Bir Arada

Bağış Yap Gönüllü Ol Sponsor Ol Yorum Yaz Lütfen Anketimizi Doldurur musunuz?
Toplanan Destek Miktarı: 0.00
Hedeflenen Destek Miktarı: 25000.00
Demir Leblebi Kadın Derneği
Bir Arada
Çankaya|Mamak|Yenimahalle
Çocuklar / Gençler (200 kişi)

Ankaranın üç mahallesinde çocuk ve gençlere ulaşarak hoşgörü, bir arada yaşamak, birbirimizi anlamak konularında bilgi vermek ve dostluk ve dayanışma kültürünü daha çocuk ve/veya genç yaşta edinmelerine zemin hazırlamak üzere atölye çalışmaları yapılacaktır. Bu çalışmalarda sorunlara yaratıcı çözüm bulma, çatışma çözümü gibi teknikler oyunlarla ve interaktif bir şekilde anlatılacaktır.

Toplumda hepimizin hissettiği gerilim ve çatışma hemen hemen hergün her alanda yeniden yeniden karşımıza çıkmakta. Spor da bile tuttuğumuz takımın rakiplerini düşman görmek, ya da her akşam hemen hemen her evde izlenen TV dizilerinde karakterlerin birbirlerine karşı şiddet içeren davranışları normalleşmektedir. Sokakta yürürken birbirimize gülümsemeyi, kazara çarpıştığımızda özür dilemeyi neredeyse unutmuş durumdayız. Oysa bu ülke insanları olarak birbirimize daha saygılı ve hoşgörülü yaklaşabiliriz. Nasıl çatışmayı öğreniyorsak çatışmaları çözmeyi de öğrenebiliriz. Karşılaştığımız sorunları çözmek için bir yol mutlaka buluruz ama şiddetsiz ve yaratıcı çözümler bulabilmek için bir kaç teknik öğrenip daha sevgi dolu bir toplumda yaşamayı mümkün kılabiliriz. Küçük veya genç yaşta öğrenilecek bu tekniklerle saygılı ve birbirine hoşgörülü bir topluma doğru hızla yol alabiliriz. Ayrıca bu çalışmanın toplumda yaratacağı çarpan etkileri ile yeşermeye başlayacak bir kültür yaratabiliriz.

Çocuklara ve gençlere, sorunlara yaratıçı çözümler bulma ve çatışma çözümü konularında bilgi aktararak hayatlarında uygulamalarını teşvik ederek daha hoşgörülü ve birbirine daha saygılı bir toplumun tohumlarını ekmek projenin temel amacıdır. Özel amacımız ise bu çocuk ve gençlerin kendi akranlarına rol model olmalarını teşvik ederek akran öğrenmesi yolu ile yaygınlaşmasını sağlamaktır. Sonuç olarak Ankaranın üç mahallesinde , Çankaya, Mamak ve Yenimahallede 100 çocuk, 100 gençle yapılacak atölye çalışmaları sonucu Ankara'da 200 çocuk ve gence yaşamlarında karşılasacakları sorunlara ve çatışmalara nasıl şiddetsiz ve innovativ çözümler bulacaklarını öğretmiş olacağımızı düşünüyoruz.Yorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 1,652