ENGLISH

​I am Elif Keve, I was born in Van city Turkey. Since my childhood, I always have been challenging and struggling for the education. Because Education is being always lighter and more valuable than all the bright jewellery and ornamentation. On the other hand, I came across a lot of gender inequality and my education had been blocked by society, culture, and people. When I was 12 years old, I had completed my secondary school and I had been taken from school for preparing such kind of dowries for no-sense marriage life which I had not to had any idea about it. I had a high fear and every year, I had demanded from parents to go to high school. After 3rd year refusal, at the age of 16, I had only lonely got my way to school and registered myself to school at 4th year away from education. My first journey had been started at that time.

Now I am on the second journey. I am not that little, weak girl anymore. I have succeeded in many challenges in my life and this will be approx. 3rd year I am graduated from English Architecture Faculty from Gaziantep University, I have volunteered on many projects, and travelled a lot, became a multi-linguist, multi-cultural girl. As a result of many reasons, at the beginning of the year 4th away from the academy, I took my route onto Master Programs abroad about Space Architecture, Space Design Programs to expert in the Space which was my eternal dream to run onto unknown with my high potential of curiosity. Time is Lapsing.

Finally, date 17 July 2020, I have got acceptance from ISU(International Space University) for MSS (Master of Space Studies Program) which made me extremely happy. However, at the same time with the blend of happiness, it made me quite worried about the financial issue. I hoped to figure this problem out as getting my voice to reach sponsors who could hear my screaming in the second round of my life. I would like to point out here that Covid19 blocked my way of working as well and home-officing could not help me to get healed financially.

At least, curiosity! For me, it is the main reason for being stuck on my works and being wedded to the next step of the process. I imagine a day that I instruct space architecture lectures in Turkey at universities while it is very struggling for me to find a space architect in Turkey now. There will be space architecture bachelor lectures, and master programs and newly established Turkish Space Agency will make our international competitions and even take part in space settlement projects and I will be the pioneer in this path. Even if this dream seems far away but knowing that is possible makes me stand firmly fixed opposite of all resistant obstacles to overcome all and reach the destination.

IMPORTANT NOTE: I WOULD LIKE TO POINT OUT HERE THAT ISU ANNUAL TUITION IS 9.000 EURO AND PLUS 8.000 EURO LOAN WHICH I WILL PAY IT ONE YEAR LATER WITH TAXES BUT FOR NOW, I ONLY WOULD LIKE TO HAVE THAT 9000 EURO INITIAL PAYMENT AND A LITTLE LIFE EXPENSE IF COULD BE POSSIBLE.


TURKISH(TÜRKÇE)

Ben Elif Keve, Türkiye Van şehrinde doğdum. Çocukluğumdan beri her zaman eğitim için çaba verdim. Çünkü Eğitim her zaman tüm parlak mücevherlerden ve süslerden daha parlak ve daha değerlidir benim için. Türkiye'nin doğusunda bir kız çucuğu olarak doğmak ile, toplumsal cinsiyet eşitsizliği ile karşılaşıp eğitimin; toplum, kültür ve çevre tarafından engellenmesi bir alın yazısı olmuştu. 12 yaşındayken ortaokulu bitirmiştim ve bu konuda hiç bir fikrim yokken, anlamsız bir şekilde evlilik hayatı için bir tür çeyiz hazırlığının ortasında buluştum kendimi. Acı bir korkum vardı ve aileme her yıl liseye gitmem için ısrar ediyordum. 3 yıl red edildikten sonra, 16 yaşında okuldan uzak 4. yılın başında kendimi okula kaydetmiştim. İlk yolculuğum o zaman başlamıştı.

Şimdi ikinci yolculuğa çıkıyorum. Artık o küçük, güçsüz kız değilim. Hayatımda birçok zorluğa rağmen birçok başarı elde ettim ve bu yaklaşık olarak Gaziantep Üniversitesi İngiliz Mimarlık Fakültesinden mezuniyetimin 3. yılı olacak, birçok projede gönüllü oldum ve çok seyahat ettim, çok dilli, çok kültürlü bir kişi oldum. Geçtiğim yollarda edindiğim şeylerin sonucu olarak, okuldan uzak 4. yılın başında, yurt dışında Uzay Tasarım Programları ile ilgili Yüksek lisans Programlarına yönümü çevirdim, bilinmeyene doğru var olan merakımla uzay alanına yönelmişim. Zaman tekerrür ediyordu.

Sonunda, 17 Temmuz 2020 tarihinde, ISU’dan (Uluslararası Uzay Üniversitesi) MSS Uzay Çalışmaları Programı için beni çok mutlu eden kabul mektubunu aldım. Bununla birlikte, mutluluğun harmanı ile ortaya çıkan finansal sorun beni oldukça endişelendirdi. Bu sorunumun çığlıklarının destekçilere ulaşmasını umuyorum. Sadece hayatımın ilk dönüm noktasında yalnız iken, ikinci dönüm noktamda yalnız olmak istemiyorum ve ayrıca Covid19'un çalışma olanaklarımı da engellediğini ve Home-Office halinin finansal olarak iyileşmeme yardımcı olamadığını da belirtmek isterim.

En azından merakın zihnimde olması! Benim için işlerime bağlı kalmanın ve sürecin bir sonraki adımına odaklanmanın ana nedenidir. Bu zamanda Türkiye'de bir uzay mimarı bulmak için bu kadar çok mücadele ederken, Türkiye’deki üniversitelerde uzay mimarlığı dersleri verdiğim ve bu konuda araştırmalar yaptığım bir gün hayal ediyorum. Uzay mimarlığı lisans dersleri olacak, yüksek lisans programları ve yeni kurulan Türk Uzay Ajansı uluslararası yarışmalarımızı gerçekleştirecek ve hatta uzay yerleşim projelerinde yer alacak ve bu yolda öncü olmayı hayal ettim Bu hayal çok uzak görünse bile, bunun mümkün olduğunu bilmek beni, tüm hedeflere ulaşmak için tüm dirençli engellerin tam karşısında sabit bir şekilde güçlü tutuyor.

ÖNEMLİ NOT: ISU YILLIK OKUL HARCI 9000 EURO ARTI 8000 EURO GERİ ÖDEMELİ OLUP GERİ ÖDEMEYİ 1 YIL SONRA, TAKSİTLER ŞEKLİNDE ÖDEYECEĞİM FAKAT ŞİMDİLİK BEN SADECE 9000 EUROLUK OKUL ÖN ÖDEMESİ VE İMKAN OLMASI DURUMUNDA BİRAZ CEP HARCI İLE EĞİTİME GİTMEK VE BAŞLAMAK OLAN PLANIMI SİZLERLE BURADA PAYLAŞMAK İSTİYORUM.                                  

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

 • Andrea Polverini
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Hande Mumcuoğlu
  2 yıl önce
  100
  Destek
  100


TAKIM


Elif Keve

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin