Metastatik Meme Kanseri Hastalarının Fiziksel Aktivite Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi

Metastatik Meme Kanseri Derneği
Metastatik Meme Kanseri Hastalarının Fiziksel Aktivite Yoluyla Güçlendirilmesi Projesi
Çankaya|Yenimahalle

Fiziksel aktivite kanserle mücadelede son yıllarda en önemli yollardan biri konumundadır. Ancak kanser tanısı alan hasta için fiziksel aktivite yapma ve onu yaşamının parçası haline getirme sıklığı istenen düzeyde değildir. Biz, yapılacak proje ile 10 gönüllü eğitmeni (spor bilimleri fakültesi öğrencileri ve fizik tedavi öğrencileri) gönüllü eğitimlerinden geçirilerek haftanın 2 günü hastalarımızı yaşadıkları yerlerde düzenli olarak fiziksel aktivite yaptırmalarını hedefliyoruz. Her gün için bu süre yaklaşık 1 saat olacaktır (yürüyüş, evde yapılabilecek hafif egzersizler gibi). Haftanın bir diğer günü de tüm hastaların bir mekanda toplanarak Yoga eğitmeni önderliğinde meme kanserine uygun yoga çalışmasına katılmaları faaliyetlerimizden diğeridir. 8 haftanın sonunda gönüllü eğitmenler, hastalar ile bir kutlama etkinliği düzenleneceğiz. Projeye katılacak hastalara aydınlatılmış onam formu imzalanmalıdır.

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Tıptaki gelişmeler kanserle başa çıkma ve kurtulma oranları her geçen gün artmaktadır. Ancak süreç çok meşakkatli olmakta süreç sonunda hastalıktan kurtulmanın bedeli olarak kişi psikolojik, sosyal, ekonomik ve fiziksel olarak yıpranmasına neden olmaktadır. Bu noktada hastalık seyrederken fiziksel aktivitenin bir yandan kanserli hastaların fiziksel aktiviteye katılarak sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmaları ve diğer yandan fiziksel işleyişin toparlanmasına yardımcı olduğu yapılan çalışmalarla da ortaya konmuştur. Kanserli hasta egzersiz ihtiyacını ekonomik durumu iyi ise hastanelerde ya da fizik tedavi merkezlerinde karşılayabilmektedir. Oysa hastalık süresince alacağı bir destekle kendi yaşantısı içerisine fiziksel aktiviteyi dahil edebilecek, düzenli olarak fiziksel aktiviteyi yapmanın ipuçlarını alabilecektir.

Metastatik meme kanseri tanısı alan 10 kadının fiziksel aktiviteye katılımları yoluyla yaşam kalitelerinin  artırılmasını sağlamak ve fiziksel aktiviteyi sağlıklı yaşam alışkanlığına dönüştürmek amacındadır.Yorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 345