Tırnak mantarının önüne geçilmesi, profilaktik tedavisi aynı zamanda oluşan enfeksiyonun ortadan kaldırılması mikroorganizmaların üremesinin kontol altına alınması ve yok edilmesi amaçlanmıştır.

 Onikomikoz ya da tırnak mantarı tırnak yüzeyinin altındaki özel bir tür mantardan kaynaklanan yaygın bir durumdur. Mantar doğrudan temas veya halı, çorap ve ayakkabılar yoluyla kişiden kişiye geçer. 
Bu mikroorganizmalar ortak duşlar, spor salonları ve yüzme havuzları gibi nemli, sıcak ortamlarda büyüyüp yayılırlar. Ayrıca, ayakkabılarınızın nemi ve karanlık ortamı da ayak tırnaklarınızda mantarın artmasına neden olabilir. Sağlıklı tırnaklar düzgün ve pembemsidir, uçlarında ince beyaz bir çizgi olur ama mantar enfeksiyonu tırnakların rengini ve görüntüsünü değiştirir. Enfeksiyon başta tırnağın küçük bir kısmını etkiler ve rengini değiştirir, daha sonra beyaz veya sarıdan kahverengi, yeşil, hatta siyaha dönebilir. Enfeksiyon tedavi edilmezse tırnağın daha derinine inebilir, kalınlaşabilir veya pul pul olabilir, ağrı veya rahatsızlığa neden olabilir, bazı vakalarsa tırnak yatağından ayrılabilir. Tırnak mantar enfeksiyonunu tedavi edip tırnağın daha büyük bir bölümüne yayılmasını veya ayaktaki başka tırnaklara sıçramasını önlemek önemlidir. Karanfil yağı (Eugenia caryophyllata) İçerdiği anti-inflamatuar maddesinin ağrı kesici etkisi vardır. Fenolik birleşenler kemik sisteminin yapısını güçlendirir. Birçok uçucu yağın bir antioksidan aktivite ve antifungal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir ve bu nedenle potansiyel olarak antimikotik maddeler olarak görev yaparlar.

Bu projede, oldukça yaygın olan tırnak mantarının önüne geçilmesi, profilaktik tedavisi aynı zamanda oluşan enfeksiyonun ortadan kaldırılması mikroorganizmaların üremesinin kontol altına alınması ve yok edilmesi amaçlanmıştır. Bu proje de yüksek oranda antifungal aktivite gösteren Karanfi yağını (Eugenia caryophyllata) kumaş ile muamele ederek çorap, eldiven ve ayakkabı tabanlığı yaparak tırnak mantarı için alternatif bir ürün yapılması hedeflenmektedir.


Çalışma Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü araştırma laboratuvarlarında gerçekleştirilmektedir. Karanfi yağı (Eugenia caryophyllata)  bitkisinden elde edilecek olan ekstaktların antifungal etkinliği test edilecektir.

Karanfi yağını (Eugenia caryophyllata)  ekstaktı kumaşa basılarak son hali oluşturulacaktır. Agar diffüzyon yönteminin kullanılacağı bu çalışmada, antifungal etkisi Bartın Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü araştırma laboratuvarlarında standart bakteri suşları ile incelenecektir.

Projenin yürütülebilmesi için gerekli kimyasal ve diğer sarf malzemeler alındıktan sonra Karanfil yağı (Eugenia caryopyllata) ekstraktları hazırlanacak ve kumaşa farklı miktarlarda katılarak antibakteriyel etkileri değerlendirilecektir. Sonuçta elde ettiğimiz bulgular poster ve yayın şeklinde literatüre kazandırılmış olacaktır.


Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Zeynep Karaoğlan

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin