Medya Okur Yazarlığı Farkındalığı Arttırma Projesi

Bağış Yap Gönüllü Ol Sponsor Ol Yorum Yaz Lütfen Anketimizi Doldurur musunuz?
Toplanan Destek Miktarı: 0.00
Hedeflenen Destek Miktarı: 25000.00
Hür Basın Derneği
Medya Okur Yazarlığı Farkındalığı Arttırma Projesi
Çankaya|Yenimahalle

Projemiz, ilkokul ve ortaokul öğrencilerini hedef kitle belirleyerek, onlarda medya okur-yazarlığı üzerinde bir farkındalık ve bilinç yaratmak üzerinedir. Konunun uzmanları tarafından hedef kitleye eğitimler verilecek, projenin öncesi ve sonrasında yapılacak anketlerle durum değerlendirmesi, eğitimlerin etkinliği ölçülecektir. Tutum ölçer uzmanlar tarafından geliştirilip, değerlendirilecektir.

Projemizin gerekçesi, medya uyaranlarının çocuklar tarafından doğru anlaşılmasını ve doğru uyaranların doğru bir şekilde özümsenmesini sağlamaktır. Medya aracılığıyla topluma iletilen bilgilerin, gençlerimize ve çocuklarımıza doğru yansıması, onların kişisel ve ruhsal gelişimlerinde önemlidir. Mevcut durumda, çocuklarımızın ve gençlerimizin bu bilgileri, haberleri yahut görselleri doğru ve olması gerektiği gibi yorumlayıp içselleştirdikleri konusunda yapılan araştırılmalar doğrultusunda gördük ki gereken bilinç ve farkındalık yaratılamamıştır.

Hür Basın Derneği olarak projemizin amacı; hem basılı hem de elektronik medyanın kodunu çözebilmek ve bunları üretebilmek, medyadan gelen alt mesajları okuyabilmek, tüm bunların yanında ulaştığımız hedef kitlede eleştirel ve sorgulayıcı bir izleyici olmanın öneminin farkındalığını oluşturmaktır. Çocukların ve gençlerin ilgisini bu yöne çekerek onlara kendilerine aslında çok da uzak olmayan fakat çok da ayırdında olmadıkları bir dünyanın kapılarını açabilmek de ikincil hedefimizdir.Yorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 1,175