Beş yıldır Türkiye'de ikamet eden Suriyeli bir mülteciyim. Suriye'de bilgisayar mühendisiydim ve varlıklı bir aileden geldim. Babamın tatlı ve hamur işi dükkanı vardı, aynı zamanda çalıştım ve okudum.

Benim adım Fadel cehdar Al-Azzawi, Türkiye'de Mardin'de yaşıyorum ve Artuklu Üniversitesi'nde öğrenciyim.Dördüncü sınıfta İşletme okuyorum.

Savaştan sonra her şeyi kaybettim ve çok az manevi destek aldım. Çalışarak dükkanım için küçük bir miktar para biriktirebildim.10 metreyi geçmeyen küçük bir mağazayla ve tatlı yaparak başladım. Ama kendime farklı bir şey yapmam gerektiğini söyledim.

Mardin'de ünlü Süryani çoreĝik işleri var. Çörek yapmaya başladım ama farklı bir şekilde Arap tadı (baharat ve ghee) ekledim ve şekli Asur hamur işlerine benziyordu. Asur Türk medeniyeti ile Arap medeniyeti arasında harika bir medeniyet karışımı oldu.7 ay günde 14 saat çalıştıktan sonra Allah'a şükür daha büyük bir mağaza açabildim. 100 m'lik bir mağazam var.
12 çeşit farklı baharat ekleyerek farklı bir şekilde Suryan Gorek yaptım.  Yanıma 4 çalışan aldım,, bu benim için bir başarıydı. Ve her gün müşterileri sayım arttıkça arttı.

Şehrin en büyük Asur pastanesi ile rekabet etmeye bile başladım.

İşte hikaye burada başladı, rekabet etmek çok zordu. Türkçe öğrenmek, çalışmak ve bir iş yapmak...

Bütün bunlar benim lehime oldu,  televizyon ve gazeteler benimle ilgilenmeye başladı. Özellikle Süryani çoreĝik te  özel ve farklı bir tada sahiptim. İnsanlar bana mühendis Halwanji demeye başlayana kadar, giderek daha popüler hale geldi. Mağazam için tüm Türkiye' den müşteriler geldi ve Süryani keklerinin tadına baktı. Birçok müşteri lezzetli Asur keklerini nasıl yapabildiğime şaşırdı. Arap kültürünü Asurlu pastalarla harmanlama fikri inanılmazdı

Tüm bunlardan sonra dükkanım en meşhur mağazalardan biri oldu ve şirket haline gelen mağazamda 20'den fazla işçi ve çalışanım var.

4 yıllık yorgunluk içinde, babam, yaşlı annem ve beş kız kardeşimden oluşan ailesine yardım etmek isteyen Suriyeli bir mülteci oldum.

Her şey yoluna girdikten sonra maalesef Corona virüsü geldi. Sokağa çıkma yasağı ortaya çıktı ve turistler gelemediler.

Ve şehri terk ettim ve dükkanımı terk ettim Ben ve 4 kişi kalana kadar birçok işçiyi işten çıkarmak zorunda kaldım.
Sonra dedim ki bu sefer hayatımın benden almasına izin vermeyeceğim.

Bu proje aklıma geldi. Süryani kekleri yapıp tüm Türk şehirlerine göndermek. Mardin'e kimse gelemiyorsa Süryani pastamı şehirlerine göndereceğim. 

Benim fikrim İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirlerdeki büyük pazar yerlerine katılmak. Ama koşullar karşılanmalı.
İlk olarak, seri üretime başlamak. Makinenin fiyatı 12.000 dolar. Ham maddeler için 1000 dolara ihtiyacım var.

Şimdi kendine neden bana yardım etmen gerektiğini sor?

Birincisi, dükkanımdan faydalanan tek kişi ben değilim. Bu mağazada yaşayan 20'den fazla aile var, yani 20 aileye yardım ediyorsunuz

İkincisi, hayat karanlıktı, benden her şeyi aldı ve sıfırdan başladı ve kimse bana yardım etmedi.

Üçüncüsü, Dükkanımda Arap kültürünün güzel bir resmini sunardım.

Çünkü Türkiye'de tatlı yapan bir Arap olarak kendimle gurur duydum ve bu Türklerin Arap medeniyetini takdir etmesini sağladı.

Mardin Üniversitesi öğrencisiyim ve birlikte okuyorum ve çalışıyorum.

Türkiyeyi çok sevdim. İnsanları sevdim ve bu ülkedeki her şey Türkiye bana her şeyi verdi. Bir arkadaş ailesi bana çalıştığım bir üniversite verdi. Ve güzel bir mağaza... Türkiye bana her şeyi verdi, ona bir şey vermeliyim.
Ve bunun hakkında konuşmak için bir YouTube kanalı yaptım

YouTube'daki çalışmalarımın videolarının bağlantılarını ekleyeceğim.


  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Fadıl El azzavi

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin