Müze’de Caz Projesi

Bağış YapGönüllü OlSponsor OlYorum YazLütfen Anketimizi Doldurur musunuz?
Bağış için Kalan Süre: 0 gün
Tamamlanan Bütçe: %0
Toplam Bütçe: 0
  • Paylaş :
Caz Derneği
Müze’de Caz Projesi
Altındağ|Beypazarı|Çankaya|Keçiören|Polatlı

Bu projenin ortaya çıkmasının en temel sebebi eğitim ile kültürün harmanlanmasıdır. Yaşadığımız şehre olan aidiyet duygumuz, etrafımızda ki olaylara karşı duyarlı olmamızdır. Psikoloji ve felsefe profesörü Sokrates’in söylediği gibi “ Müzik ruhun gıdasıdır.” derneğimizin amaç ve araçları arasındadır. Hem sanatsal eğitim seviyesinin hem de kültürel kalkınmanın yaşanması için Ankara ili içerisinde ki çeşitli müzelerde bu projeyi hayata geçirmeyi arzu ediyoruz ve uzun soluklu olmasını diliyoruz. Bu proje sayesinde Müze’nin tarihi ortamından faydalanarak bir konser organizasyonu ve akabinde eğitim ayağı ile desteklenen bir içeriğe sahiptir. Hem çocuklarla hem de genç ve yetişkinlere hazırlanacak atölye çalışmaları da planlanmaktadır. Her yıl düzenli bir şekilde vatandaşlarımızda bu farkındalığı yerleştirebilirsek gelişim ve verimlilik büyük oranda ivme kazanacaktır. Organik bir yapıda kurgulanması ve mümkün olduğunca atölye çalışmaları ile de desteklenmesi ön görülmektedir. Konser için gelecek müzisyenin gerek hayat, gerekse müzik bilgisinden bir format usulünce katılımcıya-seyirciye aktarımının yapılması çok mühimdir. Dernek olarak Ankara’da ki müzelerle iletişim halinde olmakla beraber, derneğin veri tabanında ki sanatçılarla da irtibat kolaylıkla kurulacaktır. Bu projenin en can alıcı noktası doğru yerde doğru zamanda doğru programı yerleştirebilmektir.

Gerekçe: dünyanın en güzel ülkelerinden birinde yaşıyoruz ve sahip olduğumuz kültürel varlıklarımız, geçmişimiz, tarihimiz müzelerimizde büyük bir özveri ile bizleri bekliyor. Bu enginliği vatandaşlarımızla paylaşmak istiyoruz. Kimi zaman unutuyor, kimi zaman hayatın koşuşturmasından atlıyoruz ancak sahip olduklarımızın kıymetini bilmeliyiz. En büyük insanlık görevlerimizden biri sanırım yaşam alanlarımıza sahip çıkmak. Bunu sivil toplum kuruluşu olarak üstlenmeyi ve öncülük etmeyi hedefliyoruz.

Müzelerin tarihi ve fiziksel ortamından faydalanarak organize edeceğimiz konser etkinliği; hem ziyaretçi sayılarının artışına sebep olacaktır hem de insanlara gitmek için bir sebep. Program kapsamında planlanacak olan atölye çalışmaları da müzede geçirilen zamanı arttıracak ve pekiştirecektir. Bu çalışma ise şu şekilde olması planlanmaktadır. Çocuklarla Caz Atölyesi; ülkemizin geleceği, kıymetli varlıklarına kişisel gelişimlerine bu genç yaşlarında ruh ve beden terbiyelerine katkı sağlayacak bir çalışmadır. Temel caz ritmi olan swing, beden perküsyonu, tekerlemeler ve oyunlarla çocuklara tanıtılacak. Bu ritmin üzerine ksilofon, metalofon, vb. vurmalı çalgılar kullanılarak basit eşliklerle birlikte çocuklarla beraber melodik doğaçlamalar yapılacak ve ortaya çıkan parçalar düzenlenerek çocuklardan renkli bir caz orkestrası oluşturulacaktır. Bu çalışmanın daha üst düzey formu ise 18 yaş üzeri katılımcılar için hazırlanacaktır.

Sanatçı ile interaktif bir paylaşım sağlanacağı bu organik yapıdan hem katılımcılar hem müzisyenler olumlu yönde tecrübe sahibi olacaklardır. Her yıl düzenli olarak düzenlenecek bu faaliyet ile alışkanlık kazandırmak ve sürdürülebilirlik sağlamakta önemli bir husustur.

İhtiyaç: Kar amacı gütmeden varlığını sürdürmeye çalışan bir STK olarak finansal açıdan destek gerek duyulacaktır. Müzisyen kaşeleri, konaklama ve ulaşım giderleri, basın-tanıtım araç ve gereçlerine erişim imkanı, şehir içi transferleri için araç tahsisi ve diğer olası öngörülemeyen harcamalarımız mümkün olacaktır. Ayrıca gezici bir proje olması planlandığı için belediye, kaymakamlık gibi ilgili birimlerle de sağlıklı bilgi paylaşımı ve izinlerin alınması durumunda o bölgeye duyurunun desteklenmesi gerek görülecektir.

Müzeleri teşvik etmek ve ziyaretçi sayılarına destek olmak adına fiziksel alan olarak onları ortak etmeyi düşündük. Daha önce bu ikili ile herhangi bir işbirliği içerisinde olunmadı. İşbirliği sağlayarak karşılıklı fayda sağlamalıyız. Müze, dernek ve eğitim-konser olarak 3 bacaklı sağlam bir yapı oluşturmayı planlıyoruz.

Bu sayede hem ziyaretçi sayısının daha fazla olması için uğraş veren müzelerimiz gündeme gelecek hem de sadece yerli-yabancı turistler değil o ilçe de yaşayanlarla da dahil olacaktır. Genç – yaşlı, kültürel ve ekonomik değerler göz etmeksizin evrensel bir platformda buluşabilmektir. Seyircilerimize ulaşmak, bilgilendirmek ise somut olarak sonuç almayı beklediğimiz diğer bir konudur. Hem müzisyenler hem de katılımcılar açısından fayda sağlayan bir deneyim olacaktır.Yorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 145