BİR BULUŞ HİÇ BU KADAR "BENİ KULLANIN, RAHATINIZA BAKIN" DİYE BAĞIRMIŞ MIDIR?
Evet, gerçekten de önyargıları parçalamak çok zor. Alışılmışın dışında hareket edebilmek. Kimsenin bakmadığı açıdan bakmak, görmek. Bunun için mucitler var. Ama ben mucitliğin yeteneklerden çok kadere bağlı olduğunu düşünüyorum. Her icat ile mucidi arasında kader bağları vardır. Her bir icat bakılması muhtemel milyarlarca açının sadece bir veya birkaçı ile bakılırsa görülebilir. Ya da ilginç tesadüfler ile "Elma ile Newton" mesela. Bu nedenle emin olalım ki; Henüz hayatımıza girmemiş milyonlarca icat vardır. Delili ise, insanların yaşadığı bir çok sıkıntılı durumların varlığıdır. Sıkıntı varsa "henüz kazanılmamış" bir çok buluş vardır.

Bunlardan biri, Afrika'ya, Asya'ya, Kuzey ve Güney Amerika'ya, kutuplara, yağmur ormanlarına, kral penguenlere, kutup ayılarına, Sibirya kaplanlarına, yunuslara, balinalara, nice canlıya ve nihayet insana ve Dünya'ya muhteşem faydalarını getirmek üzere yola çıktı diyorum.
Atilla Öztürk*******AGROTECH, TARIM TEKNOLOJİLERİ:

Tekniğin verimlilik ve işletme avantajlarını ispat edip, rakip teknikleri geçmesini gerçekleştirmek için, özellikle ve öncelikle “Tarım Teknolojileri” alanında çevreye zararsız ve sürdürülebilir enerji üretim projesi olarak ele alınması kararlaştırılmıştır.

50 metre uzunluk, 20 metre genişlik, 7 metre yükseklik boyutlarında sera ve/veya hayvancılık barınağı üzerinde 15 metrelik taşıyıcı iskele yüksekliği ile aşağıdaki ölçüler ve üretim değerleri ile ilk alfa prototip taslağı oluşturulmuştur.

Her biri 50 cm. X 700 cm. boyutlarında her iki yöndeki salınımı şafta ileten bağlantılara uygun yapıda (likit transfer sistemi gerekirse adapte edilebilir), alttan yukarı 350 cm. alanı uygun materyalle “rüzgar süpürme alanı” olarak kapalı, her biri 10 kg. civarı ağırlıkta iki sıra halinde 90+90=180 adet hareketli parça. Toplam kapalı alan 315 m. kare olarak demo prototipinin yaklaşık 15 katı.

Elde edilecek üretim kapasitesi: 2-3 metre/saniye rüzgar hızı ile en temkinli tahmin olarak 15 kwatt/saat.

Hali hazırda demo prototipi yaklaşık 20 m. kare süpürme alanı ile aynı rüzgar hızında ve patent kapsamındaki önemli niteliklerden yoksun olarak 600-700 nM tork üretmiştir. 2 kwatt/saatlik enerji üretimi için bu tork değerine eşlik etmesi gereken ana şaft RPM değeri 30 olmalıdır. Demo prototipinde bu değer 10-15 civarında olmuştur ki, bunun ana sebebi hareketli parça sayısının sadece 60 adet olması ve şafta rulman yerine bisiklet arka dişlisi ile ve her iki yönde salınımı sağlayan enstrümanlardan yoksun olarak bağlanmasıdır. 15 katı süpürme alanı için 2×15 yerine yine temkinli olarak 2×7,5= 15 kwatt/saat kapasiteyi yeterince büyük bir üretim rakamı olarak görüyoruz.*******


Youtube Video kayıtlarında gözüken demo prototipi hakkında bilgiler.

Taşıyıcı Ayaklar:

5 x 5 cm ahşap,

Zeminden yüksekliği (yataklı rulman yerine kullanan bisiklet dişlisi hariç) 2 metre,

Yere montajlı değil, pabuçları üzerinde 40-50 kg. kum çuvalı ağırlık var.

Şaft mili:

6 metrelik 4 demir borunun kaynakla birleştirilmiş hali,

35-36mm. Çap,

Toplam ağırlık: 65 kg, volan ile birlikte, + 20 kg.=85 kg civarında.

Hareketli parçalar:

30x150 cm.

15mm demir profil yanlar.

30 mm. demir plaka alt ve üstte

110-115cm. baloncuklu ambalaj naylonu ile, koli bandı yapıştırılarak kapalı,

Dişli hariç her biri 750-800 gr.,

Her biri 1 bisiklet dişlisi ile kaynaklı,

60 adet, toplam kapalı rüzgar süpürme alanı yaklaşık 20 metrekare,

30 adetin her birinde, 500gr. ekstra ağırlık,

Volan, FLYWHEEL:

1m çapında,

Toplam 20kg. civarında, merkez kaç için ortası daha boş,

Elde edilen TORK:

2-3 metre/saniye rüzgar hızında (herhangi yönden) şaft merkezinde yaklaşık 40-50 kilogram. 35 cm kasnak üzerinde 10-15 kg. Newton türünde tork değeri için yaklaşık 9,87 ile çarpılması gerekecektir.

Devir sayısı;

10-15 RPM

Devir sayısı hareketli parça sayısının yükselmesi, patent kapsamındaki tüm komponentler, senkronize bağlantılar, enstrüman ve figüratif detaylar ile ve hakiki rulman kullanılması ile artacaktır. Bu doğal olarak torku da yükseltecektir. İdeal hareketli parça sayısını 150-200 adet olunca en düşük RPM 30, en yüksek RPM değeri 40-50 civarı olacağı kesindir.

Tam paralel esen rüzgar dahil her yönden rüzgar, unitede etkin üretim oluşturmaktadır.

(Kurulu olduğu terasın etrafındaki korkuluklar ve terasa çıkış kulübesi perdeleme etkisi yaparak zemine yakındaki kaldıraç etkisi olan en verimli rüzgarın azalmasına sebep olmaktadır. Alfa prototip, hakiki tek yönlü rulman kullanılarak, hareketli parça sayısı 150-200 ve zeminden en az 1metre yüksekte tesis edilecektir. Hareketli parçaların daha etkili olması için yarıdan üstü açık olmalıdır. Hareketli parçaların alt kısmı kaşık veya kürek gibi olması etkinliğini çoğaltacaktır. En az 150 kilogram olan bir metal volan ile her iki yöndeki salınımların şafta ivme verecek olması performansı katlayacaktır. Ayrıca hareketli parçalar için rüzgar hızına göre otomasyonlu olarak içlerindeki likit maddeyi yukarı veya aşağı transfer eden öz kütle değiştirme sistemi patent kapsamındadır.)


Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • fonbulucu.com İlk Destek
    3 yıl önce
    10.000
    Destek
    10.000


TAKIM


Atilla Öztürk

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin