Ben Kimim?

    Ben Yunus İncesu. 23 yaşındayım. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Bankacılık ve Finans Bölümü mezunuyum. 2018'de üniversiteden mezun oldum. Hiç bankacılık yapmayı düşünmedim. Artık öyle bir döneme geldik ki; hemen hemen herkes hiç alakası olmayan bir bölümden mezun oluyor. Sonrasında hiç sevmediği işleri yapmaya mecbur kalıyor. Kimse, kendini keşfetmekle zaman harcamıyor. Yangından mal kaçırırcasına acele geçen hayatların, gözlerimin önünde cayır cayır yandığını görüyorum. 
   Ben onlardan olmak istemiyorum. Bu hayatta en son istediğim şey yeteneklerimin farkına varmadan yok olup gitmek olur. Bunun için çocukluktan beri hayal ettiğim şeyin peşinden gitmeye kararlıyım. Kurgulamak, yazmak ve okumak asla vazgeçmediğim şeyler. Başkalarının hayatına dokunabilmem için, başkalarının dertlerini herkese gösterebilmem için, size ihtiyacım var.

 

Niçin Sinema?
   
Çocukken kompozisyon yazmaya bayılırdım. Hatta bir keresinde Türkçe dersinde sergilenmek üzere bir oyun yazdım. Ve insanların benim yazdığım rollere bürünmesi o kadar haz vericiydi ki; ben bu işi yapmalıyım dedim. Elbette yaşım ilerleyipte üniversite çağına geldiğimde, hayatın o kurduğum hayatlara benzemediğini gördüm.
   Hayat çevremdekilere göre devlete sırtını dayamak, iyi bir iş, adam gibi bir iş, güzel bir aile vs. her şey olabilirdi. Ama hayalleri peşinde koşmak değildi kesinlikle. Öyle görmüş öyle alışmışlardı çünkü. Suçlamıyorum onları. O zamanlar yaşım şimdiki gibi düşünmeme yetmiyordu. Fakat hem insanlara doğru bildiğim şeyleri anlatabilmem için, hem onların farkındalık sahibi olmalarını istediğim için kamerayı elime alıp anlatmak istiyorum.
 
   

Peki başka yolu yok mu?

    Elbette kendimi ifade etmenin birçok başka yolu var.

·         Resim

·         Müzik

·         Edebiyat

·         Tiyatro

Sanat açısından düşündüğüm için bunlar benim aklıma gelen diğer yollar. Aslında bunların hepsiyle kendimi ifade edebileceğimi düşünüyorum. Fakat daha fazla kişiye ulaşabilmek, sesimi daha fazla kişiye duyurabilmek için Sinemayı seçtim.

 

SABANCI Kısa Film Festivali

   Bu yıl üçüncüsü düzenlenen bu yarışmaya katılıp rüştümü ispat etmek istiyorum. Eğer ki bu yarışmada ödül alabilirsem bu bana yeni kapılar açacaktır. Şöyle ki;

·         Ödüllü bir yönetmenin yapımcıyla çalışması daha kolaydır.

·         Ödüllü bir yönetmen daha kolay sponsor bulabilir.

·         Bir film festivalinde ödül almak beni gerçek bir yönetmen yapar.

   Yani şöyle ki benim kendime yönetmen demeye devam edebilmem için bu yarışmayı kazanmam çok önemli.

Festival detaylarına buradan ulaşabilirsiniz; http://www.kisafilmuzunetki.org/tr/content/10/yonetmelik

Senaryom:

   Bağlantıya tıklayıp göz atmışsanız az çok bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Bu yıl ki festivalin konusu ‘’Ayrımcılık’’.

Peki ben filmimde nasıl bir ayrımcılıktan bahsedeceğim?

   Şöyle; Benim anlatmayı düşündüğüm şey sadece ayrımcılık olacak. Yani esasında ayrımcılığı temel alacak. Örneğin; Din ayrımı, cinsiyet ayrımı gibi özel bir konuyu işlemek yerine, ayrımcılığın kendisini işleyeceğim. Böylelikle her türlü ayrımcılığın hastalıklı bir düşünce olduğunu anlatacağım. Filmimin ismi; "Ol(a)mayan" olacak.

   Diğer bir husus olarak ekleyeceğim şey ise. Bu platformda maddi destek bulamasam da videomda da belirttiğim gibi ben bu filmi elimdeki imkanlarla çekip yine katılacağım yarışmaya. Siz burada bana destek vermekle senaryomu daha iyi görüntü daha iyi ses ve daha iyi oyuncularla çekmeme yardımcı olacaksınız. Destek verirken bu hususu hatırlamanızı rica ederim.

 

  Ayrıca bu yarışmayı kazandıktan sonra. Elde edeceğim maddi ödül ile önce borçlarımı kapatacağım. Daha sonra can dostum bildiğim arkadaşımın borçlarını kapatacağım. Sonra elimize 10 bin tl gibi bir para kalacak. Bununla ekipman alıp kısa film çekmeye video çekmeye devam edeceğiz. Youtube’da kanal açıp bu filmlerimizi paylaşacağız ve kendimize port folyo oluşturacağız. Böylece bazı şeyleri bağırabilmemiz için sizinde sesinize ihtiyacım var. Ayrıca arkadaşımla benim hayalim olan kendi işimizi kurmamıza da ön ayak olacaksınız.

 

Şimdiden hepinize çok çok teşekkür ederim.

Buradan; IGTV’de  paylaştığım videolara göz atabilir. Ayrıca İnstagram gönderilerimi de görebilirsiniz.

IGTV: https://www.instagram.com/yunusincesutr/channel/?hl=tr

İnstagram: https://www.instagram.com/yunusincesutr

 

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Yunus Incesu

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin