Merhabalar ben Abdurrahman Ekecik.17 yaşındayım Web,Robotik ve uygulama yazılımları yapan bir yazılımcıyım.Konya da bir Anadolu lisesinde 3.sınıfım...

Proje amacı: Her geçen gün Doğu illeri ve Suriye'de artan plastik ve ya normal mayın tuzaklarının bulunması...

Proje özeti: Plastik veya normal mayınlarla yapılan tuzaklamaları bertaraf etmek için kullanılacak İnsansız Hava Aracı.

Her geçen gün ülkelerin kendi sınırlarını koruyabilmek amacıyla silah teknolojilerine artan yatırım ile tüm dünya ülkelerinde teknolojik ve lojistik  silahlar daha da kıymet kazanmaya başladı.Son zamanlarda ülkemizin özellikle de jeopolotik konumu sebebiyle bir ateş çemberinde bulunmaktayız.Bunu her gün haberlerden fark etmek mümkündür.Türk Silahlı Kuvvetlerinin bulunduğu Doğu ve Suriye de plastik mayın kullanımları haberlere yansıyacak kadar artmış bulunmakta.

Plastik mayın mekanizmaları nedir?
Plastik mayın tetikleme mili (Metaldir ve çok küçüktür.) haricinde kalan her yeri plastik ve baruttan oluşturulmuş bir mayın türüdür. Tüm dünya devletlerince kullanılması ortak olarak yasaklansa da bu mayın mehmetçiğe karşı kullanılmaktadır.
Benim projemin tek gayesi askerlerimizin tuzaklamalarla şehit olmalarının önüne geçebilmek.

Projem, plastik veya normal mayınlar bulabilen bir İnsansız Hava Aracı üretmektir.Benim projemde önemli olan mayını bulabilen entegre ve ya bir sistem oluşturmak.Entegre üretildikten sonra yerleştirileceği ortamı bulmak zor olmayacaktır. 

Entegre üzerinde oluşturduğumuz mekanizmayla elektromanyetik bir dalga gücü Gönderen cihazla(Örnek Baz İstasyonları.) ve bu dalgaları alan(Örnek Sdr/HackRF One Cihazları) iki cihaz sayesinde bilgi işlemi yapacağız.

İnsansız Hava Araçları sayesinde  alınan bilgiler xbee-900 entegresi gibi bir enteğreyle yer istasyonuna aktarılacak. Bu topraktan alınan bilgiler bilgisayarımıza aktarılıcak. Elektromanyetik dalgalarda yolladığımızda frekanslar içerisinde bir bozukluk görürsek Yapay zeka tabanlı yazdığımız yazılım bize uyarı verecektir. Yapay zeka yazılımını şu açıdan kullanmamız gerekmektedir; proje tek bir bölge için olmayacak. Demek istiyorum ki farklı bölgelerde farklı toprak çeşidi ve toprak yoğunluğu olan yerlerde de kullanılabilir. Örnek Karadeniz toprak tipiyle Doğu Anadolu da ki toprak tipi aynı olmayacaktır.Bundan sebep toprak tiplerini ayırt ederekten daha iyi bir tespit yapabiliceğiz.

Sistem frekansların içinde ki değişmelerden bir harita çıkartan sistemle olacaktır.Manyetometre mantığı lakin bir manyetometre çok uzun bir sürede tarama yapmaktadır. Bize zaman tasarrufu gerekmektedir...

Mayın bulma konusunda yapılan birkaç proje şöyledir;

Bu projelerde de görüldüğü üzere elle tarama yapmada kullanılan mayın dedektöründeki sistemleri kullanılmışlardır.

Benim projemde ise baştan sona yeni bir mayın bulma yöntemi geliştirmiş olacağız.

Proje hakkında tüm detaylar için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Proje galerisinde paylaşılan resimler imageai ile yaptığımız birkaç örnek resimdir.

DESTEKLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN  TEŞEKKÜR EDERİZ.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • fonbulucu.com İlk Destek
    2 yıl önce
    3.000
    Destek
    3.000


TAKIM


Abdurrahman Ekecik
Sinem Çelik-13289

YORUM(3)

Şerife Akkal
Şerife Akkal 27 Ağustos 2019

Yapay zekada hangi dili kullanacaksınız?nnYapay zeka kendi kendine öğrenebilen bir sistem geliştireceksiniz sanırım?nnDers çalışmak yerine neden bu projeyi yapma gereksinimi duydunuz?nn Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

Abdurrahman Ekecik
Abdurrahman Ekecik 27 Ağustos 2019

1-Python,n2-Evet,n3-Belkide bir kişinin benim yerime çıkıp yapmasını beklemekten sıkıldım...

Anıl Esen
Anıl Esen 02 Eylül 2019

Selam Abdurrahman, bu güzel projenin milyon dolarlık versiyonlarını Türk Savunma Teknolojisi şirketleri yapıyor. Lakin senin burada böyle güzel bir girişime destek beklemen oldukça hoş olmuş. Projene destek olmadan önce sormak istediğim birkaç şey var: Toprağın olduğu mayınlı bölgeyi algılayacak ve bölgenin verilerini analiz edecek (yapay zeka kullanılarak kodlanacağını söylüyorsun) programı yazacak kadar yazılım bilgisine sahip misin? nİkinicisi bu yazılımı algılayan ve çalıştıran donanım ve diğer donanımlar mevcutken bu araç ne kadar süre mayın arama-tarama işlemi yapabilir? Aktif çalışma süresi, donanım yedek parça temini gibi kritik bilgilerin bu proje içinde planlandığını umuyorum.nÜçüncüsü de desteğin nasıl kullanılacağını tam anlayamadım. 15.000 liralık bir bütçe ile ancak tüketiciye sunulmuş yüksek kaliteli bir drone alabilirken sıfırdan bu projenin geliştirilmesine nasıl katkı sağlayacak? nnSon olarak da Güzel fikrin için tebrik ederim umarım aklındakileri gerçekleştirebilirsin :)nnSevgiler

Abdurrahman Ekecik
Abdurrahman Ekecik 03 Eylül 2019

Selam Anıl, Evvela projem hakkında olumlu düşüncelerin için teşekkür ederim.Bütçe konusundan başlayayım benim ilk amacım plastik mayın bulabilen mekanizmayı yapabilmek ardından drone bağlantısı söz konusu olacak.Yapay zekaya gelirsek python keras ve tensorflowla uzunca bir süre haşır neşir oldum.Ayrıca burada proje ekibine dahil olmayan yapay zekada çok iyi yazılımlar sunan arkadaşlarım var.Gerek onlarla gerek kendim bu işin üstesinden geleceğiz.Donanım ve diğer parçalar gibi kritik konular vs. için bir iş planı hazırladım.Bu iş plannı sayesinde eksiklerimin farkına vardım.Biraz süre sonra tüm eksiklerimi kapatacağım.Son maddeyi tekrar açıklayayım benim amacım evvela entegreyi ve mekanizmayı üretebilmek ardından oluşturulacak evvela 5 metrekare ardından 10 metrekare geliştirmeye bağlı bir sistem oluşturmak,kısaca evvela mekanizma...nTekrardan teşekkürler anıl, sevgiler :)

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin