Herkes Kadar Özgürlük Projesi

Bağış YapGönüllü OlSponsor OlYorum YazLütfen Anketimizi Doldurur musunuz?
Bağış için Kalan Süre: 0 gün
Tamamlanan Bütçe: %0
Toplam Bütçe: 0
  • Paylaş :
Uluslararası Omurilik Felçlileri Derneği
Herkes Kadar Özgürlük Projesi
Etimesgut|Keçiören|Mamak|Polatlı|Sincan|Yenimahalle

Tekerlekli sandalye kullanıcılarının büyük çoğunluğunun korunma reflexlerinden yoksun hastalar olması sebebiyle hareketsiz kalmaları sonucunda sürekli tekerlekli sandalye üzerinde oturmalarına bağlı bası yaraları (dekibitüs ülseri) oluşmaktadır. Yaşamlarını tekerlekli sandalyeye bağlı olarak sürdüren engelliyi bası yarasına karşı korumanın en etkili yöntemi, vücut ağırlıklarının mümkün olan en geniş alana yayılmasını sağlamak ile hastanın kemiklerinin üzerindeki baskıyı en aza indirmektir. Bu maksatla üretilen kuru hava dolaşımlı çok kompartmanlı oturma sistemleri hastaların bası yarası risklerini minimize etmeye yardımcı olmaktadır.

ALTINDAĞ BÖLGESİ nde yaşayan o bölge insanlarının sosyal durumlarının çok düşük tür.O bölgedeki insanlarımızın çoğu çocuklarına bu tür sportif faliyetlerin yapıldığı kurslara gönderememektedir.Ayrıca mahallelerine yerleşen mültecilerle zamanla sosyal adaletsizlikten dolayı sorunlar yaşanmaya başlamıştır.O bölge içersindeki halkın kullandığı ortak kullanım alanlarının (semt sahaları,Pazar yerleri,okul..vb)yerlerin kullanılmasında sürekli sorunlar yaşanmaktadır.

Kuru hava dolaşımlı çok kompartmanlı oturma üniteleri sayesinde kalça kemik çıkıntıları üzerinde ki yumuşak dokuyu 35 mm civa noktasal basınç altında tutarak uzun süre hücresel yıkımı önleyecektir. Böylelikle yara oluşum sebeplerinden biri ve en önemlisi olan kemik üzerinde ki basınç ortadan kaldırılmış olacaktır. Derneğimize bağlı ihtiyaç sahibi kullanıcıların bu üniteler sayesinde çalışma ve sosyal hayata katılımları üzerinde ki bası yarası sorunu çözümlenmiş olarak gerek özel sektörde gerekse derneğimiz cam işleme atölyelerinde uzun süre çalışmaları sağlanmış olacaktır. Böylelikle engellilerimizin sosyal yaşantıları ve hayat standartlarında yükselme sağlanacaktır

 

 Yorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 196