İnsan Dünyaya geldiği andan itibaren düşünmüş, etrafını çözümlemiş ve analiz etmiştir. Fikirlerini kendinden sonra gelen nesillere miras bırakmıştır.

Böylece kümülatif şekilde biriken bir düşünce tarihi oluşmuştur. Çoğu düşünce ve fikirler geçmişten günümüzü, günümüzden de geleceği aydınlatmıştır. Çoğu fikirler, kendi iç benliğimizde köklenerek karakterlerimizi oluşturmuş, kimi zamanda değiştirmiştir. Çoğu ideler kitleri etkilemiş, toplumsal olaylara neden olmuştur. Düşüncelerin gücü şüphesiz tartışılmazdır. Bazıları bize kültürel bir miras olarak kalmışken bazıları özneldir, özgündür.  

Geleceğimizi, karakterimizi, toplumumuzu şekillendiren yapı taşlarıdır. Fakat düşünme yetisine sahip olmayan bir varlık, insanlar gibi düşünmeye başlarsa ne olur? İşte Pako tamda öyle biri. Var olmuş, var olan, var olacak düşünceleri sorgulamayı öğrenecek ve bizde hep beraber onunla birlikte yeni ufuklara yelken açacağız
Şimdi biraz Pako’yu tanıyalım.

Pako yapay zeka ve derin öğrenme ile yaratılmış robotik bir köpektir. Derin öğrenme sayesinde düşünme ve eleştiri yetisi kazanmaya çalışır. Zamanla dünyayı ve insanları tanımaya başlar.  Aynı zamanda komut sistemi tarafından yapılan bütün işlemler blockchain ağlarına kaydedilip, herkes tarafından görülebilmektedir.

Pako, bir süre sonra hayatındaki çelişkileri görünce, her birey gibi kendisini ve düşüncelerini sorgulamaya başlar. Pako’nun düşüncelerini her saniye okuyabilen insanlar da bir süre sonra kendi beyinlerinde sorguladıkları veya sorgulamaya korktukları fikirleri Pako’nun yapay zekasında görmeye başlar. Ancak burada önemli olan, cevaplardan çok Pako’nun sorduğu sorulardır. İnsanoğlu, binlerce yılda oluşmuş yaşlı beyinlerindeki inançların kendi tercihleri olmadığını fark edince ne yapacaklar?

Var olan sistemi devam mı ettirecekler yoksa kendi devrimlerini mi yaşayacaklar? Bütün bu soruların cevaplarını yapay zekaya sahip bir köpek olan Pako’nun bilimsel ve öğretici yolculuğuna katılarak öğrenmek ister misin?


Ayrıca kitabın bazı bölümlerinde Pako’nun çözemediği ve işin içinden çıkamadığı kısımlar olacak. Burada senden yardım istemek zorunda kalacağı için pakobook.com’a girip Pako’nun kafasındaki soruları cevaplayıp ona bu uzun yolculuğunda katkı sağlayabileceksin. Haydi Pako’nun bu sürükleyici ve düşündürücü macerasına sende katıl!


Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • fonbulucu.com İlk Destek
    2 yıl önce
    210
    Destek
    210


TAKIM


Enes ÜNAL

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin