Proje Özeti

 

Btksllestrme, adını verdiğimiz projemizin amacı ,Peyzaj Mimarlığı,

Mimarlık, Çevre Mühendisliği, Şehir ve Bölge planlama gibi meslekler için projelerin son aşamasında ölüm haline gelen bitki seçim işini  yazılım programımız ile daha kolay ve eğlenceli hale dönüştürmek.

Bu uygulama ile birlikte çok geniş alanlardan ( Ülkesel düşünebilirsiniz) , çok küçük alanlara kadar  yapılacak bitki seçimlerini minimum süreye indirebileceğiz.

Programın kullanımı çok kolay  çalışma yapılacak bölge ve şehir seçimini yaptıktan sonra seçtiğin coğrafyaya uygun bitki seçenekleri önüne çıkacak ve sen seçimini yapabileceksin.

Bu aşamada dah a da ayrıntı çalışabillirsin. Çalışma yaptığın noktayı daha belirginleştir; yıllık veya aylık yağış miktarını, nem değerlerini, ortamama sıcaklık, toprak yapısı  gibi ve karşına daha net seçimler çıksın ve uygun türler arasından istediklerini seçerek projene ekle.

Uygulama İşlem Süreci

Uygulama mantığı çerçevesinde bitkiler hakkında Türkçe ve Latince isim, Familyası, Anavatanı, Yetiştiği Bölge, Alanın Yıllık ve Aylık Yağış Miktarı, Alanın Ortalama sıcaklığı, Yetiştiği Toprak Tipi, Formu, Boyu, Çapı, Dokusu, Rüzgar ve Su isteği, Yaprak Tipi gibi birçok veri ile ortalama 1000 bitki türü içeren 6 ay içerisnde bir veri tabanı oluşturulacak.

Btksellestrme mobil uygulama olarak kullanılabilecek.  Tamamlanma süresi olarak 1 yıılık bir süre gerekecek.

Farkımız

Mevcut diğer programlara göre daha fazla bitki alternatifi, daha kapsamlı ve daha teknik bilgi içerikli bir program oluşumuz. Diğer programlar bitkisel bilgi isterken sen sadece alan bilgisi gireceksin, sonrasında bitkilerin karşında olacak.

Ekibimiz

Ekibimiz bir Peyzaj Mimarı ( Proje Sorumlusu), iki Bilgisayar Mühendisinden oluşmaktadır. Mühendislerimiz Anadolu Üniversitesinin birçok kurumsal projesinin geliştirilmesinde ve mobil uygulama projelerinde görev almışlardır.


Fonu Nasıl Değerlendireceğiz?

Toplanan fonu kısa vadeli hedeflerimiz için kullanacağız. Uzun vadeli hedeflerimiz için sitenin kendi geliri ve eğitimlerden kazandığımız gelirleri kullanacağız. Başlangıç için(biki araştırmaları, yazılım, site satın alımları, android uyguluma çalışmaları, ofis, teknik çalışmalar vb.) bu fona ihtiyacımız var.

Son Söz


Öğrencilik yıllarım ve  iş hayatından kazandığım tecrübelerime dayanarak
proje çizimi sırasında ya da sonrasında çalışacağımız alan için bitki seçimi alan  bitkilendirme, peyzaj mimarı ve mimarlar için bir sorun teşkil etmektedir. 
Çoğu zaman yanlış seçimler yanlış çözümlemeler yapmaktayız. Bu  uygulama ile tüm bu sorunları çözebileceğimizi biliyoruz.


NOT: Projemiz hayata geçtiğinde ilerleyen dönemlerde ArcGIS uygulaması ile koordinatsal bazda alan seçimi yapılarak bitki seçimi yapmamızı da sağlayabilecek niteliğe dönüşecektir.

 

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Kürşat Aksoy

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin