Dünya’da üretilen tonlarca plastik denizlere ulaşmaktadır. Denizlerde bulunan makro plastikler parçalanarak, mikroplastik olarak balıkların midelerine, balıklardan insanların vücutlarına ulaşan ve her geçen gün artan bir deniz kirliliği sorunudur. İnsanların yaratmış olduğu bu çevre felaketi yine insanların üreteceği çözümler ile deniz eko sistemi sağlığına kavuşacaktır. Yapılan araştırmalar doğrultusunda balıklar ve midyeler denizdeki mikro plastiklerin büyük bir bölümünü midelerinde tutmaktadır. Geliştirilen kameralı boru sistemi sayesinde, denizin dibinde yer alan çöpleri bir su pompası yardımı ile deniz yüzeyinde duran bir çöp kutusuna taşınacaktır. Plastik, naylon poşetler, cam şişe vb. çöpleri içinde depolayıp temizleyebildiğimiz bu sistem ile denizlerdeki kirliliğin giderilmesine katkı sağlayacaktır. Robotun yapacağı temizlik sayesinde denizlerimizdeki çevre dengesinin korunması, temiz kalması, gelecek nesillere bırakılacak bir miras ve insan hakkıdır.  Avrupa’da yılda 150 bin ila 500 bin ton makro plastik, 70 bin ila 130 bin ton mikroplastik denize atılıyor. Denizlere atılan makroplastiklerden misinalar ve balık ağlarına dolanan deniz kaplumbağaları (Caretta caretta),  balinalar boğularak ölmektedirler. Zamanla aşınan makro plastikler, küçük parçalara bölünerek mikroplastik haline geliyor. Greenpeace Ekim 2019 yılında yaptığı araştırmada denizlerdeki plastik atıkların % 92’si MPs şeklindedir.

İçerisinde plastiklerinde olduğu deniz çöplerinden en çok etkilenen canlılar sıra­sıyla balıklar (%21.93), deniz kuşları (%18.43), kabuklu ve eklem bacaklılar (%11.68), yumuşakçalar (%7.79) ve deniz memelileridir (%6.28).


    Türkiye’nin farklı bölgelerinde bulunan denizlerinden alınan; midyeler, barbun (Mullus barbatus), tekir (Mullus surmuletus), istavrit (Trachurus mediterraneus), kefal (Liza saliens), mırmır (Lithognat­hus mormyrus) ve kırmızı karides (Aristaeomorpha foliace) türlerinin mide ve sindirim kanalları incelen­miştir. 
Yapılan inceleme sonucunda ortalama mikroplastik adedi kefalde 2.5, bar­bun da 1.1, mırmırda 0.6, tekir ve istavritte 0.4’tür. Bu sayı kırmızı karideste ise 0.28’dir. 

            
         İstatistiklere bakarak, balıklar, kırmızı karides ve midyelerin her birinin vücudunda bulunan plastik çeşitleri değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenliklere bakarak Ege, Akdeniz ve Marmara bölgesinde yaşayan insanların ne tür plastik atıklarını denizlere attıklarını görebilmekteyiz. 5 mm’den daha küçük olan mikroplastikleri yutan deniz canlılarının sağlıklarında yaşanacak olan bozulma ve bunları tüketen insanların vücutlarında olacak hastalıklar, doğaya, toprağa, denizlerimize atılan her bir çöpten dolayı yaşanmaya devam edecektir.


Dünya üstünde bulunan her bir canlının yaşam hakkı vardır. Biz insanlar olarak kendi hayatımızı kolaylaştıran ürünler üretip, kullanırken diğer canlıların yaşam hakları ellerinden alınmamalıdır. Onların haklarını korumak biz insanların vazifesidir. Başka insanlar tarafından kirletilen denizlerimiz yine biz insanlar tarafından temizlenip korunacaktır. CleanBot ‘un kameralı boru sistemi ve görüntü işlemesi ile her bir makro plastik ve mikro plastikler su pompası yardımıyla çöp kutusuna toplanacaktır.  Atıklardan arındırılan deniz suyu, kuşların, balıkların, kaplumbağaların daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine, midelerini plastik ile değil yemek ile doldurmalarına, var olan eko sistemlerini korumaya yardım edecektir.

CLEANBOT Nasıl Çalışmaktadır?

      CleanBot, kameralı boru ile denizin dibinde yer alan çöpleri görüntü işleme YOLO gerçek zamanlı nesne tespit algoritması ile tespit edip bir su pompası yardımı ile deniz yüzeyinde duran filtreli çöp kutusuna taşınacaktır. Plastik, naylon poşet, cam şişe vb. çöpleri içinde depolayıp temizleyebildiğimiz bu sistem ile denizden gelen su, filtrelerden geçirilerek mikro ve makro plastiklerden arındırılması sağlanacaktır.

Detaylı Bilgi için aşağıdaki makalelere bakabilirsiniz.

GREENPEACE

WWF

Fotoğraf Galerisi
Henüz proje için resim eklenmemiştir.

Video Galeri

 • fonbulucu Platformları
  1 yıl önce
  10.000
  Destek
  10.000
 • Gizli Destekçi
  1 yıl önce
  20
  Destek
  20
 • Esin Deniz
  1 yıl önce
  20
  Destek
  20


TAKIM


Şebnem Demircan
Batuhan KARTAL-22276

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin