Veri hususunda kalıcı ve merkezi olmayan, çok yönlü bir sorgu sistemi.

Bir arama motoru geliştirmek zor bir şey midir? 

Öncelikle temelde bir arama motorunun nelerden oluştuğunu anlamamız lazım. Bir Arama motorunun oluşabilmesi için iki önemli faktör bulunuyor, ilki kendine ait Örümcekler'inin(Spider) olmasıdır. Örümcekler temelde internet sitelerini gezip ihtiyaç duyulan verileri toplayan programlardır. Bu aşamadan sonra ise ikinci özellik önem kazanır buda gönderilen örümcekler tarafından toplanan veridir. 

Peki burada zor olan şey hangisidir? Aslında bu iki faktör günümüz şartlarında kolaylıkla sağlanabilecek şeylerdir. Hatta vasatın altında ki bir programcı açık kaynak olarak bulabileceği bir Örümcek yapısını Elastic Search gibi bir yapı ile birleştirerek zorlanmadan bu işin altından kalkabilir. (Bu konuda oldukça ciddiyim!) 

Ancak burada ki sorun İnternet üzerindeki verinin sürekli olarak artması ve bununda her açıdan maliyete etki etmesidir. Özetle bu işin asıl zorluğu asla bir arama motoru yapmak olmadı, bunu sıradan bir geliştirici bir kaç haftasını harcayarak zorlanmadan ortaya çıkarabilirdi.

Şuanda "Yerli" adı altında yapılan çalışmalar...

Öncelikle api kullanan yapılar yani başka bir kuruluşun verilerini kullanan yapılara arama motoru denemiyor. Bu tarz yapılar için uygun kavram "All in one search engines" olacaktır. Bu kötü bir şey mi? değil. Ancak bu tarz işlerin arama motoru olarak tanıtılması yanlış! 

Bunun dışında yapılan bir kaç tane küçük çalışma var ancak daha bırakın inovasyonu henüz basit bir yapıyı dahi tam olarak oturtabilmiş değiller.

Peki biz neyin peşindeyiz!

Bul7 projesine ilk başladığımızda aslında bizde yukarıdakilerden çokta farklı olmayan bir bakış açısına sahiptik. Yerli arama motoru yapalım, yürür gideriz kimse tutamaz bizi! gibi gayet sığ ve basit bir düşünce ile çıktığımız bu yolda artık çok daha bilinçli ve ciddiyiz. Bu yüzden projenin geliştirilme sürecinde ilk iki yılımızın her gününde ayrı bir yenilgiyle tanıştık.

İnsan sürekli başarısız denemelerde bulununca elinde sonunda bir şeyin farkına varıyor, bizde bu işin bu şekilde yapılmaması gerektiğine kanaat getirdik ve uzun bir süre kabuğumuza çekilip bunu nasıl başarabiliriz diye araştırma yaptık.

Neyi fark ettik, neden farklıyız!

Verilerin toplanması, saklanması ve işlenmesi veri sayısı arttıkça her aşamada katlanarak artan büyük bir maliyeti de beraberinde getiriyordu. Çözülmesi gereken asıl ve en önemli problem işte buydu! Onca başarısız denemenin ardından fark ettiğimiz durumlar neticesinde işte aşağıda ki sonuçlara ulaştık.

Düğümlerin kullandığı veritabanı yapısı nedir?

Bunu tasarlarken sadece tek bir amaca hizmet etmesi bizim için çok önemliydi. Çalışma şekli olarak temelde basit bir Javascript Objesinden ibaret. Örümcek process halinde olduğu sürece tüm verileri buraya yazıyor ve veri boyutu belirli bir oranın üstüne çıktığında eklediği en eski verilerden başlayarak bir kısmını silerek yeni verilere yer açıyor. Bu şekilde veri duraksamadan veya sunucu yükseltmeden sürekli olarak tarama işlemine devam edebiliyor. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu prensibin dayanağı diğer düğümlerin zamanla bir birlerini ağ içinde tamamlamasından ibaret. Ayrıca sorgu dili olarak yine basit json objelerinden faydalanmakta.


Elli bin liralık desteğinizin büyük bir bölümünü sunucu almak için kullanacağız.

Fotoğraf Galerisi
Henüz proje için resim eklenmemiştir.

Video Galeri

 • Gizli Destekçi
  3 yıl önce
  2.400
  Destek
  2.400
 • Emre Tekin
  3 yıl önce
  500
  Destek
  500
 • Emin Öztürk
  3 yıl önce
  10
  Destek
  10
 • fonbulucu.com İlk Destek
  3 yıl önce
  100
  Destek
  100


TAKIM


Bora Özer

YORUM(1)

fonbulucu.com İlk Destek

Sevgili Bora, örnek bir proje sayfası hazırlamışsınız. Tebrikler. Bu sayfada tek eksik ise kendi ağzınızdan bu projeyi destekçilerinize anlattığınız 2-3 dakikalık bir video. Onu da yapacağınızdan şüphemiz yok. Yolunuz açık olsun. Platform olarak bu projenin daima arkasında ve destekçiniz olacağımızı bilmenizi isteriz. Başarılar...

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin