Karbon ayak izi farkındalığını erken yaşta kazandırarak dünyayı kurtarabiliriz.

SIFIR KARBON İÇİN ÇAĞRINIZI ALDIK GELİYORUZ!

PROJE MOTTOMUZ : #minimumkarbonayakizi

PROJE HEDEF KİTLEMİZ : Tüm Türkiye'de bulunan, ulaşabildiğimiz kadar ilköğretim okulu öğrencileri

PROJE FAYDAMIZ : Çevre bilinci kazanmış çocuklar, temiz gelecek, sürdürülebilir yaşam, azaltmak ve yeniden kullanım. 


Karbon ayak izi nedir sorusuna çoğu insan cevap veremez. Karbon ayak izi, en genel tanımıyla her bir bireyin insansal faaliyetleri sonucu doğada meydana getirdiği karbondioksit miktarıdır ve şu an itibariyle felaketin eşiğindeyiz. Oluşturduğumuz karbon ayak izlerinin doğal yaşamda bulduğu somut karşılığı, küresel ısınma, iklim değişikliği ve bunlara bağlı olarak doğal yaşamın yok olması olarak tanımlanabilir. Bu farkındalığı da bu sebeple çok çok erken yaşta yaratmak gerekiyor. 

Örneğin, evimizden çıkıp, market alışverişimizi yaptığımız kısa bir zaman dilimi düşünelim; bu zaman dilimi içerisinde giydiğimiz ayakkabının ham maddesi olan plastiğin dahi her adımda sürtünme sonucu bir karbon ayak izi ürettiğini söyleyebiliriz. Market alışverişinde kullandığımız poşetler, üzerimizde bulunan parfüm ve deodorantlar ve farkında dahi olamadığımız daha birçok ayrıntı, bu kısacık zaman diliminde atmosfere bıraktığımız karbon ayak izi miktarımızı belirliyor.


Bu felaketin önüne geçmek ancak erken yaşta eğitimle başlar. Projemiz bu sebeple öncelikli olarak ilköğretim düzeyindeki okullarda başlayacak. Onlara "GİDEREK" doğadaki karbon ayak izi miktarlarını nasıl sıfıra indirebileceklerini deneyimleterek öğreteceğiz. Bu kapsamda neler mi yapacağız? Deney atölyeleri kuracak, eğitici yarışmalar düzenleyeceğiz. Hem eğlenceli hem de eğitici aktiviteler ile onların kolay öğrenmesini sağlayacağız ama tüm bu farkındalığı yaratabilmek için senin desteğine ihtiyacımız var. 


Ardımızda yaşanabilir bir dünya bırakmak için sen de bu farkındalık hareketine katkı sağlamak istemez misin?

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

 • Gizli Destekçi
  3 yıl önce
  2.000
  Destek
  2.000
 • fonbulucu.com İlk Destek
  3 yıl önce
  100
  Destek
  100


TAKIM


Merve Kırcalı

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin