SesOlsun Projesi Neden Doğdu?

Ben Pınar Ayna, henüz çocuk yaşlarda Bursa Belediye Konservatuarı Klasik Türk Müziği Bölümünde müzik eğitimi almaya başladım. Sonrasında Uludağ Üniversitesi Müzik Eğitimi A.B.D. Şan Bölümünden mezun oldum. 1999 yılında Lincoln Üniversitesi Öğr. Gör. Ariel BYBEE ile Master Class dersleri gerçekleştirdik. Lisans Programını tamamladıktan sonra şan eğitimine, dönemin İstanbul Devlet Opera ve Balesi Şan Pedagogu Licinio MONTE FUSCO ile devam ettim. Öğrenim hayatım boyunca ve sonrasında solist ve korist olarak birçok konsere katıldım, resitaller verdim. Kısacası müzik hep hayatımın bir parçası oldu..

Kendimi bildim bileli şarkı söylüyorum. Sesim müzik otoriteleri ve dinleyenler tarafından beğeni toplasa da hiçbir zaman meşhur olmak ya da para kazanmak için müzikal yeteneğimi kullanmadım.  Çünkü, her zaman müziğin popüler olmak ya da para kazanmaktan daha değerli işlevleri olduğuna inandım.  Ve kendimi hazır hissedene kadar hep müzikle dünyayı nasıl daha iyi bir yer haline getirebileceğimi düşündüm.

Henüz 12 aylık bir bebeğim vardı ve yaklaşık üç buçuk aylık da hamileydim...                                

Aslında sürekli olarak bebeklerimi nasıl bir dünyada büyüteceğimle ilgili kaygılarım vardı.

Kaygılarımın ötesinde, benim de bir şeyler yapmam gerektiği inancım gün geçtikçe güçleniyordu. Sürekli olarak bir şeylerden şikâyet ederken buluyordum kendimi. Korkmuş, mutsuz, umutsuz… Bu duygular bana zarar veriyordu. Çözüm bulmalıydım. Ama nasıl? Bir gün internette gezinirken Girişim Savaşçısı Eğitim Programı’nı gördüm. İşte kendimi keşfedebileceğim bir yol dedim ve hemen başvurdum. Kabul edildim. 500 saatlik program sonunda mezun oldum. İşte o programda hayat amacımı keşfettim, gerçekten yapmak istediğim o şeyi buldum ve SesOlsun Projesi’nin temelleri bu sayede atıldı. 

O günden itibaren hiç durmadan bu projeyi hayata geçirmek için çalıştım.  Çünkü artık hedefim netti: İnsanların hikayelerini notalara dönüştürmek ve sadece onlara ve duygularına özel besteler üretecek bir platform kurmak. Böylece, müzisyenler ya da yapay zekanın üreteceği eşsiz melodiler sayesinde toplumsal dengeyi ve uyumu yakalamak. İnsanların ruhunda iz bırakan ağırlıklardan kurtulmalarını sağlamak, haykırmak, bağırmak istediği şeyleri notalara dönüştürmek. Yıllar boyu ruhlarında biriktirdikleri duyguları müzikle dışa vurmalarını sağlamak. Çatışma, öfke, ötekileştirme yerine, uyum, dinginlik ve müzikle dolu bir dünya yaratmak.

Tek başıma çıktığım bu yolculuk harika insanlar tanımama sebep oldu ve o güzel insanlar benim ekip arkadaşlarım, yoldaşlarım oldular. Ve hep birlikte bu güzel amacı gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz.

Sesolsun nasıl çalışır?

Hikâyesini paylaşmak isteyenlerle bu eşsiz hikâyeleri müziklere dönüştürmek isteyen müzisyenleri, bestecileri, söz yazarlarını bir araya getiren bir web uygulama geliştirdik ve adını da Sesolsun koyduk.

Sesolsun.com’a üye olarak ne yapabilirsiniz?

1.       Hikayeni Paylaş Bölümünde

Sisteme ücretsiz kaydolan kullanıcılarımızdan gelen hikâye, şiir ve düzyazıları görebilirsiniz. Her kullanıcı duygularını, düşüncelerini, ruhunda biriktirdiklerini müziğe dönüştürmek için bizimle paylaşabilir. Bize ulaşan mesajlarınız en kısa zamanda sevdiğiniz müzik türüne dönüşebilmesi için duygu durumunuza hitap edecek bestecilere gösterilir ve seçeceğiniz besteciyle size özel bestelere dönüşmek üzere yolculuğuna başlar.

2.       Besteciler Bölümünde

Sisteme ücretsiz kaydolan bestecilerimiz, notalarına ilham olacak en güzel yaşanmışlık hikâyelerine ulaşarak, bu eşsiz hikâyeleri ölümsüz şarkılara dönüştürme imkânını yakalar. Kendilerine ilham olan hikâyeye tekliflerini sunabilirler.

Fonbulucu sayesinde toplanacak fonu Sesolsun için nasıl kullanacağız?

Toplanacak fon, projenin; marka tescil, patent, şirket kurulumu, marketing (dijital reklam ve pazarlama) giderleri, server hizmet bedelleri, Workstation alımı gibi yapay zekâ teknolojisini geliştirmede; görünürlük/bilinirlik çalışmalarında ve web uygulamanın varlığını sürdürmesi için ihtiyacı olan, ekipman ve hizmet alımları için kullanılacaktır.

Sesolsun.com’un kullanıcılarıyla bir an önce buluşabilmesi için senin yardımına ihtiyacı var. Daha huzurlu, denge ve uyum içinde bir toplum için geliştirdiğimiz bu projeyi yine beraberce hayata geçirmenin ve daha büyük kitlelere ulaştırmanın hayalini kurduk. Çünkü biz halkların gücüne inanıyoruz ve bu projeyi seninle büyütecek olmanın heyecanını yaşıyoruz.

 

 

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Pınar Ayna
Ayşe Beyza İnce Çolak-24408
Samet Meriçli-24417
erman özdemir-24418
Abdullah Yılmaz-24543

YORUM(1)

Mehmet Ayna
Mehmet Ayna 29 Haziran 2021

Çok sıradışı bir proje. Emeği geçen herkese teşekkürler...

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin