Organik malzemelerle üretilmiş her tür aksesuar

   Organik aksesuar atölyesi, dünya çapında çevreci işletmeler içinde tekstil, kot, yiyecek-içecek alanlarında yeterince girişim olmasına rağmen;  aksesuar alanında çevreci, sürdürülebilirliği benimsemiş, kapsamlı bir işletme bulunmaması fikrinden yola çıkmıştır.


Bir süredir Türkiye’de ve dünyada takip ettiğim bu tarz oluşumların;  günlük hayatımızın tamamlayıcısı, akla gelebilecek her tür aksesuar için yetersiz kaldığını gördüm. Bunun yanısıra Türkiye’de ciddi bir kadın el emeği ürünleri pazarı, hatta sadece kadın el emeği değil genel olarak ciddi bir el emeği ürünleri pazarı olduğunu; ancak bunun geleneksel tarzda üretilen ürünlerden, bireysel üretimlerden ve dağınık sistemsiz amatör oluşturulmuş bir internet pazarından ya da bölgesel satışlardan ibaret olduğunu fark ettim.


Türkiye’de bu alandaki en önemli girişim “chapputz” adıyla eski geleneksel çaput kilimleri modern çantalara dönüştüren bir işletmedir.  Ancak bu işletme de tek bir aksesuar, yani sadece çanta üretmektedir. Bunun dışında Dünyada ve Türkiye’de küçük yerel ya da bireysel, ürün çeşitliliği 3-5 ürünü geçmeyen  onlarca bireysel girişim ya da işletme bulunmaktadır. Ancak Türkiye’ de ve Dünyada benim projemdeki kadar kapsamlı bir organik aksesuar firması ya da markası bulunmamaktadır.


Six, accessorize... vb. gibi aksesuar firmalarının revaçta olduğu; birçok büyük tekstil markasının mağazalarında kendi aksesuar bölümlerini oluşturduğu bir pazar düşünüldüğünde;  aksesuar pazarının önemi şüphesiz ki yadsınamaz. 


Organik, çevreci, sürdürülebilir bir üretimin ve aksesuar pazarının önemini birleştirdiğimde; böyle bir organik aksesuar markası yaratmanın önemi beni heyecanlandıran bir fikire dönüştü.


Bu bağlamda akla gelebilecek her tür aksesuarın tamamen çevreci, sürdürülebilir bir üretimle üretilmesi , varolan geleneksel ürünlerin/üretimlerin modern tarzda yorumununun/ tasarımının birleştirilmesiyle bir aksesuar markası yaratmak; hobilerimi ve hayalimdeki fikri birleştirdi.


Bu markanın ilerleyen zamanlarda  gerek ürün çeşitliliği gerek Türkiye’de ve dünyada giderek önemli bir hale gelen çevreci, organik, doğa ve insan dostu bir üretimi benimsemesi gerek Türkiye’deki el emeğini/işçiliğini (ağırlıklı olarak kadın istihdamını) istihdam edecek olması dolayısıyla önemli olduğunu; dünyaya açılabileceğini; ufkunun geniş olduğunu düşünüyorum.


Uluslararası ilişkiler mezunu ve 3 yabancı dil bilen , bir süre ihracatta da çalışmış  ve bir süredir el emeği üretimler ve organik çevreci üretimler hakkında amatörce bilgi edinmeye çalışan, gerek Türkiye’de gerek dünyada bu pazarları araştıran biri olarak bu alanda kuracağım bir oluşumun başarılı olacağına inanıyorum. 


Bu bağlamda KOSGEB girişimcilik eğitimini de tamamladım. Ancak KOSGEB’in işletme kuruluşundan sonra işletmeleri destekleyen bir kurum olması nedeniyle, işletmemi kurmam ve KOSGEB’e başvuru yapabilmem için bir miktar başlangıç sermayesine ihtiyacım var.


Başlangıç Sermayesinin Harcanacağı Kalemler ;

 • İşletme kurulumu
 • Sosyal medya reklamı
 • Dikiş makinası
 • Atölye dekorasyonu ( masa, raf vb.)
 • Organik üretim malzemeleri


Türk bir organik aksesuar markası yaratarak dünyaya tanıtma bağlamında çıktığım bu yolda desteklerinizi bekliyorum.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

 • fonbulucu.com İlk Destek
  3 yıl önce
  1.000
  Destek
  1.000


TAKIM


Öznur Çelik

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin