Ürün patent adı: Yükselir açılır çok fonksiyonlu tekerlekli sandalye

Projemiz tam bir tekerlekli sandalye fonksiyonlarına sahip, 80 -100 cm yüksekliğe ulaşabilen, sırt ve ayak destek kisimlari 90 derecelik açısal hareket ile tam bir hasta taşıma sedyesine dönüşebilen, yatar konumda kaydırmaya imkan sağlayacak şekilde minder bolgesinin yatak boşluğunu alarak kaydirma metodu ile atlatmaya kaldirmaya gerek kalmadan aktarimi sağlayacak ek özellikleri ile tekerlekli sandalye, sedye ve hasta aktarim sistemlerinin melez bir kombinasyonudur. Projem yaklaşik 300 bin tl lik yatirim ( atolye kirasi, arge atolyesi icin makina ekipman, kullanilacak sarf malzemeleri ve teknik personel giderleri vb) gerektirmekle beraber proje ana maliyetlerini KOSGEP ARGE İNOVASYON DESTEKLEMESI kapsaminda karsilamak amacinda olup, buradan proje is plani hazirlama ve sunum hizmetleri, gerekli ön görüşmelerde (proje maliyetlendirme, yatirimci görüşmeleri vb) kullanilmak, para miktari müsade eder ise atölye kurulana dek mekanik tasarimda kullanmayi düşündüğüm sistemlerin modellerini olusturup mekanizmalari denemek için cnc veya 3d yazici almak ve projenin bireysel yapidan resmi yapiya kavusabilmesi maksadiyla kullanilacak olup ilerleyen süreçlerde yeni gerekli ön sermaye ihtiyaclarina göre yeni proje açılışlari sağlanacaktir.

SAN SED AKT MELEZ TEKERLEKLİ SANDALYE olusum Hikayesi

Aşağıda sizlere bir hasta yakını olarak hasta ve bakıcılarının fiziksel ve psikolojik olarak yıpranmaları düşünülerek evde hasta bakan kişilerin problemlerine yönelik olarak başlanan MELEZ BİR TEKERLEKLİ SANDALYENİN nasıl ortaya çıktığını ve su anki durumundan bahsedeceğim.

 2009 yılında kayısı ağacından düşen babamın belden aşağısı felç kaldı. Her ne kadar kardeşim ve ben ailemin yanında kalmak istesekte bölgemizde iş bulamadığımız için şehir dışına çıkmak zorunda kalıyorduk. Annem ve babam tek başlarına kalıyordu sürekli yanlarında yardımcı olabilecek kimse kalamıyordu. Aralarda dönüş girişimleride olumsuz iş durumları nedeniyle kısa sürüyordu birkaç sonra tekrar yine sehir dışına iş için gidiyorduk. En son 2016 subat ayında babam iç kanama geçirerek yoğun bakıma düştüğünde kardeşimle beraber istifalarımızı vererek iskenderuna dönüş yaptık. Ne varki mesai saatleri çalışma yükümlülükleri nedeniyle büyük çoğunlukla babamın bakım yükü yine annemin üzerinde kalıyordu ve yıpranıyordu hem fiziksel hem psikolojik olarak.

   Son olarak girdiğim iş kolu iş güvenliği uzmanlığı olduğu için mekanik yapılara aşinalığım artmıştı. Benim bile çoğu zaman fiziksel olrak gücümün yetmediği işleri annemin tek başına yapması ve babamın bişey ister iken hissettiği yük olma acizlik psikolojisi ve sinir patlamaları yaşamasına dayanmak zordu.

 Sonra yaptığımız işleri düşünmeye ve mekanik olarak daha kolay ve zorlanmadan yapılabilirmi diye düşünmeye başladım. Firmalarda mühendisler, ustalar, işçilere mekanizmaları sormaya başladım. Üniversite sınavına girdim bu gibi uygulamalar için gözüme kestirdiğim mekatronik bölümünün 2 yıllığını yazdım ve kazandım. Orada patent yarışması için düzenlenen eğitime katıldım ve bir deneme patent başvurusu yaptım süreci gözlemlemek için. Patent yazan firmaların rakamları çok yüksekti benim için kendim halletmem gerekti.

 Mekanizma canlanmaya başladığında bizi en çok zorlayan konulara nasıl cevap verir sorularını. Gece acile gittiğimizde yaşadıklarımız, hastaneye kontrole gittiğimizde sandalyeden sedyeye, röntgen masasına ( ‘ki bazen gecede 3 defa röntgene girdiğimiz dahi oluyordu) alma gibi problemlere vereceği cevapları düşünerek , mekanizma modellemeleri yapmaya başladım. İş hayatı, okul hayatı ve ev ile beraber çalışmaları yatak odama kurduğum hobi atölyemde akşam 11 den sonra yürütebiliyordum. Zor bir süreçti elimdeki ekipmanları kredi kartında bulduğum boşluklarla alıyordum. Aslında en zoru da ne yaptığımı ne için yaptığımı kimseye açıklayamamamdı. Ön prototip ortaya çıkana kadar kimse yaptığımın ne olduğunu çözemedi anlatmama rağmen.

Maddi olarak zorlanmama rağmen gözümün önünde yaşananlar ve annemin durumunu görmem pes etmelerimi 2 günlük 5 günlük bunalımdan öteye götürmüyordu pes etmemek için yaptığım şeyerı odamda gözümün önünde tutuyor yatmadan önce en azından nasıl tamamlarım diye plan yapıyordum. Patent başvurusunun ilanından sonra yatırımcı, sponsör arama girişimlerimde çalışır bir sistem görmeden kimsenin projeye ilgi duymadığını gördüm. Ahşap ve plastikten yaptığım modellerden de sonuç alamayınca çalışır bir prototip yapmaya karar verdim.

Elimdeki ekipmanlar yetersiz olduğu için mekanik işçiliği az bir model ürettim. Masraflardan kaçınmak için babamın eski bir sandalyesinin şasesini kullanarak beni rahat taşıyan tekerlekli sandalye, yükselme fonksiyonu olan, tamamen sedyeye dönüşebilen, sedye kısmını yatağın üzerine bindirebilmek için sağa ve sola 10 – 15 cm kaydırabilen,  dünyada başka örneği bulunmayan melez bir tekerlekli sandalyeyi  işlevsel olarak çıkarabildim.  

Ne var ki maddi nedenler dolayısıyla mersine iş için gitmem gerekti en azından borçları azaltıp geri dönerim dediğim bir iş. Prototipim ufak bir kaynak işi kalmıştı gitmeden önce sadece. Neyse işe gittikten sonra aklım hala evdeydi bizimkilerdeydi. Bayram izinleri konusunda pandemi gerekçesiyle problem yaşayınca işten ayrılıp İskenderun'a dönüş yaptım.

Bayrama 2 gün kala akşam babamın elini öptüm, bayram arifesinde sabah 5 te kalp krizi geçirdi 4 kişi bir adamı arabaya bindiremedik. Ambulans geldiğinde kaybetmiştik. Telefonunda sandalyenin fotoğrafları vardı. Ben çekmemiştim.

 Sonuç olarak babam ve annem için başladığım bu projeyi yetiştiremedim. Başka insanlara yararı dokunması için çalışmalara devam etmek istedim cenaze ve taziyeler sonrasında çalışır hale getirip link edin ve facebook' ta videosunu paylaştım 600 binin üzerinde izlenmeye ulaştı. Hastası olanlar videoyu izlediğinde ne işe yarayacak sorununu sormadılar bile, kimisi almak istedi kimisi bana da yap dedi. Kimisi babası için, kardeşi için , kayın babası için dedesi için pek çok kişi aradı pek çok ülkeden görenler diyaloğa geçti. Ne var ki pandemi dönemi nedeniyle arge masrafına girmekten kaçınıp satışa hazır ürün bekleyişindeler. Ürünün benzeri olmadığı için müşterinin tepkisi de rakamsal olarak kestiremiyorlarmış.

Şu anda Kosgeb, Arge, İnovasyon desteklemesi ile kendi atölyemi kurarak arge sürecini de kendim yürütmek istiyorum ama başlangıç sermayem olmadığı için tıkanmış durumdayım.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Mehmet Eralp

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin