Merhaba !

fonbulucu.com FİKİRLER YARIŞIYOR NİSAN DÖNEMİ BİRİNCİLİK ÖDÜLÜNÜN SAHİBİ BEKTEK ekibi; HAZAR DOĞANLAR, ÖZCAN HALUK CANGÜR, İLKAY GÜZELCE isminde 3 üniversiteli mühendislik öğrencisi gençten oluşmaktadır.

Bu ekip, inovasyona dayalı teknoloji geliştirme tutkusuyla bir araya gelmiş ve gelecekte gezegenimizin önemli enerji üretim kalemlerinden biri haline gelecek olan basınçtan enerji üretim teknolojisinin geliştirilmesi için BEKTEK projesini başlatmıştır. Şimdi ise Ar-Ge çalışmalarının devam etmesi için sizlerin desteğine ihtiyaçları var !


BEKTEK PROJESİ İLE NEYİ AMAÇLIYORUZ ?

BEKTEK projesi ile temel olarak, basınçtan enerji kazanım teknolojisi olarak adlandırdığımız tekniğin Ar-Ge'sini yapmak ve prototiplerle istenilen verimde enerji üretimini sağlamayı hedefliyoruz. Peki nasıl oluyor da basınçtan enerji elde edebiliyoruz merak ediyor musunuz ? O zaman yazının devamını okuyabilirsiniz.


Doğada piezoelektrik maddeler olarak adlandırılan ve üzerine uygulanan basıncı elektrik enerjisine çeviren karakteristik özelliğe sahip maddeler mevcuttur. Söz konusu piezoelektrik malzeme, tarafımızca zemin altı panelleri olarak tabir ettiğimiz yapılara entegre edilerek üzerinden bir insan, kara yolu taşıtı ya da tren vagonları gibi cisimler geçtiğinde enerji üretebilecek kapasitede yeşil enerji üreteçleri olarak kullanılmaktadır.


Özellikle kalabalık nüfusun yaşadığı büyük şehirlerde yoğun araç ve insan trafiği BEKTEK projesinin ön gördüğü çözüm için en uygun yerler arasındadır. Hedef uygulama alanlarımız olan büyük şehirler aynı zamanda enerji talebinin en yoğun olduğu yerlerdir. Bu noktada BEKTEK zemin panellerinin uygulandığı yerlere sağladığı avantajlar şöyle sıralanabilir:

1-) Enerji talebinin çok yüksek olduğu büyük şehirlerde enerji yetersizliğinin önüne geçmek ve yeterli arzı sağlamak.

2-) Büyük şehirlerde gereken enerjiyi sağlamak için üretim yapan santrallerin bu şehirlerden çok uzakta olması ve dolayısıyla uzak mesafeden şehre iletilen elektriğin iletim sırasında %20 oranında kaybolmasının önüne geçmek. Bizzat talebin olduğu yerde elektrik enerjisinin üretimini yaparak bu çözümü sağlamak.

3-) Elektrik enerjisi üretmek için kullanılan fosil yakıtların oluşturduğu CO2 salınımı ve bu karbon izinin atmosfere dolayısıyla da gezegenimize verdiği ciddi zararın önüne geçilmesi. Tamamen temiz ve yeşil bir kaynak olarak sıfır karbon salınımıyla basıncı doğrudan elektriğe çeviren çevreci bir enerji üretim tekniği kullanarak bu çözümü sağlıyoruz.

4-) İnsan ve araçlar var oldukça bu enerjinin kaynağı tükenmeyeceği için bir anlamda sürekli yenilenen ve tükenmeyen bir yenilenebilir enerji kaynağını literatüre eklemek.

5-) Türkiye gibi fosil kaynakları sınırlı olan ülkelerin enerji ithalatı yapması ve bu noktada dışa bağımlı olma durumunu ortadan kaldırmak. Cari açığın kapanması noktasında önemli bir katkı sağlamak.NELER YAPTIK ?

  Projenin başladığı günden beri tarafımızca yapılan faaliyetler:

1-) Projenin konsept çalışmaları tamamlanmış ve ön tasarım aşamasına geçilmiştir.

2-) Bir Avrupa Birliği Projesi olan "Uluslararası Yeşil Girişimcilik Zirvesi'ne" katılım sağlanmıştır.

3-) Proje kapsamında versiyon 1 prototipimizin üretimi ve testleri noktasında çalışmalar yaptık.

KAZANDIĞIMIZ FONU NASIL KULLANACAĞIZ ?

  fonbulucu.com FİKİRLER YARIŞIYOR NİSAN DÖNEMİ BİRİNCİSİ olarak kazandığımız ödülleri ve kitlesel fonlama kampanyamızdan kazandıklarımızı projenin sürdürülebilirliği açısından en verimli şekilde kullanabilmek için kısa ve orta vadeli harcama planlarımızı oluşturduk.

1-) En az 2 prototip üretilecek ve bu prototipler hedeflenen verimde elektrik enerjisi çıktısı sağlayana kadar teknoloji üzerinde geliştirme yapılacak

2-) Başından sonuna bir Ar-Ge projesi olarak hedeflenen temel çıktıların elde edildiği raporlandığı ve prototiplerin hem labaratuvar ortamında hem de bizzat sahada test edildiği demolar yapılacak.

3-) İtalya'da enerji hasadı tekniklerinin eğitiminin yapıldığı, AB projesiyle entegre bir yaz okulu programına ekip olarak katılım sağlayacağız. Söz konusu yaz okulu programının proje Ar-Ge'sine önemli katkılarının olacağını düşünüyoruz. Dünya'da yabancı öğrencilere açık olan ve bu alanda eğitim veren tek üniversiteye gitmiş olacağız. Dolayısıyla ilk iki madde öncelikli olmak üzere kalan kısmıda projenin bu gibi eğitim ve danışmanlık harcamalarına kullanmayı planlıyoruz.


RÜZGAR, GÜNEŞ, HİDROELEKTRİK GİBİ YENİLENEBİLİR, YEŞİL VE TEMİZ ENERJİ KAYNAKLARININ ARASINDA BİR YENİSİNİ DAHA EKLEMEK İSTİYORUZ ! BÖYLE BİR TEKNOLOJİNİN ÜLKEMİZDE GELİŞTİRİLMESİNİN SAĞLAYACAĞI FAYDALARINI DÜŞÜNEREK BİZE DESTEK OLMANIZA İHTİYACIMIZ VAR.

HEM GEZEGENİMİZİN HEM DE ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ !

Sevgiyle kalın.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

 • Burcu Çelik
  2 yıl önce
  20
  Destek
  20
 • Ekrem Doğanlar
  3 yıl önce
  50
  Destek
  50
 • Reyhan Yeniceli
  3 yıl önce
  50
  Destek
  50
 • Berna Güzelce
  3 yıl önce
  20
  Destek
  20
 • Emre Akça
  3 yıl önce
  50
  Destek
  50
 • Buket Ozkan
  3 yıl önce
  20
  Destek
  20
 • Murat Güneş
  3 yıl önce
  200
  Destek
  200
 • Mert Özata
  3 yıl önce
  10
  Destek
  10
 • Barış Tanrıverdi
  3 yıl önce
  20
  Destek
  20
 • Emine Hoşcan
  3 yıl önce
  10
  Destek
  10
 • Sercan Çınar
  3 yıl önce
  10
  Destek
  10
 • Serdar Çınar
  3 yıl önce
  10
  Destek
  10
 • Gülcan Gündüz
  3 yıl önce
  10
  Destek
  10
 • Faruk Gündüz
  3 yıl önce
  20
  Destek
  20
 • Şerife Saygın
  3 yıl önce
  10
  Destek
  10
 • Neslihan Didem Köksal
  3 yıl önce
  50
  Destek
  50
 • Veysel Anık
  3 yıl önce
  10
  Destek
  10
 • fonbulucu.com İlk Destek
  3 yıl önce
  6.000
  Destek
  6.000


TAKIM


Hazar Doğanlar
İlkay Güzelce-9825
Özcan Haluk Cangür-9795

YORUM(4)

Veysel Anık
Veysel Anık 21 Ağustos 2019

İyi ekip, güzel ve heyecan verici bir proje en kısa zamanda gerekli desteği alıp hayata uygulanması dileğiyle

Furkan Sağlam
Furkan Sağlam 21 Ağustos 2019

Çok guzel bir çalişma olmuş tebrik ederim

Latifşah Yılmaz
Latifşah Yılmaz 29 Eylül 2019

Tebrik ederim

emre ARIK
emre ARIK 05 Ekim 2019

çok güzel bunların ayakkabıları koşubantları ve spor salpnlarında dönüştürülebilir enerji ile olmasını çok isterdim mesela agırlık kaldırmayı koşu bandında basıncı ve hareketler ile yapılan enerjiyi dönüştürmek isterdim yolda giden arabanın rüzgar basıncını tarlada kullanılan trakörün topra yaptığı basıncı elektire çevirmek isterdim günlük yürüyüşte kullandıgım ayakkabının altındaki basıncı çocuk parklarındaki zıplama alanlarındaki basınçları bile

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin