Dünya bu projeden

Fikir ilk olarak tarımda kullanılan traktörlerin yaşadığı sorunlar, özellikle de çoğu ölüm ile sonuçlanan ölümlü kazaların incelenmesi ve bunlara çözüm bulmak amacı ile ortaya çıkmıştır. Geliştirilen bu sistem tarım haricinde, askeriye, yangınla mücadele, sağlık, sivil savunma gibi alanlarda da kullanılabilecek ve bu alanlarda da çok faydalı olabilecek bir sistemdir. Sisteme akrobatik hareketler yapabilen makine anlamına gelen MAKROBAT ismini verdik ve bu ismi tescillettik. 

Niçin Tarım Sektörü?

 Bunun en önemli nedeni potansiyel büyüklük. Ülkemizde tarım sektörünün ulaştığı rakam 18 milyar dolar. bunun %10'unu mekanizasyon kaplıyor. bu da 2 milyar dolara yakın bir ciro demektir. Yani pazar hem rakam olarak hem de ulaşabileceği kullanıcı olarak çok büyük. Ülkemizde traktör sayısı 2 milyon. bunun bir milyonu sahada aktif. yani en az bir milyon müşterisi olan bir ürün ki bu sadece Türkiye için.

 

İlk yıl olarak satış rakamı 1000 adet olarak düşünülse bile bu 15 milyon bir ciro demektir. Böyle bir pazara patentli ve de rakipsiz bir proje ile çıkmak bize mantıklı geldi. Buna şunun için güveniyoruz, bu ürün adapte edilen bir üründür ve adapte edildiği bir makineye asgari 30 elzem özellik kazandırıyor. bunların arsında yerine göre %25 e varan yakıt tasarrufu, %30 a varan lastik tasarrufu, hareket ve manevra kabiliyetini artırma, engel, çukur, çamur, su gibi etkenlerle çok daha iyi mücadele etme başlıcaları sayılabilir. Bize göre en önemli özelliği ise daha fazla can ve mal güvenliği sağlıyor olması. sistem yaşanabilecek kazaları en aza indiriyor. Geri takla atma, savrulma, kayma gibi olumsuzlukları nerede ise ortadan kaldırıyor.

 Niçin Yardım İstiyoruz?

 Çünkü biz kendi ülkemizde üretip buradan dünyaya satmak istiyoruz. Bu yüzden projenin tamamen satılması gibi fikirlere hap kapalı olduk. Şu ana kadar 750 bin lira gibi bir miktarı biz yatırdık. bize gereken 200 bin lira. 

 HEDEF PAZAR:

Hedef pazarımızın sadece Türkiye'de ki büyüklüğü bir milyar dolar. Yani biz sadece tarım sektörüne dahi hitap etmiş olsak bile pazarımızın büyüklüğü bir milyar dolar. Bu bir milyar doların yaklaşık 400 milyon doları ihraç ediliyor. Bizim hitap edeceğimiz sektör sadece tarım değil. Orman, maden,  taşıma, hafriyat gibi sektörlere de hitap edeceğiz. Böylece pazar 1,5 milyar doları buluyor.

 PAZARDA NEYE GÜVENİYORUZ?

 

En büyük güvencemiz ürettiğimiz ürünün problemlere çözüm olması. Bunun yanında herhangi bir rakibimizin bulunmaması. Yani bu tamamen bizim buluşumuz ve bir emsali ne ülkemizde ne de dünyada yok. Ayrıca ürünün kendi reklamın kendi yapıyor olması ve gerekli tanıtım unsurlarının dikkatini çekmesi reklam ve tanıtım gibi sorunları aşmamızda önemli bir etken olarak düşünülmekte. Bu bakımdan, pazarda çok hızlı bir büyüme tahmin ediyoruz. Katıldığımız fuarlar var. Bunlardan aldığımız ön talepler bile parasal toplamı hayli yüksek. İlk yıl için hedef 1000 adet. bu da 12 - 15 milyon bir ciroya denk geliyor. Pazarın kendi alanında tamamına hâkim olacağız. Dediğimiz gibi bir rakibimiz olmaması ve ürünün patentli olması bu olasılığı mümkün kılıyor. 

İLK OLARAK KİMLERE HİTAP EDİYOR:

İlk önce seçtiğimiz sektör traktör kullanıcıları. Bunun büyük bir bölümü tarımda. Sonra orman ve madende. Sonra, nakliye, hafriyat ve taşımacılıkta. Bunların sayısı 1 milyon 200 bin civarında. 1. yıl hedefimiz 1000 tanesine satış. 2. yıl 10000. 3. yıl ve sonrası için ihracat ve 100.000 rakamına ulaşmak. 

RAKİP VE REKABET:

 Bir rakibimiz yok. Ne ülkemizde ne de dünyada. Rakiplerimiz sayılabilecek her üretici aslında müşterimiz. Onlar bu sistem sayesinde ürettikleri ürüne çok daha fazla özellik katacaklar.

 MEVCUT DURUM:

 

Bunu bir kaç örnekle açıklamak çok daha iyi olacak.

1- Traktörlerin kayıpları. Bunların en önemlisi patinaj kayıpları. Kabaca ekonomimize ve de kullanıcıya maliyeti 1,5 milyar dolar. Sistem bunu % 80 ortada kaldırıyor.

2- Ağırlıklar. Bilindiği gibi traktörler zemine daha iyi tutunmak için, yerine göre ağırlıklarının %25 i kadar ön ve yanlarına fazladan bir ağırlık bağlamak zorundadırlar. Ülkeye maliyeti 1 milyar dolar. Sistem bunu da yok ediyor.

3- Hiç bir traktör önüne ön tekerleklerinden büyük bir engel çıkarsa aşamıyor. Sistem bunu yok ediyor.

4- Çukurlardan da geçemiyor. Sistem buna olanak sağlıyor.

Mevcut durum bu gibi sorunlar ile sürdürülmeye çalışılıyor.

 Ürünümüz ile pazardaki mevcut durumu kesinlikle değiştirmekle kalmıyoruz, yeni bir buluş getirerek çok daha faydalı oluyoruz.

 

 Şu ana kadar yaptığımız bütün harcamaları kendi öz kaynaklarımız   ile yaptık. Bundan sonraki bazı giderleri de bu şekilde yapmayı planlıyoruz. Ayrıca Patentimizi ve Markamızın (Makrobat) tescil belgesini aldık.

Bizim şu an için en büyük sıkıntımız, ürünü üretecek bir altyapımızın olmaması. Yani bize gelen taleplere bir cevap veremiyoruz. Altyapımız olmadığı yani tam anlamı ile kurumsallaşamadığımız için müşterilerden bir fon oluşturamıyoruz. Kendi imkânlarımız ile bu altyapıyı kuramadığımız için elimiz kolumuz bağlandı. Bize gelen en ciddi teklifler projenin tamamen satılmasına dair teklifler. Buna da biz hiç yaklaşmadık. Hedefimiz, ürünü kendi ülkemizde üretip buradan dünyaya satmak. Fakat olanaklarımız buna müsaade etmiyor. Alacağımız yardımın tamamı bu altyapının kurulmasına gidecek. Bunlar arasında bir alan ve bu alnın düzenlenmesinden üretim için kullanılacak makineler, işçilik giderleri, yazılım ve kurulum giderleri gibi başlıca kalemler yer almaktadır.

Biz ürünün piyasada nasıl karşılanacağını daha iyi anlamak için ilgili üç fuara katıldık. (Tekirdağ, Samsun, Bursa)  Bu fuarlarda ürünü direk kullanıcının görüşüne sunduk. Beklediğimiz çok çok üzeride bir talep ve ilgi ile karşılaşınca bunlara cevap veremedik. Bu gerçeğe dayanarak, ilk yıl için satış rakamının 1000 adet (12 milyon ciro) olarak hedefliyoruz. 2. Yıl için 10.000 daha sonraki yıllar için 100.000 ve üzeri olacak şekilde planlamaktayız.  En büyük hedefimiz 3. Yılın sonunda 1 milyar cirosunu aşıp 100 büyüklerin arasına girmek. Bu şu anki konjonktürde kesinlikle imkânsız gibi gözükmüyor. Önemli olan üretime hızlıca geçebilmek.

Ürün oldukça popüler. Şu ana kadar yerel, ulusal hatta uluslar arası olmak üzere yüzlerce görsel ve işitsel medyada yer aldı. Sosyal platformlarda 50 milyonun üzerinde izleyiciye ulaştı. Durum böyle olunca da ister istemez bir talep patlaması oldu. 

Fotoğraf Galerisi
Henüz proje için resim eklenmemiştir.

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Halit Yazıcı

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin