Gelecekte Tarımın Durumu

BM’ye göre 2050 yılında nüfusun 9,8 milyar kişi olacağı ve yiyeceğe ihtiyacın yüzde 50 oranında artacağı öngörülüyor. Ayrıca küresel ısınmadan dolayı her 10 yılda bir 4.400.00 ton yiyeceği kaybediyoruz. Gelecekte teknolojisiz bir tarımın olamayacağı bilinciyle sunduğumuz projeye başladık.                         Kuraklık ve Çölleşme Her Yıl 12 Milyon Hektar Toprağı Yok Ediyor.


AssistFarm Nedir?

AsistFarm bir akıllı tarım sistemidir. Tohumun toprakla buluşmasından ürüne dönüşüp satışı yapılana kadar çiftçinin asistanlığını yapmayı amaçlamaktayız.

Ülkenin en önemli iş kollarından olan tarımda, yetiştirilen ürünlerin takibi ve kalitelerinin kontrol altına alınması çok önemlidir. Yetişme durumlarını kontrol altına alabilmek amacıyla bitki, toprak ve hava ile ilgili verileri toplayan akıllı tarım sistemi, verimliliği artırmak için analiz yaparak, üreticilere yol göstermektedir. Ayrıca hastalıkların ürünlere etkisi saptanarak alınması gereken önlemler ile ilgili çiftçilere bilgi verilebilmektedir. Bu sayede sunduğumuz proje ile doğaya ve toprağa zarar veren fazla gübreleme, ilaçlama ve sulama durumunu kontrol ederek minimum seviyede kullanmasını sağlayacağız ayrıca verimi maksimum seviyeye çıkaracağız.Sistemimize entegre etmeyi düşündüğümüz bir başka uygulama ise AssistFarm Sanal Pazar uygulamasıdır.


Neden AssistFarm Sanal Pazara İhtiyacımız Var?

Bilindiği gibi üreticiler ürünlerini ucuza sattığı için tüketicilerde pahalıya aldığı için sürekli dert yanmaktadır. Yaş meyve ve sebzede ürün tarladan çıktıktan tüketiciye gelene kadar %300-%600’lere kadar çıkan fiyat farkı oluşuyor. Ve aracılar son fiyat üzerinden yüzde 46,5 oranında kazanç sağlıyor.
Peki, neden böyle bir durum var? Çünkü yaş meyve ve sebzenin tarladan çıktından sonra çok fazla aracının elinden geçiyor.  


                            

 AssistFarm Sanal Pazar  Nedir?

Üreticileri ve tedarikçileri aynı platformda buluşturmayı amaçlayan bir platformdur. AssistFarm sanal pazar sayesinde hem üretici ürününü değerinde satabilecek hem de alıcı uygun fiyata ulaşabilecektir.


Peki AssistFarm Sanal Pazar Nasıl Çalışıyor?

Üretici ürünün miktarını, bölgesini ve fiyat bilgisini oluşturacağımız sanal tarım pazarı üzerinden paylaşacaktır.  
Tüketici almak istediği ürünü seçecek.
Oluşturacağımız özgün nakliye sistemi ile üreticiden alınan ürünler direkt tüketiciye gidecektir.                                   Üretici ve Tüketiciyi Birbirine Yakınlaştırıyoruz.. Şuana Kadar Neler Yaptık?

Toprak için gerekli olan parametreleri ölçen sensörlerin (Hava-Sıcaklık Sensörü, Işık Şiddeti Ölçüm Sensörü, Yağmur Sensörü, Toprak Isı Nem Sensörü vb.) kodlamalarını yaptık. Elde ettiğimiz değerleri internet ortamında anlık olarak okuyabilmekteyiz.
Sensörlerden gelen değerleri okuyabilmek ve sanal pazarı oluşturabilmek için web sayfamızı aktif hale getirdik.

Kabul Edildiğimiz Yerler

Tubitak BIGG programı uygulayıcı kuruluşlarından olan Bilkent Üniversitesi Cyberpark programına kabul edildik.

Teknopark İstanbul Cube İncubation toplantısında AssistFarm sunumunu gerçekleştirdik.

Hamdi Ulukaya Girişim programında ilk 100 proje arasına girmeyi başardık.

 Peki Bu Fonu Nasıl Değerlendireceğiz?

Kodladığımız sensörlerden daha hassas ölçüm yapabilen sensörler alınacak.
Sensörlerin tarlada tarımsal ürünler üzerinde etkisini görebilmek için Ar-Ge çalışması yapılacak.
Talep ettiğimiz fon şuan ki prototipten daha gelişmiş bir ürün oluşturmamızı sağlayacak. 


Siz değerli destekçilere ve Fonbulucu'ya sonsuz teşekkürler..Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Mehmet Aksoy
Ebubekir Çağlar-16911
Ebubekir Bingöloğlu-16921
Ömer Faruk Aksoy-16908

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin