Anne babaların gözyaşlarını, çocukların gençlerin pişmanlıklarını yok etmek; kaybettiklerini sandıkları mutlulukları onlara tekrar verip gülümsemelerini sağlayacak yolda onlara uzanan bir el.

İnsan biyopsikososyal bir varlıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sağlıklı olmayı “Sadece hastalık ve sakatlığın olmayışı değil, bedence, ruhça ve sosyal yönden tam iyilik hali" olarak tanımlamaktadır. Yani bir bireyin sağlıklı olarak nitelendirilebilmesi için biyolojik psikolojik ve sosyal boyutların her birinde iyilik haline sahip olması gerekmektedir. Bağımlılık ise bu boyutlardaki iyilik halini tersine çeviren ve kişinin yaşamsal uyumunu bozan, sağlıklı olmasını engelleyen bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum bağımlılığı müdahale edilmesi gereken bir konu olarak gündeme getirmektedir. Bunun yanı sıra bağımlılık kişinin yaşamında kendisiyle, ailesiyle, diğer kişilerle ciddi sıkıntılar yaşamasına sebep olur; kişinin yaşamında ekonomik ve yasal problemler ortaya çıkarır. Eğer gerekli müdahale yapılmazsa bir süre sonra bağımlılık kişiyi sürekli yaralayan kısır bir döngü haline dönüşmektedir.

Mucize Yaşam Bağımlılıkla Mücadele Derneği

Mucize Yaşam Bağımlılıkla Mücadele Derneği, uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığı problemlerinin rehabilitasyon ve eğitiminde hizmet veren bir merkezdir. 

Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmayı önleme konusunda, madde kötüye kullanım ve bağımlılık aşamasında ve madde kullanımını bıraktıktan sonra temiz kalmayı sürdürebilme konusunda kişilere profesyonel anlamda destek sağlanmaktadır.

“Her insan biricik, tek ve kendine özgüdür.” anlayışıyla hizmet veren merkezimize başvuran kişi uzmanımız tarafından gerekli değerlendirmeler yapıldıktan sonra ailemize katılmaktadır. Kişinin iyileştirme süreci yapılan görüşme, gözlem ve psikolojik birtakım testlerle kişinin kendi kişisel özelliklerine, yaşantı, ihtiyaç ve eksiklerine göre yapılandırılmaktadır. Başvuran her bir kişiye ayrı bir program yapılandırılmaktadır. Hazırlanan program psikososyal nitelikte olup bireysel terapileri, grup eğitimlerini ve zihinsel-duygusal eğitimleri kapsamaktadır. Böylece kişiyi madde kullanmaya yönelten nedenler, madde kullanımı sırasında ortaya çıkan duygu, düşünce ve davranış bozuklukları ele alınıp kişinin tekrar madde kullanması önlenmeye çalışılmaktadır.

  

Bunun yanı sıra kişinin vücudunun(kan ve damar yolları, hücre yapıları) kullanmış olduğu maddeden ve etkisinden tamamen temizlenmesi amacıyla yürütülen klinik müdahaleler(ozon ve sauna) de programın içinde yer almaktadır. Sözü geçen müdahaleler anlaşmalı olduğumuz kliniğimizde doktor ve hemşireler eşliğinde gerekli değerlendirmelerle birlikte yapılmaktadır.

Rehabilitasyon ve Eğitim Programı

Rehabilitasyon ve eğitim programının amacı, kişinin bağımlı olduğu maddeyi kullanmadan yaşama devam etmesini sağlamak, madde kullanımına bağlı olarak işlevselliği bozulmuş kişinin bireysel bütünlüğünü sağlamak, bozulan aile ve kişilerarası ilişkilerini düzenlemesine yardımcı olmak ve topluma sağlıklı ve faydalı bir birey olarak yeniden kazandırmaktır.

Antalya Kepez Duacı'da bulunan merkez iki dönüm arazi üzerine kurulmuş olup kişilerin boş zamanlarını değerlendirebilecekleri ve kendilerini “hasta” olarak hissetmeyecekleri şekilde yapılandırılmıştır. Konumu gereği ormanlık alanda bulunan merkezde basketbol sahası, havuz gibi sosyal aktivite alanlarının yanı sıra kişilerin bakım verebileceği çok sayıda ağaç ve evcil hayvanın bulunduğu hobi alanları bulunmaktadır. Pek çok kişi bu tür aktivitelerin kendine iyi geldiğinden söz etmiştir.

 

Mucize Yaşam Bağımlılıkla Mücadele Derneği bağımlılık tedavi ve iyileştirme alanındaki bakış açısına yenilikçi ve bütünleyici bir yaklaşım kazandırmayı, yurt içi ve yurt dışı toplumun tüm kesimindeki bireylerine, başta uyuşturucu bağımlılarına yönelik olmak üzere yaşam boyu eğitim kapsamında ve ihtiyaçları dahilinde madde bağımlıları ile ilgili sosyal sorumluluk projelerinde yer almayı, rehabilitasyon alanındaki gelişime ve bilimsel bilgi üretimine katkıda bulunmayı, her türden rehabilitasyon çalışmalarına katılmayı hedeflemektedir.

Mucize Yaşam Bağımlılıkla Mücadele Derneği (Antalya) uyuşturucu ve uyarıcı madde bağımlılığında ilaç kullanımı olmaksızın bütünleyici ve psikososyal anlamda profesyonel destek sağlayan rehabilitasyon ve eğitim hizmeti veren bir merkezdir. Dernek faaliyetleri kapsamında ekipte yer alan 2 psikolog, psikolojik danışman(yarı zamanlı), bağımlılık uzmanı, doktor ve hemşirelerimizle destek talep eden kişilere iyileşme sürecinde yol arkadaşlığı yapmaktayız. Hizmet vermeye başladığımız günden itibaren pek çok kişinin iyileşmesine ve yaşamını değiştirmesine yardımcı olduk. Şimdi sağlıklı ve mutlular. Daha pek çok kişiye ulaşıp bataklıktan kurtulmalarını sağlayabilmek ve madde bağımlılığı hakkında bilinç kazandırıp çocuklarımızı, gençlerimizi koruyabilmek için şimdi sizin desteğinize ihtiyacımız var. Desteklerinizle daha çok kişinin temiz ve sağlıklı bir hayata kavuşmasını sağlayabiliriz. Yapacağımız eğitimlerle hem gençleri hem anne babaları bilinçlendirerek henüz madde kullanımı oluşmadan bu sorunu önleyebiliriz.

Hepimizin başına gelebilir, hep birlikte bağımlılığa karşı mücadele verelim, yanımızda olun. 

DESTEKLERİNİZİ BEKLİYORUZ.

 

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • fonbulucu.com İlk Destek
    3 yıl önce
    100
    Destek
    100


TAKIM


Berna İncu

YORUM YAP

GÖNDER

Projenin Ödülleri

 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin