Temizlik Takip Programı ile hasta ve çalışan memnuniyetini yükseltmek ve sürekli olarak temiz hastane ortamı sağlamak amaçlanmıştır.

ÖZET

Hastanelerin temizliği hasta ve çalışan memnuniyetini etkileyen unsurların başında gelmektedir. Yapılan anketler ile görüş ve öneri kutuları aracılığı ile yapılan bildirimlerde hastalar ve hasta yakınlarının tedavi hizmetlerinden çok hastanenin fiziksel şartlarını değerlendirdiği, bu değerlendirmelerin başında da hastane temizliği, özellikle kişisel temizlik alanlarının geldiği bilinmektedir.

İnsan sirkülasyonunun yoğun olduğu kişisel temizlik alanları doğal olarak diğer bölümlerden daha fazla kirlenmektedir. Kirlenen alanların temizliği ise takip edilmeyi gerektirmektedir. Temizlik takip programıyla tüm temizlik işleri kayıt altına alınmakla kalmayıp olağan süreler dışındaki temizlik ihtiyaçları ilgili personele ivedilikle iletilmektedir. Küçük bir kare kod ve akıllı telefonlarla çalışan bu program ile temizlik görevlileri alınan kısa mesajlar doğrultusunda gerekli temizliği ve malzeme tedariğini gerçekleştirmektedir.

Belirli periyotlarla yapılan temizliğin yanında, söz konusu alanların periyot aralarında kirlenmesi durumunda ilgili personelin derhal müdahale etmesini sağlayan bu program ile  mevcut alanlar sürekli temiz kalmaktadır. 

GİRİŞ

Hastanelerdeki her birim sürekli olarak verilen hizmet gereği temiz ve hijyenik olmalıdır. Ancak belirli periyotlarla yapılan temizlikler çoğu zaman bunu sağlayamamaktadır. Bu sebeple rutin temizlik aralarında kirlenen bölümlerin ivedilikle temizliğinin sağlanması için sorumlu personelin durumdan haberdar olması gerekmektedir. Ancak çoğu zaman temizlikle ilgili bir sıkıntı gözlendiğinde insanların durumu ileteceği kişileri bilmemesi, konuyu önemsememesi, prosedürlerle uğraşmak istememesi sebebiyle durum ilgili kişilere iletilememekte ve periyot aralarında kirlenen alanların temizliği bir sonraki periyota kadar yapılamamaktadır.

 Temizlik takip programıyla sorun ilgili personele kısa mesaj yoluyla anında iletilmekte ve derhal müdahale edilmektedir.

 

AMAÇ

Temizlik Takip Proğramı ile hasta ve çalışan memnuniyetini yükseltmek ve sürekli olarak temiz hastane ortamı sağlamak amaçlanmıştır. Projemizin desteklenmesi durumunda projemizin geliştirilerek android ve ios platformlarından yönetici ve kullanıcı bazlı çalışmalar yapmayı planlıyoruz.

UYGULAMANIN SAĞLIKTA KALİTE STANDARTLARI İLE İLİŞKİSİ

Sağlıkta Kalite Standartlarında atık işlemleri, temizlik, hasta memnuniyeti, çalışan memnuniyeti gibi birçok konuda verilerin takibi ve analizi istenmektedir.

Temizlik takipleri genellikle kapılara asılan takip çizelgeleriyle yapılmaktadır. Ancak temizliği yapan personelin doldurduğu bu çizelgelerle etkili bir temizlik takibi yapılamamaktadır. Kare barkod kullanılarak yapılan Temizlik Takip Programı verilerin işlenmesini ve anlamlandırılmasını hızlandırmakta, bölümler ile ilgili istatistikler tutulmakta ve temizlik personelinin performansı takip edilmektedir.

 

UYGULAMA SÜRECİ

Hastanedeki her bir odaya birer kare barkod oluşturulur ve kapısına yapıştırılır. Odayla ilgili temizlik problemi olduğunda kare barkod akıllı telefonlarda bulunan barkod okuyucuyla okutulur. Karşımıza çıkan ekrandan ilgili sekme tıklanır ve temizlik sorumlusuna problem aktarılır. Temizlik personeli aldığı mesaj doğrultusunda ilgili bölümün temizlik ihtiyacını giderir.Örneğin 1. Kat erkek tuvaletindesiniz ve üç sıvı sabundan ikisinin bitmiş olduğunu gördünüz. Bu durumu kime ileteceğinizi bilmiyorsunuz ya da ilgili personele durumu iletecek vaktiniz yok. Yapacağınız iş çok basit. Kapıdaki kare barkodu okutarak karşınıza çıkan ekrandan “Sıvı Sabun Yok” sekmesini tıkladığınızda, 1. Kat erkek tuvaletinin temizliğinden sorumlu personelin cep telefonuna sıvı sabunun bittiğine dair mesaj gider. Personel aldığı mesaj gereği hiç vakit kaybetmeden sıvı sabunu tedarik eder.Temizlik Takip Proğramını hastanedeki diğer bölümlerde de kullanabilirsiniz. Polikliniklerden aldığınız tıbbi atıkları tarttıktan sonra kapının üzerinde bulunan kare barkodu okuttuktan sonra atık miktarını girmeniz halinde veriler sisteme otomatik olarak kaydedilir. Bölümlerden çıkan atık miktarını günlük, aylık, yıllık olarak analiz edebilirsiniz. Ayrıca atıkların ilgili personel tarafından toplanma tarihini ve saatini de görebilirsiniz.Temizlik Takip Proğramı temizlikle ilgili takip formlarını da ortadan kaldırmaktadır. Temizlik personeli temizliğini yaptığı odanın kayıtlarını da aynı proğramda tutabilmektedir. Temizlik Personeli temizliğini bitirdiği odanın kapısında bulunan kare barkodu akıllı telefonuna okutarak oda da yaptığı temizlik işlemlerini ilgili kutuları işaretleyerek kaydedebilir. Proğram bilgileri kaydettiğinden herhangi bir odanın temizliğini hangi personelin hangi tarihte ve saat kaçta yaptığını görebilirsiniz.

Temizlik Takip Proğramıyla atık depolarının kapısında bulunan kare barkodu akıllı telefonunuza okutarak sıcaklık ve nem takibini de yapabilirsiniz.

Kurumdaki tüm temizlik işlerini Temizlik Takip Proğramıyla takip etmek istemiyorsanız, kurumunuzun bazı bölümleri için ayrı takip mekanizmalarını kullanmak istiyorsanız, proğramın sadece istediğiniz modülünü de kullanabilirsiniz.

UYGULAMANIN YAPILDIĞI BÖLÜMLER VE TAKİBİ

Uygulama tüm birimlerde farklı ara yüzler ile yapılabilir.

UYGULAMANIN BULGULARI

Uygulama kullanılmaya başlandıktan sonra özellikle tuvaletler daha temiz hale gelmiş ve malzeme eksikliğiyle karşılaşılmamaya başlanılmıştır.

ELDE EDİLEN SONUÇLAR

Tuvaletlerdeki ve diğer birimlerdeki eksiklikler ilgili personele bildirilirken sistem otomatik olarak kayıt tutmaktadır. Kayıtlar analiz edilmekte ve personel performansı ölçülebilmektedir. Ayrıca hangi tuvaletin daha fazla kullanıldığı ve kirlendiği bilindiğinden, temizlik periyotları sıklaştırılmakta gerekirse personel takviyesi sağlanmaktadır.

SAĞLIK KURULUŞLARINDA UYGULANABİLME DURUMU

Sistem tüm sağlık kuruluşlarında tam sürüm ya da modül modül rahatlıkla ve çok ucuz bir maliyetle uygulanabilmektedir.

SAĞLIK HİZMETLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ

Temizlik konusunda yapılan şikayetlerin azalması sebebiyle çalışanlar ve yönetim hizmet kalitesini arttırma konusunda diğer konulara daha fazla zaman ayırmaktadır. Ayrıca hasta ve çalışanlarda sürece katılmakta ve problemler ivedi bir şekilde halledilmektedir.

 

UYGULAMANIN BÜTÇESİ VE FİNANSMANI

Uygulama yapılan alanın büyüklüğüne ve kullanılan ekipmana göre farklılık göstermekle birlikte kullanılan cihazlar dışında ek bir maliyeti yok denecek kadar azdır.


NEDEN FON DESTEĞİ LAZIM?

Projemiz şuan test aşamasında Kahramanmaraş Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde aktif kullanılmaktadır.  Projemizin geliştirilmesi için;

- Projemize ait bir sunucu,

- İos ve Android yazılımı,

- Sms paketi,

- Reklam maliyetleri,

- Ar-ge çalışmaları

Fotoğraf Galerisi
Henüz proje için resim eklenmemiştir.

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.

TAKIM


Burakhan Kayabaşı
Serhat Yetiş-18447

YORUM(1)

E A
E A 10 Ekim 2020

Bu uygulamanın çok daha kapsamlısını 2015 senesinde ISS Turkey yaptı. Dünyadaki tüm projelerinde kullanmaktadır. Bu uygulamaya yakın olan bir uygulamada 2017 senesinde Türk yazılımcı tarafından yapıldı. Şuan tüm tesis yönetim firmaları ve kendi bünyesinde temizlik hizmetlerinin kalite performansını ölçmek isteyen markalar kullanıyor.

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin