Umudum Olur musun?

Bağış Yap Gönüllü Ol Sponsor Ol Yorum Yaz Lütfen Anketimizi Doldurur musunuz?
Toplanan Destek Miktarı: 0.00
Hedeflenen Destek Miktarı: 50000.00
İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Gerontoloji Bölümü Yaşam Boyu Gerontoloji Öğrenci Kulübü
Umudum Olur musun?
Çankaya|Yenimahalle
Çocuklar / Gençler (Ankara ilinde sevgi evlerinde kalan ve projede yer almak isteyen 20 çocuk kişi) | Yaşlılar (Ankara ilinde huzurevinde kalan projede yer almak isteyen ve uygun görülen 20 yaş almış birey kişi)

Gerontoloji bölümünü okumaya başladıktan sonra, birçok kez huzurevi ziyareti gerçekleştirdim .Bazı ziyaretlerimde tesadüfen ilkokul öğrencilerinin, hocaları eşliğinde oraya gelmelerine denk geldim .Çocukların içeriye gelmesiyle yaşlıların mutluluğuna ve heyecanına şahit oldum. Bu düşünceden yola çıkarak huzurevinde kalan 20 yaş almış birey ile sevgi evinde kalan 20 çocuğu buluşturup; güzel bir sofrada birlikte olmalarını, tanışmalarını,yakınlaşmalarını sağlamak ve daha sonraki dönemlerde ise en az haftada iki defa bir araya gelerek birlikte (sanat atölyesinde hocalar eşliğinde )çeşitli etkinlikler (resim,müzik,tiyatro,fotoğrafçılık,satranç,tasarım vs)geziler ,piknikler düzenleyerek vakitlerini dolu dolu geçirmelerini amaçladım. Kısacası bu proje kapsamında huzurevlerinde kalan yaşlılarımız ile sevgi evlerinde kalan çocuklarımızı sürekliliği sağlanacak şekilde buluşturacağız. Böylelikle kuşaklararası ilişkiler teorisine dayanan ve mutualist bir düzen halinde her iki grubun da yalnızlık ve ebeveyn ihtiyacı eksiklerini gidereceğiz.

Ülkemizde yaklaşık olarak 20000 vatandaşımız huzurevlerinde kalmakta. Bunların 4000'e yakını Ankara huzurevlerinde ve bakımevlerinde kalmakta. Bunun yanında yine ülkemizde 15000 çocukta esirgeme yurtlarında kalmakta ve bunun 3000'e yakını ise Ankara'da bulunmakta. Her iki kurumda kalan kişilerin ortak sorunu yalnızlık! Onları bu proje kapsamında uzman Gerontologlar ve Pedagoglar eşliğinde buluşturmayı hedefliyoruz. Bu proje ile bu kayba bir son verip, yılların deneyimlerinin o çocuklarda hayat bulması ve kuşaklararası iletişimin öneminin toplum tarafından benimsenmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Huzurevinde kalan yaşlılarımızın bilgi ,deneyim ve tecrübelerinin sevgi evlerindeki çocuklara aktarılmasını sağlamak; kazanılmış bu bilgilerin yok olmasının önüne geçmek, yaşlı bireylerin günümüz koşullarına ve teknolojik imkanlarına ayak uydurması için çocukların ve gençlerin bilgilerinden faydalanmasının önünü açmak ve böylece kuşaklararası bilgi alışverişini sağlamak, Öğrenmenin ve öğretmenin yaşa bağlı olmadığını,her yaşın birbirine kazandıracaklarının olduğu bilincini oluşturup, toplumda kuşaklararası dayanışmayı sağlamak, Sevgi evlerinde kalan her çocuğu manevi dede ve nine sahibi yapmak ;yaşlılardan aldıkları deneyimlerle daha başarılı bireyler olmalarını sağlamak, Kuşaklararası iletişimin öneminin toplumda benimsenmesini sağlamak ve toplumsal farkındalık oluşturmak. Yorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 1,020