Demans&Alzheimer Hasta ve Yakınları Destek Ağı

Bağış Yap Gönüllü Ol Sponsor Ol Yorum Yaz Lütfen Anketimizi Doldurur musunuz?
Toplanan Destek Miktarı: 0.00
Hedeflenen Destek Miktarı: 45000.00
Türkiye Güçsüzler ve Kimsesizlere Yardım Vakfı
Demans&Alzheimer Hasta ve Yakınları Destek Ağı
Gölbaşı|Polatlı

Alzheimer Hastalığının görülmesi sonucunda, bakım veren birey ve aile üyelerini birçok farklı sorunla karşılaşmasına neden olmaktadır. Alzheimer hastalığında ileri evreye doğru gidildikçe bakım süresi giderek artmaktadır. Bakım veren bireylerin Alzheimer hakkında farkındalık eğitimlerine katılım süreçlerini ve bu yönde zaman ayırmasını engellemektedir. Projenin bu yönde üniversiteli gönüllü gençlere verilecek Alzheimer farkındalık çalışmaları sonrasında gönüllü gençler tarafından, Alzheimer hastalarının yaşam alanlarında bireysel olarak farkındalık eğitimlerinin sunulması hedeflenmektedir. Proje kapsamında Ankara’nın Çankaya, Yenimahalle, Keçiören, Altındağ, Etimesgut, Sincan, Mamak ilçelerinde ikamet eden Demans&Alzheimer hasta ve yakınlarına destek sunulacaktır. 2018 TÜİK adrese dayalı nüfus sayımı verilerine göre ilçelerin 65 yaş ve üzeri oranları Çankaya %12.3, Yenimahalle %8.4, Keçiören %7.6, Altındağ %7.2, Etimesgut %5.3, Sincan %5.5, Mamak %6.7 olarak belirlenmiştir. Alzheimer görülme sıklığı yaş ile doğrudan ilişkili ve aynı zamanda kanıtlanmış tek risk faktörüdür. 85 yaş ve üzeri olan kişilerde Alzheimer görülme sıklığı %30-50 oranında ifade edilmektedir. Bazı araştırmalarda her iki kişiden birinde Alzheimer hastalığının görüldüğü öngörülmektedir. Bu proje kapsamında 85 yaş ve üzeri olan yaşlı oranları incelendiğinde Çankaya’da 12 bin 671, Yenimahalle’de 4 bin 319, Keçiören’de 5 Bin 710, Altındağ’da 2 Bin 522, Etimesgut’ta 2 bin 86, Sincan’da Bin 848 ve Mamak’ta 3 bin 580 kişidir. Ankara ilinin yaşlılara yönelik sosyal destek hizmetlerinin mevcut şartlarda desteklenmesi ve bu projenin bu yöndeki eksikliği büyük bir oranda kapatmasını hedeflemektedir. Alzheimer hastasına bakım vermekte olan ailelerin bakım yükü, sosyalizasyon sorunu ve ekonomik yükünün azaltılmasına destek sağlanacaktır. Türkiye’de son zamanlarda yaşlılara yönelik yapılan proje çalışmaları artmaktadır. Belirtilen ilçelerde yaşayan yaşlılara ve ailelerine sunulacak desteklerle yaşam kalitelerinin artması ile beraber; bu projenin farkındalık sahibi gönüllü gençlerle yürütülmesini sonucunda farkındalık sahibi ailelerinde oluşmasını sağlayacaktır. Proje kapsamında önemli akademik çıktılarında sağlanacağı ve bu bulgular doğrultusunda yeni projelerin geliştirilmesi hedeflenmektedir.

Dünyanın artan hızlı teknolojik gelişmelerin, sağlıkta yaşanan gelişmeler ve koruyucu hekimlik uygulamalarının hızla gelişmesi sonrasında ortalama yaşam süresinin de artmasına belirgin bir şekilde katkısı olmuştur. Yaşam süresinin uzamasının Türk toplumunu gelecek yıllarda belirgin bir şekilde değiştirecektir. İnsan sayısı bugün 60 yaş ve üzerinde 1980 yılından bu yana ikiye katlanmıştır. Önümüzdeki beş yıl içerisinde, 65 yaş ve üzeri yetişkinlerin sayısı 5 yaşın altındaki çocukların sayısından fazla olacaktır ve 2050 yılına gelindiğinde, bu eski yetişkinlerin 14 yaşın altındaki tüm çocuklardan sayıca fazla olacaktır. Artan bu yaşlı nüfusun sonucunda insanların uzun yaşam beklentileri gelişecektir. Bu gelişmelerin sonucunda Alzheimer hastalığının dramatik bir şekilde artacağı belirtilmektedir. Türkiye'de 600 bin Demans hastası olduğu öngörülmektedir. Bu sayının hızla artmaya devam edeceği artan yaşlı nüfusumuz ile orantılı olarak artış gösterecektir. Alzheimer hastası ve ailelerinin çok yönlü olarak sorunları olduğu gözlenmektedir. 65 yaş ve sonrasında 5 yıllık artış sonrasında Alzheimer görülme sıklığı 2 kat artarken, 85 yaş ve üzerinde bu oranı bazı araştırmalardan her iki kişiden birinde görüldüğünü belirtmektedir. Yaşlı olan diğer bireylere yönelik aktif ve başarılı yaşlanma konusu hakkında bir eğitim sunarak Alzheimer hastalığın korunmaları yönünde öneriler verilecektir.

Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde bu projenin geliştirilmesi ve uygulanabilirliğinin ve Ankara ilinin merkezi denetleyici olmasını sağlanması

Projenin gerçekleştirileceği ilçelerde ikamet eden Alzheimer hastası ve yakınlarının bakım yükünün azaltılması

Alzheimer Hastalığının farkındalığının geliştirilmesi

Kuşaklararası etkileşimlerin sağlanması yönünde ağlar geliştirmek

Belirtilen ilçelerde yaşayan tüm vatandaşların “Aktif ve Başarılı Yaşlanmasının” desteklenmesi

Ailelerin, Alzheimer hastasına doğru yaklaşım ve doğru sonuçlar elde etmesinin sağlanması

Her ay düzenli olarak gönüllü gençlerimizin gözünden Alzheimer hastalarıyla yaşadıklarını anlattıkları hikayelerin hasta yakınlarının izinleri doğrultusunda video çekimlerinin sosyal medyada yayınlanması.

Projenin aylık toplantılarının yapılmasıYorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 335