Gençleri Geleceğe Hazırlamak

Blockchain nedir ?

En temel tanımla bloklardan oluşan zincir yapıdaki ,şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık yapıdaki bir veritabanı sistemidir. 
Veri transferlerinde her bir onaylanmış anlık datalar bir bloğu oluşturur.
Buna basit bir örnek verirsek; akıllı bir sözleşme ile 10 noktalı bir veri ağı oluşturucu kurup, bu oluşturuculara da miner adı verelim.
İlk veri akışımızı herhangi bir miner üzerinden oluşturup diğer 9 miner'in onayı ile ilk blogumuza yazdık ve ağımızı başlatmış olduk.
İkinci blogumuz birinci blogumuzun kodlanmış kısa bir tanımını kayıt edip, başka bir miner tarafından verilen bilgi ile doldurulmaya başlandı ve ikinci blok diğer en az 2 minerin onayını aldıktan sonra sisteme entegre oldu.
Süreç bundan sonra akıllı sözleşmemizde belirttiğimiz kurallarla devam edip blokları oluşturmaya devam etti ve an itibari ile 500 blokluk değiştirilemez bir zincirimiz oluştu. Minerler herhangi bir veriye ulaşmak istediklerinde bu bloklar içinde sorgulama yapıp verinin doğruluğunu teyit edebilecek yada gerekli veriyi çekebilecek ama bloklarda herhangi bir değişikliği yapamıyacak. İstersek sözleşmemizi 3. kullanıcıları gözlemci olarak atayıp bloklar içinde veri teyit etmesi izni verebiliriz.


Tanımlanan bu sistem; en başta günümüzün en büyük sorunlarından biri olan verinin/varlığın doğruluğunu ve değiştirilemezliğini garanti altına almış olmaktadır.
Bura da şöyle bir soru gelebilir; peki biz bunu günlük yaşamımızda nereye yerleştireceğiz...?
Uçuk bir örnek verip bu soruya cevap vermeye çalışayım...
Örneğin Kaçak Ev Tüpü Üretimini engellemeye yönelik bir proje başlatalım... Ulusal bağlamda bu iş için sertifika almış 100 adet onaylı üreticimiz olsun ve biz bu 100 adet üreticiyi sistemimize entegre edip akıllı sözleşmemizde bunları miner olarak atadık. İlk blogumuzu 99 minerin onayıyla oluşturup o an itibari ile ilk tüpümüzü sisteme ekledik. İkinci blogumuz bu 100 minerin o an ürettiği her tüpe akıllı sözleşmemizde  kodlanan algoritmayı kullanarak şifreli bir ad verdi (mesala Tsdfwfd152......df15). Üretilen her tüpe de bu adı tam bir otomosyon kullanarak etikedledik... ve ikinci blogumuzu oluşturduk (akıllı sözleşmemizde istersek bloklarımızı saatlik veya adetli şekilde kodlayabiliriz, örneğin saatte bir blok yada her bir blok 1000 tüp ile sınırlı ) ve ağımız bu şekilde kurulmuş oldu. Bu oluşturulan zinciri bir web sitesine entegre ettik. Tüpü satın alan kullanıcı, tüpe verilen adı kullanarak, web sitesi üzerinden kullandığı tüpün ne zaman üretildiğini, hangi fabrikadan çıktığını, kaçıncı kez dolum yapıldığını veya orjinal olup olmadığını bir kaç saniye içinde görebildi. Ayrıca hangi fabrika kaçtane tüp üretmiş, üretilen tüp miktarı veya dolum miktarı vs. gibi verilerde her an istatiksel olarak bir kaç saniye içinde elimizde olacaktır.
Yukarıdaki örnekle de gösterildiği üzere biz bu teknolojiyi muhtelif alanlarda  projelendirip neredeyse her noktada kullanabiliriz. Seçimlerden   sosyal medyaya. Tüketim gıdalarından satın aldığımız bir konser biletine. Mahkeme dosyalarından bankacılık işlemlerine, alınan diplomalara kadar hayatın her alanına uyarlanabilir
İşte SORUNDA tam BU NOKTADA başlıyor.
Ülkemiz de bu teknoloji hiç bilinmemekle birlikte herhangi bir yatırımda yapılmamaktadır. (Uluslararası bazı projelere katılan firmalarımız bulunmakta). Üniversitelerde programlama eğitimi alan öğrencilere yönelik bu alanda herhangi bir araç olmaması da başka bir eksikliğe neden olmaktadır. Bu teknolojinin en bilinir kısmı Coinlerdir (Bitcoin, Ethereum, ripple vs). Coinlerde bu teknolojinin kendisi olmayıp sadece birer ürünü/sonucudur.
Bu projenin amacı bu teknolojinin tanıtımı ve geliştirilmesi üzerine bir ar-ge çalışması şeklindedir. 
Yapılacak çalışma 
1- Giriş Kısmı
(Türkçe ve başka dillerde) bir web sitesi üzerinden
Online Eğitim
Online Sunumlar
Online Sertifika
İle bu teknolojide bir fikir ve birikime sahip bireyler yetiştirmek
2-  Bir sonraki aşamada
Online Programlama Dersleri
Online Akıllı sözleşme üretme araçları geliştirme
Tam otomasyon sistemlerini akıllı sözleşmelere entegre etme ve yazılım üretme üzerine eğitimler
ve sonunda online sertifika
3- Bire bir eğitimler
İlk iki aşamayı tamamlayan uzmanlarla proje üretimi
Üniversitelerde seminerler
ve üniversitelerde bir bölüm açılması.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Emrah Yaşar

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin