Mültecilerin Spor İle Entegrasyonunun Sağlanması Projesi

Bağış YapGönüllü OlSponsor OlYorum YazLütfen Anketimizi Doldurur musunuz?
Bağış için Kalan Süre: 0 gün
Tamamlanan Bütçe: %0
Toplam Bütçe: 0
  • Paylaş :
ESNAF VE SANATKARLAR DERNEĞİ SPOR KULÜBÜ (ESDER)
Mültecilerin Spor İle Entegrasyonunun Sağlanması Projesi
Altındağ

Gerçekleşmesi öngörülen proje Ankara ili Altındağ ilçesi uygulanacak olup hedef kitlesi Suriyeli mülteci çocuklardır. Proje kapsamında yapılacak olan futbol turnuvası ile mülteci çocukların topluma entegrasyonlarının kolaylaştırılması öngörülmektedir. Futbol turnuvasının finali büyük bir törenle yapılacak olup turnuvaya katılan tüm çocuklara halı saha ayakkabısı, forma takımı, tozluk, tekmelik, eşofman takımı ve futbol topu verilecektir. Futbol turnuvası sayesinde savaş sırasında psikolojileri bozulan ve desteğe ihtiyacı olan mülteci çocukların bir nebze olsun rehabilite edilmesine katkı sağlanacaktır. Ayrıca Türk çocukların da turnuvada yer alması Suriyeli çocukların ülkemize adapte olmasına katkı sağlayacaktır. Proje kapsamında futbol turnuvası 7’ şer kişilik 20 takımdan ile yapılacaktır. Toplam 140 kişi ile gerçekleşecek olan turnuvanın 50’ si Türk çocuklardan 90’ ı ise Suriyeli mülteci çocuklardan oluşacaktır. Bu 90 mülteci çocuğa 50 Türk çocuğun da eklenmesiyle sosyal uyumun pekişmesi amaçlanmaktadır. Proje kapsamındaki Türk çocuklar, Altındağ bölgesindeki okullar ile entegreli çalışılarak buradaki okullardan katılacaklardır.

Ülkelerinde 2011 yılında patlak veren savaş ile Türkiye’ ye sığınan  mültecilerin psikolojik açıdan hala desteğe ihtiyaçları vardır. Sosyal hayata katılımlarını artırmak amacıyla gerçekleştirilecek faaliyetler onları hayatta bir adım öne taşıyacaktır. Özellikle de çocuklar bu kapsamda ön plana çıkmaktadırlar. Bu yüzdendir ki ESDER Spor Kulübü olarak spor müsabakası düzenleyerek bu çocukların bir nebze olsun sosyal hayata adım atmalarına katkı vermiş olacağız.

Proje mülteci çocukların toplumsal hayata adapte olabilmeleri kolaylaştırmak amacıyla planlanmıştır. Savaş mağduru mülteci çocukların psikolojik desteğe ve sosyalleşmeye ihtiyaçları vardır. Bu kapsamda STK’ ların yapması gereken sosyal aktivitelerle toplumsal entegrasyonun sağlanmasıdır. Gerçekleşecek futbol turnuvası, Türk ve Suriyeli çocukların katılımıyla gerçekleşecek olup mülteci çocukların ülkemize entegrasyonuna katkı sağlayacaktır.

Projemizin genel amacı Suriyeli mülteci çocukların sosyal hayata katılımlarının ve entegrasyonlarının sağlanmasıdır.

Projemizin özel amacı ise Ankara ili Altındağ ilçesinde bulunan 90 Suriyeli mülteci çocuğun 50 Türk çocuğun da katılımıyla bir futbol turnuvası düzenlenerek sosyal hayata entegre edilmelerinin sağlanmasıdır.

2 ay sürecek futbol turnuvasının finali büyük bir törenle yapılacaktır.

Projenin uygulanması sonucunda;

-Suriyeli mülteci çocukların Türk çocuklarla bir araya gelmesi hem mülteci çocukların topluma entegrasyonlarına katkıda bulunulmuş olacak hem de mülteci çocukların ailelerinin toplumsal entegrasyonuna destek sağlanmış olacaktır.

-Türk çocukların Suriyeli mülteci çocuklarla aynı takımlarda oynamaları ile çocuklar arası etkileşim ve bağlar artacak böylece mülteci çocukların güven problemleri aşılacağı gibi savaş psikolojisinden de kurtulmaları sağlanacaktır.

-Her maç sonrası gerçekleşecek küçük etkinlikler ile ülkemiz ile Suriyeli mültecilerin kaynaşmaları sağlanacaktır.

-Projenin duyulması ile birlikte birçok STK, kurum ve kuruluş projeden etkilenecek ve sonuçlarından yararlanacaktır.Yorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 99