FIRSAT EŞİTLİĞİ OYUNCAKLARLA BAŞLAR. Gören Ellere Oyuncaklar Projeme Sen de Destek Ol...

Merhaba... Ben Ülgen Korkmazer Sevim. 34 yaşında oyun ve oyuncaklar tasarlayan, hayalperest bir tasarımcıyım :)
Liseyi, görme engelli arkadaşlarımızın da bizlerle eğitim aldığı, Ankara Cumhuriyet Lisesi'nde okudum. Bu yıllar içinde hem derslerde hem de sosyal hayatlarında karşılaştıkları zorluklara, kendimce çözümler aramaya başladım. Bu tutkum, seneler boyu yaptığım gözlemler ve araştırmalar ile büyüdü, gelişti. İşin derinlerine indip, kendi kendime Braille (kabartma) Alfabesini öğrenmeye başladım. Kabartma yazının kuralları ve zorlukları, beni, görme engelli bireylerin eğitim hayatlarıyla ilgi araştırma yapmaya itti. Aşağıda sizinle de paylaştığım verilere ulaşmak, bugün hayata geçirmeye çalıştığım oyun ve oyuncakların temellerini attı.


Görme Engellilerin Eğitim DurumuGörme engeline sahip bireylerin eğitim düzeyleri genel olarak engelli nüfusun eğitim düzeyine oldukça benzerlik göstermektedir. Okur-yazar olmayanlarla İlkokul mezunu olanların oranı biri birine denk sayılabilir. Diğer öğretim kademelerinde bu oranın %5 civarında olduğu Üniversite bitirenlerin sayısının ancak %2dolaylarında olduğu gözlemlenmektedir.(ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİ) (VERİLER ALTINOKTA KÖRLER DERNEĞİNİN SİTESİNDEN ALINMIŞTIR.)

Bu ve başka topladığım veriler, okul öncesi ve ilkokulda okuyan çocuklar, NASIL BRAİLLE ALFABESİNİ EĞLENEREK ÖĞRENEBİLİRLER? sorusunu doğurdu. Görme Engelli çocuklar için yapılmış oyun ve oyuncakları tüm dünya genelinde araştırmaya başladım. Hemen hemen hepsinin benzer formatlarda olduğunu gördüm. Bence en büyük eksik, onlara uygun bir bez bebeğin bile olmamasıydı. Tamamen organik malzemelerle hayata geçirdiğim, Braille Bez Bebek böyle doğdu.


Göreme Engelli bebeklerin, daha uyurken sarıldıkları bez bebeğinde, Braille Alfabesiyle tanışmasını istedim. Prototip olarak kendi dikip, işlediğim fotoğraftaki bebekte, el, kol, bacak, ayak, karın, göğüs, göz, kulak...vb. organ ve uzuvlarımız Braille Alfabesiyle yazılı. Eller, ayaklar ve karın bölgeleri farklı malzemelerle doludur. Bu da daha fazla doku tanımalarına yardımcı olmak içindir. Bu bebek, üstüne işlenecekler farklılaştırılarak, özelleştirilebilir. (Braille alfabesi, sayılar, anne ve baba gibi temel kelimeler...vb)

"Görmeyen bebekler kendiliğinden emeklemezler. Gören bebekler, hoşlarına giden bir nesneye ulaşmak için çaba gösterirler. Bu yüzden emeklemeyi kendiliğinden öğrenirler. Görmeyen bebeği ise çabalamaya ve emeklemeye teşvik etmelisiniz."(Altınokta Körler Derneği) Bir sonraki adımım, bu bebeklerin emeklemesine ve motor becerilerini, dokunma duyularını geliştirmelerine yardımcı olacak bir oyuncak tasarlamaktı.

Yukarıdaki öğretici destek yastığının prototipi, böyle ortaya çıktı. Üstündeki oyunlar ve dokular bebeğin yaşına göre geliştirilebilir, değiştirilebilir. Amaç, öğretici ve merak uyandıran oyunlarla, güven içinde yastıklar arasında emeklemesini sağlamaktır. Yaşı büyüdükçe, yastıkların değişebilecek üst yüzeyi ile gelişime uygun oyunlar eklenebilir. organik malzemelerle yapılmış, sürdürülebilir bir oyuncaktır.

Bu iki oyuncak, kendi imkanlarımla prototipini hazırlayabildiğim şanslı olanlardan :) 3D yazıcı ile hayata geçmeyi bekleyen puzzle ve kutu oyunlarının; kreşlerde ve ilkokullarda sınıfça oynanabilecek Konuşan Halı, Bul Beni, Zar Labirent, Kokulu Tahtalar gibi hareket etme, denge ve vücut bütünlüğünü arttırma, yön ve hafıza geliştirme için tasarlanmış grup oyunlarının SİZİN DESTEĞİNİZE İHTİYACI VAR!

Vereceğiniz destekler sayesinde;
3D YAZICIYLA YAPILACAK OYUNLARIN MODELLEMESİNE VE ÇOĞALTILMASINA
OYUNCAKLARIN ELEKTRONİK AKSAMLARININ YAPILMASINA
KUTU VE PUZZLE OYUNLARININ PROTOTİPİNİN YAPILMASINA VE ÇOĞALTILMASINA
BRAİLLE BEBEK VE ÖĞRETİCİ DESTEK YASTIĞININ ÇOĞALTILMASINA
KREŞ VE OKULLAR İÇİN TASARLANAN OYUNLARIN PROTOTİPİNİN YAPILIP, OKULLARDA DENENMESİNE
VE TABİ Kİ GÖRME ENGELLİ ÇOCUKLARIN BRAİLLE ALFABESİNİ EĞLENEREK ÖĞRENMELERİNE KATKIDA BULUNACAKSINIZ.
EN ÖNEMLİSİ DE İHTİYAÇLARINA UYGUN, ONLARI MUTLU EDECEK OYUN VE OYUNCAKLARA KAVUŞMALARINA
YARDIM ETMİŞ OLACAKSINIZ. 

Görme engelli bir kişinin yaşadığı en önemli sorun, gözlerinin görmemesi değil, toplumun görme engellilerle ilgili yanlış anlayış ve ön yargılarıdır; kendisine sağlanan olanakların yetersizliği ve diğer insanlarla arasındaki fırsat eşitsizliğidir.

Eğer görme engellilere de yaşamın her alanında gerekli fırsat eşitliği ve yeterli olanaklar sağlanırsa, görme sorunu olması o insanlar için basit bir fiziksel sorun düzeyine inecektir.

GELİN BU FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNİ KALDIRMAYA EN TEMELDEN, ÇOCUKLARDAN, OYUNCAKLARDAN BAŞLAYALIM.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

 • Ulca Misset
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Sinem Uçar
  1 yıl önce
  200
  Destek
  200
 • Hande Bingöl
  1 yıl önce
  50
  Destek
  50
 • Gizli Destekçi
  1 yıl önce
  1.000
  Destek
  1.000
 • Celaleddin Dokumaci
  1 yıl önce
  350
  Destek
  350
 • Meral Reşitoğlu
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Eren Başar
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Yasin Ekici
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Gülay Demir
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Büşra Kalay
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Fatma Buse Mert
  1 yıl önce
  50
  Destek
  50
 • Umut Utku TAŞDEMİR
  1 yıl önce
  50
  Destek
  50
 • Emre Akkaya
  1 yıl önce
  40
  Destek
  40
 • Gulsah Erdogan
  1 yıl önce
  200
  Destek
  200
 • Ahmet Yıldız
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Ceren Cemre Aslan
  1 yıl önce
  20
  Destek
  20
 • Çağdaş Ünal
  1 yıl önce
  100
  Destek
  100
 • Seda Özşen
  1 yıl önce
  20
  Destek
  20
 • fonbulucu.com Sosyal Sorumluluk
  1 yıl önce
  2.500
  Destek
  2.500


TAKIM


Ülgen Sevim

YORUM(2)

Çağdaş Ünal
Çağdaş Ünal 24 Temmuz 2020

Bu projenin görme engelli çocuklarını hayatına büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum. Çok ince düşünülmüş! Tebrikler! :)

Gulsah Erdogan
Gulsah Erdogan 02 Ağustos 2020

Altın ellerin ve altın kalbin var senin, yine gönlünü koyarak çıktığın bu projede başarı senindir arkadaşım, her zaman arkandayız

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin