Amacımız Nedir?

    "e-tercih": KÂR AMACI GÜTMEDEN üniversite/bölüm tercihi yapacak olan öğrencilerle; ilgili üniversitelerde eğitim gören ya da mezun olmuş kişileri online, birebir ve ÜCRETSİZ şekilde buluşturan bir sosyal girişimdir.

Günümüzde bireyler üniversite/bölüm tercihi yaparken:

- Üniversite tanıtım günleri

- Kariyer fuarları

- İnternetten edinilen bilgiler (Forum, sözlük ve sosyal medya)

- Sosyal çevreleri

gibi bilgi kaynaklarına başvurmaktadır.

    Biz, bu bilgi kaynaklarının tarafsızlık, erişilebilirlik ve güvenilirlik problemi teşkil ettiği kanaatindeyiz. Özellikle internette kimin yazdığı belli bile olmayan yorumlar üzerinden yapılacak bir seçimin kötü sonuçlanacağını söylemek çok da zor olmaz.

    Varsayımımızı değerlendirmek amacıyla lise öğrencileriyle bir anket çalışması gerçekleştirdik. Elde ettiğimiz sonuçlar varsayımımızı ispatlamakla kalmadı, birçok öğrencinin bu imkanlara bile erişim fırsatı bulamadığını bizlere gösterdi.

e-tercih, yukarda belirttiğimiz sosyal sorunları ve fırsat eşitsizliğini çözmek, kişilerin eğitim kalitesini arttırmak amacıyla yola çıkmıştır.


Nasıl Çalışır?

    Üniversiteler/Bölümler ile bilgi almak isteyen öğrencilerin tek yapması gereken şey e-tercih.com adresine gitmek. Ekibimizde 50+ farklı üniversiteden 60+ farklı bölümden olmak üzere 100'e yakın gönüllü öğrencilerimiz ve mezunlarımız bulunmakta. Tercih yapacak birey ilgilendiği okuldan bir gönüllümüzü seçip ÜCRETSİZ, BİREBİR ve ONLINE olarak görüşme şansına sahip. Böylece istediği soruları ilgilisine sorarak direkt olarak kaynaktan bilgi edinebilmekte.

    Sorusu olan birey randevu zamanı geldiğinde, mail yoluyla iletilen linke tıkladıktan sonra görüşmeye başlayabilir. Yapılan görüşmeler 7-10 dakika arasında olarak standartlaştırılsa da, hiçbir görüşme bütün sorular cevaplandırılmadan bitmemiştir. Ayrıca randevu almanın bir sınırı olmadığı için bazı kullanıcılarımız birden fazla görüşme talebinde bulunmuştur.

Bugüne kadar:

- 74 ilimize ulaştık.

- 6000'den fazla kişi web sitemizi ziyaret etti.

- 600'den fazla kişi kayıtlı kullanıcımız haline geldi.

- 350 randevu aldık.

- Toplamda 40 saate yakın görüşme süresine ulaştık.

    Ayrıca görüşme sonunda randevu alan kişilerle iletişime geçip memnuniyetlerini sorduk. Bizlere bu tarz bir sistemin işlerine çok yaradığını, yapacakları tercihi artık daha bilinçli olarak gerçekleştireceklerini söylediler.

    Şimdi projemizi daha da büyütmek, ülkemizdeki her çocuğa ulaşmak için sizlerin desteğine ihtiyacımız var. Tanıtımımızı arttırmak istiyoruz. Ayrıca internete erişimde zorlanan çocuklarımızın yanına fiziki olarak giderek bu bilgileri onlara da aktarmak istiyoruz.

Gelecek Planlarımız Neler?

    - Sistemimizi herkese duyurmak için sosyal mecralarda daha fazla aktifleşmek istiyoruz. Özellikle youtube platformu bizim gençlerle iletişimimizi daha kuvvetli hale getirecektir. Bütün konseptlerimiz doğru ve tarafsız bilgi aktarmak üzerine olacak, böylece görsel olarak da çocuklarımıza hizmet edebileceğiz.

    - Gönüllü üniversiteli ve mezun sayımızı daha da arttırmak istiyoruz. Bunun için tanıtım çalışmalarımızı arttırmamız gerekiyor. Öğrenci kısmında özellikle üniversite öğrenci topluluklarıyla, Mezun kısmında ise meslek dernekleriyle iletişime geçerek iş birlikleri yapmak istiyoruz. Her üniversite ve her bölümden en az bir kişiyi ekibimize kazandırmak niyetindeyiz.

    - Çocuklarımızın kendilerini daha iyi tanımaları için yine ücretsiz olarak sistemimize Meslek Seçim Envanterleri eklemek istiyoruz. Bu envanterlerin sonuçlarını çocuklara yorumlayarak aktarmak için alanında uzman bir psikolojik rehberlik danışmanına ihtiyacımız var. Böylece kişiler kendilerinin farkına daha iyi varacak ve isabetli tercih yolunda bir adım daha atacaklar.

    - "tercihsozluk" adını vereceğimiz bir forum sitesi kurulumuna başladık. Bu sitemizde kişiler sorularını yazılı olarak sorabilecek fakat cevap verenlerin hangi okuldan ya da hangi üniversiteden olduklarını görebilecekler. Böylece internetteki üniversite/bölüm hakkındaki kirli bilgilerle mücadele edeceğiz. Güvenilir bir kaynak yaratmaya çalışacağız.

Desteğinize neden ihtiyacımız var?

    - En temel giderlerimizin başında reklam ve tanıtım gideri olacaktır çünkü hedefimiz üniversite/bölüm tercihi yapacak olan her çocuğa ulaşarak bu imkanı sunmak.

    - İnternete erişimde sıkıntı yaşayan bölgeler tespit edilerek oradaki çocuklara da bu bilgileri fiziki olarak aktarmak istiyoruz. Bizler bu ülkedeki her çocuğu çok önemsiyoruz. Bu sebeple bir diğer gider kalemi ise ulaşım ve konaklama olacaktır.

    - Aktif bir Youtube kanalı kurmak niyetindeyiz. Böylece hem daha çok bireye ulaşabiliriz hem de insanlara üniversiteler hakkında doğru bildiler iletebiliriz. Ekipmanlar burada bir diğer gider kalemi olacaktır.

     - Ekibimizi de genişletmek istiyoruz. Aramıza alanında deneyimli bir psikolojik danışmanlık rehberi katmak istiyoruz, bu şekilde meslek envanteri ve karakter analiz testlerini de çocuklarımıza ücretsiz olarak sunabileceğiz. 

    - Yeni internet sitemizin domain, hosting, vb. gibi giderlerini de hesaba katmamız gerekmekte.

    - Son olarak,  halihazırda bulunan 7 kişilik bir ekibimiz var ve katılacak yeni ekip arkadaşlarımızın da giderleri olacaktır.


Projemizde yakın bir zaman önce isim değişikliğine gittik. "Theunicon" olan ismimizi "e-tercih" olarak değiştirdik. Böylece insanlar arasında daha kolay şekilde telaffuz edilecek ve daha kolay hatırlanacağız.


Şimdiden destekleriniz için ekibimiz ve tercih yapacak öğrencilerimiz için teşekkür ederiz.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

 • Gizli Destekçi
  4 ay önce
  100
  Destek
  100
 • Y. Uzay Karaeski
  6 ay önce
  1.000
  Destek
  1.000
 • Mustafa Kemal İŞEN
  6 ay önce
  300
  Destek
  300
 • Zeynep Yaren Ala
  6 ay önce
  20
  Destek
  20
 • Yeliz Alperen Şimşek
  6 ay önce
  200
  Destek
  200
 • Emre ELAGöZ
  6 ay önce
  50
  Destek
  50
 • Ünal Genç
  6 ay önce
  100
  Destek
  100
 • Elzem Güney
  6 ay önce
  100
  Destek
  100
 • sevgi yalman
  6 ay önce
  250
  Destek
  250
 • seçil yalman
  6 ay önce
  20
  Destek
  20
 • Nurgül
  6 ay önce
  200
  Destek
  200
 • Gizli Destekçi
  6 ay önce
  70
  Destek
  70
 • Gizli Destekçi
  6 ay önce
  20
  Destek
  20
 • Harun Can Armada
  6 ay önce
  20
  Destek
  20
 • Simay Bilgetürk
  6 ay önce
  50
  Destek
  50
 • Gizli Destekçi
  6 ay önce
  20
  Destek
  20
 • Fatih Tunca
  7 ay önce
  500
  Destek
  500
 • Arda Aslan
  7 ay önce
  100
  Destek
  100
 • Esra Görgülüarslan
  7 ay önce
  500
  Destek
  500
 • Muhammed Yusuf Kansız
  7 ay önce
  1.000
  Destek
  1.000
 • ömer cebeci
  7 ay önce
  50
  Destek
  50
 • Leyla Sarısoy
  7 ay önce
  200
  Destek
  200


TAKIM


Türkay Yıldız
F Yaren Çinçin-24747
Esra Akdoğan-24746
Fatih Demirbaş-24749
Haluk Can Elmadağ-24750
Gülten Kaya-24751
Nuri Batuhan Pınarcıoğlu-24748

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin