Bir düşünün balıklar gibi saatlerce maviliklere dalıp derinlikleri keşfettiğinizi... Artık hayal değil...

Bir düşünün balıklar gibi saatlerce maviliklere dalıp derinleri keşfettiğinizi.


Ağırlık yok. Gereksiz donanımlar ve borularla sarılmadan basınç saatiniz ve paletleriniz yeter…
Bu başlarken biraz hayal gibi görünse de günümüz gelişen nano teknoloji ve yeni tekniklerle artık mümkün.
İnsan sağlığına ve genel dalış kurallarına uygun olarak üretilecek dalış maskesiyle daha özgür denizaltı keyfi sürebilirsiniz.
Amatörlerden profesyonellere su altını merak eden 14 yaş üstü tüm insanların kolay ve güvenle kullanabileceği bir cihaz.
Sizlerin desteğiyle ilk prototipi üreterek, fikrin çalıştığını ve gereken testlerin ardından daha büyük bir yatırıma dönüşmesini amaçlıyorum.

 Neden proje adı HÜMA?

Bildiğiniz üzere HÜMA TÜRK mitolojisinde uğur ve bereket şans getiren bir kuş olarak bilinir. Proje önce bana, sonra gerçekleşmesi konusunda çaba gösteren ve katkı sağlayacak herkes için bu adı seçtim.


Herkesin bildiği üzere vücudumuzun %70 i su dan ibarettir. Bu oran vücuttaki yağ ile ters orantılı, yaşa bağlı olarak artar ya da azalır. Kalan kısımlar organ, deri, kemik, dolaşım-boşaltım sistemi (damarlar) ve gazlardan oluşur.

Yeryüzünde yerçekimine bağlı olarak bir basınca maruz kalır ve bu basınç bizi dengede tutar, aldığımız nefes ve iç dinamiğimiz bize hareket etme kolaylığı sağlar.

Vücudumuzun maruz kaldığı bu basınca atmosfer (atm ile ifade edilir) basıncı denir. Atmosfer basıncı yeryüzünde yukarı çıktıkça ve su altında derine indikçe artar. Su üzerinde (deniz seviyesinde) 1 atm (atmosfer) basınca maruz kalırız. Su altında ise her 10 metrede 1 atm artarak devam eder. Bu basınç vücudumuzun gazlar aracılığıyla boş kalan kısımlarına (göğüs kafesi, ciğerler, mide boşluğu ve damarlarımız gibi) baskı kurar, böylece dışarıdan aldığımız gazlar vücut içinde sıkışır ve dolaşım sistemimize baskı kurduğu için hasar verir.

Bu olaya su altında iken dekompresyon (deco- halk arasında vurgun) denir. Deco en basit anlamda vücutta biriken azotun genleşmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Derin dalış sırasında vücutta biriken azotun gerekenden daha hızlı yüzeye çıkış yapan dalgıçlarda oluşur. Azot gazına bağlı bir etkide nitrojen narkozu (derinlik sarhoşluğu)’dur. Azot miktarının artması ile kişi narkoz etkisine girebilir, profesyonel dalgıçlar bu durumu önlemek için dalış programı hazırlayarak belirledikleri aralıklarla bekleme yaparlar, bu çizelgeye deco programı denilir.

Sucuba belirli derinliklere inen profesyonel olmayan kişilerin fiziksel yeteneklerine bağlı olarak yaptıkları dalışa denir. Bu mesafe 15-18 metrelerdir. Özellikle daha derine ve kalınacak süreye bağlı olarak uygun dalış tüpü kullanılması gerekir. Bu tüpler yüksek basınçla derinliğe uygun olarak dengelenmiş azot+oksijen, helyum+oksijen (heliox) veya azot+oksijen+helyum (trimix) gaz karışımı kullanılır. Tüpler amaca göre çeşitli kapasitelerde üretilirler (örneğin 4-5-6-10-12-15-18 Lt. gibi). Bu tüpler standart olarak 200 bar basınç ile kullanılır ve basıncı ayarlamak için diğer dengeleyici ekipman kullanılması gerekmektedir. Günümüzde kullanılan bu sistemler hem çok ağır, hem dalış süresi konusunda yetersiz hem de donanımsal olarak fazlaca ekipman ihtiyacından dolayı dalgıçlar için sıkıntı verici olabiliyor. 

Deco etkisi gibi basınç miktarı arttığından benzer bir etki de oksijen ile oksijen zehirlenmesi olarak kendini gösterebilir.  İşte tam da bu sırada, gelişen dünya teknolojisi ve uygulama teknikleri ile HÜMA TÜPSÜZ DALIŞ MASKESİ çözüm olacak. Bilinen oksijen elde etme tekniklerini kullanarak, bilinen ama uygulama alanı olmayan enerji ve kontrol dijital/mekanik sistemleri birleştirerek sadece maskeniz, deco planınız ve keşfetme arzunuzla maviliklerde kaybolabilirsiniz. 

HÜMA genel prensiple elektroliz edilmiş su ve azot karışımını otomatik ayarlayacak dijital dozajlama sistemi ile siz ne kadar derine inerseniz o derinliğe uygun gaz karışımını kendiliğinden ayarlayarak vizör içinde özgürce nefes almanızı sağlayarak bir ilk olacak. 

Ergonomik tasarımı, yüzünüzü tam kavrayacak silikon yapısı, genel güvenlik standartlarındaki kask yapısı ve acil durumlarda sizi sizden korumayı hedefleyen dijital sistemiyle, aklınızı ve ellerinizi size bırakıp özgürce video kaydı ve sistem kontrolü sağlayacak, size de mavi denizlerde keşif yaparak güven içinde zaman geçirmek kalacak. 

Öncelikle adı tüpsüzde olsa derin dalış ekipmanı sınıfında olacağından ürünü kullanmaya başlamadan önce gerekli eğitim ve belgeleri almanız, düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırmanız ve yalnız dalış yapmamanız gerekmektedir. 

Sistem için ön görülen 180 dakika stabil zaman ve 40 metre güvenlik sınırı 50 metre risk sınırı ile dalış imkanı vermesini planlıyoruz. Bu ölçümler ortalama olarak 60 – 90 dakika gibi (hareketli olarak) bir süre demektir. Ürünün yeterlilik düzeyi prototipin istenilen standartlarda tamamlanıp gerekli tüm testlerinin ardından kesinleşecektir.

Diğer yandan elbette süreyi etkileyecek faktörler bulunmaktadır. Örneğin yaşınız, kilonuz, sağlık durumunuz, nefes ve heyecan kontrolü gibi durumlar süreyi azaltabilir. Ancak en sağlıklı insanın bile deco standartlarına uyması gerekir, tabii bu plan dalış deneyiminize ve sağlık yeterlilik düzeyinize bağlı olarak değişebilir. 

Beklentimiz ve dileğimiz bu tür bir projenin dünya genelinde daha önce hiç üretilmediği, ilk prototipin 15 metreden daha aşağıya inmeye uygun olmadığı ürünü yerli imkânlarla üreterek dünyada ilk ve TÜRK markası olarak kendimizi bir kere daha gösterebilmektir. Bunun içinde siz değerli fon sağlayıcılarının desteklerine ve fikirlerine ihtiyaç duyuyoruz. Tasarım ve görseller hakkında yorumlarınızı ve katılımlarınızı bekliyoruz. 

Yapacağınız destekler sadece prototip için malzemelerin alınması, profesyonel laboratuvar test giderleri  ve ilgili belgelere başvuruda kullanılacaktır. Ürünün prototip maliyeti tahmini olarak 4000 - 5000 civarında olacak ancak seri üretim sırasında maliyet %30-50 arasında düşecektir.

Ön sipariş verenler ürüne %50 daha ucuza kavuşacaklardır. Ön sipariş tutarı her bir cihaz için 2.000 TL’dir. 

Tabii ki her başarı paylaşıldıkça özel ve güzel olur. Bizde projemize maddi destekte bulunan kişiler için hediye ve ön sipariş verenler içinde uygun ücretlerle hizmet sunmayı taahhüt ediyoruz.

Şimdiden katkıda bulunan herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum. HEP BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜ ve DAHA İYİ YARINLARA… Teşekkür ederim.

Şimdi LÜTFEN aşağıdaki 'DESTEKLERİM' butonunu tıklayarak projeme destek veriniz.


 

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • fonbulucu.com İlk Destek
    4 yıl önce
    50
    Destek
    50


TAKIM


Savas Yelten

YORUM(6)

Özgüncan Gümrah
Özgüncan Gümrah 25 Haziran 2018

Bana sanki biraz hayal gibi geliyor ancak yine de destekleyebilirim. Yani suyun içerisinde bu kadar ufak bir alanda elektroliz yapacak bir cihaz... Umarım olur. Başarılar!

Sercan Şahin
Sercan Şahin 27 Haziran 2018

Fikir çok güzel ancak dediğiniz özellikte bir elektroliz sistemini, kamera,dijital hesaplama gibi özellikleri nasıl bir yapıya kask boyutuna sığdıracaksınız biraz düşündürücü.Ve dalışta yapılan bir hata ölüme sebep olduğu için dijital sistemin hata vermeyeceğinin teminini nasıl sağlayacaksınız?nİşleriniz biraz zor gibi duruyor ama başarabilirsiniz.İyi çalışmalar.

Devrim Seferoğlu
Devrim Seferoğlu 28 Haziran 2018

Öncelikle proje fikriniz çok güzel, açıklayıcı bir metin oluşturmuşsunuz. Çalışmanızda varsa bir prototip, çalışma ortamınızda nasıl bir yöntem izlediğiniz vb. küçük videolarla görsel açıdan destek sağlarsanız kişiler kafalarında projenizi daha netleştirerek ve güvenerek destek olacaklardır diye düşünüyorum. Başarılar dilerim.

fonbulucu.com İlk Destek

Sevgili Savaş, projenin fonlamaya sunulması için daha çok beğeniye ihtiyacın var. Arkadaşlarını, akrabalarını, tanıdıklarını ve sosyal ağını proje sayfana davet et ve destek vermelerini sağla. Başarılar...

Senem Aksakal
Senem Aksakal 16 Ağustos 2018

Fikre bayıldım. Görseller çok etkileyici. Ancak daha çok görsel olmasını isterdim. Sistemin nasıl çalışacağını akılda canlandırabilmek için kısa bir video da etkileyici olabilir. Başarılar dilerim.

Emre Akgümüş
Emre Akgümüş 17 Ağustos 2018

Oncelikle bu guzel fikir icin tesekkur ederim. Ikinci olarak ise fikrinizi cok guzel bir metin ile aciklamissiniz. Sizden istegim fikrinizi ve gerceklestireceginiz projeyi bir vidyo ile tamamlamaniz ve daha fazla paylasimla sosyal medya platformlarinda duyurmaniz. Takipteyiz.

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin