Organik üreticiler ve tüketicileri aracısız olarak bir araya getiren,bu sayede daha uygun ve daha güvenli bir organik ürün ticaret sistemi sağlayan,hem tüketicisine hem üreticisine eğitim veren bir E-Pazaryeri

 “Çiftçiliğin nihai amacı, mahsullerin büyümesi değil, insanların yetiştirilmesi ve mükemmelleşmesidir” (Fukuoka, 2018:178)

Türkiye’de üretici sayısı 2002 yılında 12.428 kişi iken 2017 yılına gelindiğinde bu rakam 75.067 üreticiye ulaşmıştır.

Üretim alanları açısından ise 2002 yılında 89.827 hektar alanda organik üretim yapılırken 2017 yılına gelindiğinde 543.033 hektar alanda organik üretim yapıldığı görülmektedir.

Diğer taraftan Türkiye’de 2002 yılında organik ürün üretim miktarı 310.124 ton olarak gerçekleşmiştir. 2016 yılına gelindiğinde bu rakam 2.473.600 ton olarak gerçekleşmiştir. 

Tüketici güvenini sağlayan etkenler değişkendir: tedarik zincirlerinin uzun sürdüğü durumlarda tüketici güveni oluşturmak esastır; kısa tedarik zincirleri ve doğrudan pazarlama yapılan durumlarda ise (örneğin, çiftçi pazarları, çiftlikte satışlar,E-Ticaret Pazaryeri) güven oluşturmak daha kolay olmaktadır.

DirektBazaar,zincirden sisteme, sertifikalı üründen tüm sürdürülebilirlik boyutlarını ele alan bir yaşam biçimine kadar organik kavramını yeniden konumlandırmaktadır. Zorlu ekolojik, ekonomik veya yönetim ortamlarındaki küçük ölçekli aile çiftçileri, yaşamlarını sürdürmeye yetecek kadar kazanmayı hak eden işçiler veya ailelerinin geçimini sağlama yükünü taşıyan kadınlar gibi dezavantajlı paydaşların güçlenmesini sağlamayı hedeflemektedir.

Çiftçiler, dünyadaki gıdanın çoğunu üretmelerine rağmen, birçok ülkede en düşük sosyoekonomik gruplardan biridir. Yukarıdan aşağıya bir standartlar sistemi, kontrol listeleri ve finansal yükümlülükler yoluyla kendilerine üretim sistemlerinin dayatıldığı bir pozisyondan ziyade değişimin itici güçleri olmaları için yetkilendirilmelidirler. Birçok çiftçi, mahsul olmaması durumunda çiftliklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmaktadır ve sonuç olarak sistem tarafından, hızla büyüyen şehirlerin saçaklarında yoksulluk içinde yaşamak için çiftliklerinden vazgeçmeye zorlanmaktadırlar. 

Tüm Türkiye'den organik ürün üreticileri ile tüketicileri C2C(Customer to Customer) Pazaryeri sistemi ile birbirlerine direkt olarak bağlayan bir E-Ticaret sitesi.

Tüketici organik bir zeytinyağı almak istiyor ise siteye girecek ve hepsi bizim tarafımızdan tek tek onaylanmış üreticilerden,ürünü görerek,üretim yerini görerek,istediği zaman sipariş verecek ve organik ürüne güvenli ve uygun,hızlı bir şekilde ulaşmış olacak.

Üretici ve tüketicileri yani müşterilerini eğiten bir şirket olmak istiyoruz bu sayede üretici verim nasıl artırılır,ürün nasıl markalaştırılır(En büyük eksikliklerimizden),nasıl pazarlanır gibi konuların eğitimini alabilir.Tüketici ise organik üretimin konvansiyonel üretime göre artı yönleri nelerdir,sağlığa katkıları nelerdir gibi farkındalık artırıcı konularda eğitimler alabilir.Bu eğitimleri ziraat mühendisleri ve pazarlama danışmanları verecek.

Üreticilerin kendi aralarında tecrübelerini paylaştığı,fikir alışverişi yaptıkları bir sosyal platform olacak ve arşivleme özelliği olacak.Bu sayede tarım ve hayvancılıkta çok önemli yer tutan tecrübe ve işin püf noktaları gibi konuları koruyabilecek ve gelecek nesillere aktarabileceğiz,bu sayede bir üretici üretim konusunda sorusu olduğu zaman cevabını kolayca alabilecek,bilime dayalı sürdürülebilir bir tarım ve hayvancılık politikası izlemek kolay hale gelecektir. 

Hayatta ki bütün çabalarımızı bağladığımız gelecek nesillerimiz ,giderek artan ilaçlı gıda,GDO'lu gıda,yabancı tohum gibi meseleler ile uğraşmayacak organik ürünün tadına vararak sağlıklı bir nesil yetişecek ülkemize bir artı sağlamış olacağız.

Giderlerimiz;

Web Sitesi, Domain ve Hosting, Pazaryeri altyapısı, Dijital Pazarlama Giderleri, Hesaplanamayan Giderler


Büyük bir ateşi küçük bir kıvılcım ile başlatmak için uğraşıyoruz ve giderleri minimum seviyede tutuyoruz.
Haydi !! Sende Türkiye'nin herşeyi  olan üreticilere destek ver !!! Ve artık Türkiye'de sürdürülebilir ve tamamen bilime dayalı üretimi destekle!!

Teşekkür Ederiz...

Bu yazıda kullanılan kaynaklar:

T.C. MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ iŞLETME ANABİLİM DALI 

 ORGANİK ÜRÜNLERİN PAZARLANMASI VE  

ORGANİK 3.0 STRATEJİLERİNİN TÜRKİYE AÇISINDAN  DEĞERLENDİRİLMESİ 

 DOKTORA TEZİ 

 ELİF HASRET KUMCU 

 PROF. DR. MEHMET MARANGOZ 

 ŞUBAT, 2019 MUĞLA

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • fonbulucu.com İlk Destek
    3 yıl önce
    500
    Destek
    500


TAKIM


Kudret Yildirim

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin