Wi-Fi Çoğaltıcı Drone

Drone’lar hava gözetimi ve keşif görevlerinin geleceği açısından kritik öneme sahiptir. Tehlikeli olarak görülen görevleri yürütmek için kullanılmalarının yanı sıra; insan hayatı, zaman ve para gibi değerli kaynakları da korumayı sağlar. Bu görevler, geniş bir hizmet ve kullanım yelpazesi sağlamak için bağımsız veya yarı bağımsız olarak gerçekleştirilebilir.

Arama-Kurtarma, Orman Yangını İzleme, Alan Gözetimi ve daha pek çok uygulama, sürekli bir görüntü akışı ve diğer verileri gerektirir. Bu durum, hangi iletişim protokolü seçilirse seçilsin, görev süresi boyunca açık bir veri bağlantısı sağlanmasının gerektiği anlamına gelir.

Drone’larla iletişim, doğası gereği kablosuz bir yapıya sahiptir ve aralarında fiziksel bir bağlantı olmadan verilerin iki nokta arasında iletilmesine izin verir. Ancak bu iletişim, bağlantı noktasına olan uzaklığa bağlı olarak yavaşlama ve hatta kopma tehlikesi altında olabilir. Dolayısıyla Drone’larla iletişimin kalitesini artırmaya yönelik çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Bu araştırma ortamda bulunan sinyal güçlerinin attırılması amacıyla gerçekleştirilmiş ve belirlenen ortama hareketli bir Wi-Fi çoğaltıcı konumlandırılmasını hedeflemiştir. Örnek olay yöntemiyle yürütülen bu çalışmada öncelikle Wi-Fi çoğaltıcı drone’a entegre edilmiş ve sahaya çıkabilir hale getirilmiştir. Drone, belirlenen ortamda uçurulmadan önce gerekli ölçümler yapılmış ve ortam parametre değerleri elde edilmiştir. Kaynaktan gelen Wi-Fi sinyallerini çoğaltmak ve geniş bir alana yayılmasını sağlamak için Wi-Fi çoğaltıcı adaptör kullanılmıştır.

Bunun yanı sıra drone’a yerleştirilen kamera sayesinde, etrafın eş zamanlı olarak izlenmesine olanak tanıyan bir gözlük kullanılmıştır. Lityum-polimer bataryaya sahip olan drone’un üzerine GPS modülü bağlanmıştır. Daha sonra Wi-Fi çoğaltıcı entegreli drone uçurulmuş, parametre değerleri yeniden kayıt altına alınmıştır.

Deney uçuşları sonrasında toplanan verilerle, daha önceki parametrelerin karşılaştırılması neticesinde, drone uçurulduktan sonra bilgisayarda yaklaşık 2 kat, telefonda ise yaklaşık 23 kat sinyal artışı sağlandığı gözlemlenmiştir.

Sonuç olarak Wi-Fi çoğaltıcı adaptörün drone ile doğru ve otonom bir şekilde taşınabildiği ve sinyal gücünün istenilen bölgelerde güçlendirilebildiği görülmüştür.

Bu fonlama sayesinde bu proje fikir ve protatip aşamasından çıkıp projelendirilebilir ve seri üretime geçilebilir hale getirilecektir. Bu sayede bir ilk olarak ülkemizde yapılacak alanındaki ilk proje olacaktır.

Fotoğraf Galerisi

Video Galeri

  • Bu projeye ilk destek veren siz olun.


TAKIM


Noyan Tanrıver

YORUM YAP

GÖNDER
 Diğer Projeleri İnceleyebilirsin