma ve satışa hazır hale gelir. İşte bu 1 milyon seviyesinden itibaren başlayan bu üretim döngüsü ile ayda 1,5-2,5 ton solucan gübresi sağlanabilirken, tesis kapasitesi uygunsa 3 ay sonra solucan sayısı katlandığından ayda 3-5 ton arası solucan gübresi üretimi sağlanabilecektir. Ve bu döngü aynı şekilde tesis kapasitesine göre devam edecektir. Çoğu zaman talep büyük üreticilerden geldiği için stoklayıp toptan satma şeklinde satış gerçekleşmektedir. O nedenle işe girerken bu gelir döngüsünü işe girer girmez her ay gübre satılacak şeklinde düşünmeden sabırlı olmanız gerekmektedir.

-Solucan Türü

Eğer aldığınız solucan türü Eisenia fetida (kırmızı kaliforniya solucanı) değilse hem solucan sayısı hem de elde edilecek solucan gübresi noktasında yukarıda zikredilen rakamlara ulaşamayacaksınız. Bu nedenle doğru ırk ile başlamamak üreticilerin karşılaştığı sıkıntıların ve hayal kırıklıklarının temel nedenlerinden biridir.

-Ciro

Doğru ırk ve uygun koşullar altında üretime başladınız ve 1 milyon seviyesine ulaştınız. Solucan gübresi 2-4 tl arası pazar bulabildiğinden bir milyon adet seviyesine ulaştıktan sonra ilk ay ortalama 6 bin tl bir ciro elde edebileceksiniz. Solucan sayısının iki katına çıkacağından bir sonraki 3 ay için bu ciro aylık 12 bin tl civarında gerçekleşecektir. Bu seviyeler işçiliğini bizzat yapabileceğiniz seviyeler olduğundan yer size ait değilse kira, elektrik ve su giderleri gibi temel giderler düştükten sonra bu cironun ¾’ünün rahatlıkla kar olarak kaldığını göreceksiniz.

-Girişimci

Yatırımın karlı olup olmadığını belirleyecek en önemli faktör girişimcinin işe olan saygısı ve sahiplenişidir. Bu işi ne denli profesyonel yapmaya çabalar ve ne denli doğru adımlar atarak ilerlerse o denli fark oluşturacak ve mesafe kat edecektir. Dolayısıyla siz de sektördeki başarı hikayelerinden birine imza atabilirsiniz. Ancak eğer bu işe girecekseniz her şeyden önce bir canlı yetiştirdiğinizi unutmadan özen göstermeniz gerekmektedir.

-Fayda Maliyet Oranı

İktisat bilimine göre bir yatırım planlaması yapılırken fayda maliyet oranı (FMO) hesaplaması yapılır. Bulunan değer 1’in üzerinde olması halinde yatırım yapılabilir sonucuna varılır. Değer ne kadar yüksekse yatırım da o denli karlı bir yatırımdır. 2014te yapılan araştırmalar FMO değerini küçük ölçekte 1.73; orta ölçekte 1.85; büyük ölçekte ise 2.0 olarak belirtmektedir. Bu da işin oldukça yatırım yapılabilir düzeyde olduğunu göstermektedir.


GERİ KALAN TÜM SORULARI YATIRIMCILARIMIZLA KONUŞARAK ANLATMAKTAN MUTLULUK DUYARIM.


Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.

TAKIM


Yusuf Aydoğdu

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin