Kapalı mekânlarda kullanmak için tasarlanmış topraksız tarım makinası

GELECEĞİN DOSTLARI DOTS EKİBİ 

Merhaba. 
Gelecek dünya bize ne diyor diye düşündünüz mü?
2050'ye kadar dünyada su talebinin yüzde 55 artış göstermesi bekleniyor. Buna karşılık nüfus artışı ve küresel ısınma nedeniyle tatlı su kaynakları giderek azalıyor. Tatlı suyun yüzde 70'i tarımda kullanılıyor. Artan nüfusu beslemek için gıda üretimi 2035'e kadar yüzde 69 artacak. NASA su bilimcisi Jay Famiglietti'ye göre "Dünyanın her tarafında su seviyesi düşüyor. Su kaynakları sonsuza dek yetecek değil."
Eski göl yatakları üzerinde kurulu olan Mexico City şehri ise bazı bölgelerde yılda 22 cm çöküyor. Çünkü şehir suyu yeraltındaki su havzasından çekiliyor. Şehir suyunun yüzde 40'ı ithal ediliyor. 
Aral Gölü’nün son hali içler acısı. Hele betonlaşan dünyamızda ne ağaç kaldı ne tarım yapılacak alan. 
Bu sorun karşısında bizler ne yapıyoruz? 
Acaba gelecek dünyaya ayak uydurarak tarımda bir reforma gitsek nasıl olur diye biz 4 arkadaş düşünmeye başladık.
Sorunu geniş açıyla ele alıp çözüm sürecine girip dikey otonom tarım sistemi diye adlandırdığımız DOTS makinesini üzerine çalışmaya başladık. 
Topraksız tarımda, geleneksel tarımda kullanılan toprak yerine bitki haznesi kullanılmaktadır. Bitki bu hazne içerisinde toprakta aldığı besinleri, bitki solüsyonu olarak organik bir şekilde almaktadır. Topraksız tarım geleneksel tarıma oranla ilaç kullanımı olmadığı için de daha organik bir üretim yöntemidir. Bizlerin yapmakta olduğu makine topraksız tarım yöntemine benimsemektedir. Makinemiz topraksız tarımı dikey ve otonom bir şekilde yapmaktadır. Otonom yapabilmesini sağlayan IOT teknolojisini kullanmaktadır.  Makinemizin çalışma mekanizmasının da gösterildiği görsel şu şekildedir:
İstediğimiz her alanda sağlıklı yiyeceklere ulaşırken doğaya da zarar vermeden yani suyu %98 daha az kullanarak, tarım üretimini de dikey olarak kuracağımız bu makinede daha az alan ile daha fazla ürün üretimini sağlamış olacağız. Bunu yaparken mevsim koşullarına bağlı kalmaksızın bitkinin ihtiyacı olan vitamini, suyu makine aracılığıyla daha kolay bir şekilde sağlayıp hasat zamanını da daha kısa bir süreye çektiğimizde birim alanda üretimi arttırıp birim zamanda da ürün artışını sağlamış olacağız. 
Evet bizim bu düşüncemiz dünya genelinde insanların aklında kazınan ilkel tarım sistemiyle çakışıyor. İnsanların en çok korktuğu acaba GDO’lu mu? Sağlıklı mı? sorularını da üretilen ürünlerin besin değerlerini de belirterek ilkel tarımın insanların kafasında yarattığı bir avuç toprak, biraz su ve bir de tırmık olayını kırıp zamandan tasarruf sağlayarak gelecek dünyanın büyük bir umutla bakacağı DOTS ile üretilen ürünlerin sofralara gelmesini sağlamak için çalışıyoruz.
YTÜ MOCAP yarışmasında 200 proje arasında finale kalmamız ve İsveç Anna Lindh Vakfı’nın yarışmasında da 2.’lik ödülü almamız bizi daha da cesaretlendirse de makinenin üretimi için gerekli bir sermayeye maalesef sahip değiliz. 
Biz Kübra, Ali, Halil ve Oğuz olarak gelecek dünyanın su sorununa, gıda sorununa ve tarım sorununa karşın geliştirdiğimiz, büyük bir umutla baktığımız DOTS projemizin de dünya için umut olacağını düşünüyoruz ve siz değerli insanlardan bu projemiz için destek bekliyoruz. 
Sorunun bir parçasıysak çözümün de bir parçası olmalıyız.
DOTS ile geleceğin dostu olalım. 

KAYNAKÇA: 
https://www.bbc.com/turkce/vert-fut-39646356


 

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Halil Güzel
Oğuz Karaahmet-24458
Ali Birkan Bayram-13002
Kübra Sütçü-24483

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin