Uykusunu alamamış kişiler veya mola saatlerinde biraz kestirmek isteyenler için açılacak olan bir cafe.

Sleep Cafe (Uyku Kafe)

Çalışma hayatınızda ihtiyaç molalarınızdan birinin uyku molası olduğunu düşünün ve özenle hazırlanmış bir ortamda dakikalarca zihninizin temizlendiğini hayal edin. Yoğun ve dikkat gerektiren işlerinize yenilenmiş olarak dönmeyi...Bu düşünceyle yola çıkarak hizmet veren bir cafe açmayı planlıyorum.


İş yerinde, okulda ders dinlerken birden uyku bastırdığını ve "şuracıkta kıvrılıp uyusam" düşüncesini beyninizden geçirdiğiniz anı hatırlıyor musunuz?

Uyku bastırır, gözler hafif kapanır, kafa düşüyor gibi olur... Dirsek masaya konup kafayı tutmak için çeneden desteklenir. Gözleri açık tutmaya çalışırsınız ama yok! Bir süre sonra kendiliğinden hooop bir bakmışsınız masadasınız.


Tam böyle anlarda "Ne olurdu şuralarda bir yatak olsa da kıvrılıp 5 dakika uyusam" dersiniz.

Gün içerisindeki 10-20 dakikalık uyku beynimizi yenilemeyi sağlar.


NASA tarafından yürütülen araştırmaya göre, 10-20 dakikalık bir uyku aklımızı yenilemek, karar vermemiz için yaratıcılığı, üretkenliği ve doğruluğu güçlendirmek, stres düzeyini azaltmak, bağışıklığı ve sağlığı iyileştirmek için yeterlidir.

Dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar tarafından yapılan uzun süreli anketlere göre:


Zaman baskısı altında hareket eden ve çalışmaları büyük bir sorumluluk gerektiren kişiler için ufak şekerlemeler özellikle önemlidir. Dahası, verimliliği artırır, stres düzeyini azaltır, konsantrasyonu kolaylaştırır ve zihni yeniler. Kısacası hem işiniz hem de sağlığınız için faydalı bir alışkanlıktır.

Bu araştırmaları da göz önünde bulundurarak gerekli olan her türlü imkanı sunmayı amaçlıyorum.


Uykusunu alamamış kişiler veya mola saatlerinde biraz kestirmek isteyenler için açılacak olan bir cafe. Önceliğimiz İstanbul gibi büyükşehirde açmak daha sonra yayılmayı hedefliyoruz.

Sleep Café'de 20 dakikalık bir dinlenme süreci, aynı zamanda aklınızı ve duyularınızı iyileştirmeye ve temizlemeye olanak tanıyor:dokunma (yumuşak çimlerin üzerine basılması, sıcak kum veya havadar yastıklar),görme (alacakaranlık, rahatsız edici olmayan renkler ve loş ışık), duyma (özel olarak oluşturulmuş rahatlatıcı müzikler), koku (gevşemeyi destekleyen aromatik bileşimler), oksijen (oksijeni bol ortamlar) ve gevşeme (uyum hissi veren hava yastığı).

Cafe'ye gelen müşteriler kendilerini sarmalayan hamaklarda oldukça rahat uyuyabiliyorlar.

Yumuşacık çimlere yalın ayak basan kişiler ortamın hoş kokusu ve rahatlatıcı havasıyla rahatlayıp zihinlerini tazeliyorlar. Kendilerine verilen kulaklıklardan da müzik dinlerken etraftaki horlama seslerine de maruz kalmıyorlar.

Plan ve projem hazır gerekli olan tek şey destek gerekli desteği bulduğum takdirde hemen harekete geçerek uyku kafe yani sleep cafe'yi harekete geçiricem. Henüz okulu yeni bitirdiğim için gerekli sermayem yok ve bu yüzden projemi hayata geçiremiyorum sizin desteğinizle bunu başarmak istiyorum.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • fonbulucu.com İlk Destek
    4 yıl önce
    50
    Destek
    50


TAKIM


Semih Başkurt

YORUM(5)

Bülent Saman
Bülent Saman 04 Temmuz 2018

Gayet başarılı bir proje olmuş biran önce harekete geçmen gerekiyor ben de sonuna kadar destekçin olmaya hazırım.

Hakan Yıldız
Hakan Yıldız 05 Temmuz 2018

Bayıldım bu fikre. Ancak 18 yaşında gençlerin uykuyu bu kadar sevmesine de kızıyorum biraz. Başarılar dilerim. Tatlı uykular...

Özgüncan Gümrah
Özgüncan Gümrah 06 Temmuz 2018

Özellikle ortam fikri çok güzel. Ancak hangi ilde yapılması planlanıyor? Ben mi kaçırdım acaba o bilgiyi?

Bilge Akgün
Bilge Akgün 07 Temmuz 2018

Proje fikri çok güzel.Benim çok yoğun çalıştığım dönemlerde gün içinde sıklıkla uyguladığım bir yenilenme yöntemi....Ancak burda bana yanlış gelen özellikle İstanbul gibi büyük bir şehirde zaten çok yorgun ve gergin olan bir kişinin 15-20 dakikalık dinlenme ihtiyacı ile sleep cafe'ye ulaşmak ve geri dönmek için trafikte harcayacağı saatlerce zaman...Bu nedenle sayın girişimci bence proje çıktınız uyku cafe değilde kişilere aynı ortamı ev yada işyerlerinde sağlayacak bireysel donanımlar olsa çok daha doğru olur ve çok daha fazla kişiye ulaşılabilir. Başarılar dilerim.

fonbulucu.com İlk Destek

Sevgili Semih, projenin fonlamaya sunulması için daha çok beğeniye ihtiyacın var. Arkadaşlarını, akrabalarını, tanıdıklarını ve sosyal ağını proje sayfana davet et ve desteklemelerini sağla. Başarılar...

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin