Yeni Klasik Oda Orkestrası

Bağış YapGönüllü OlSponsor OlYorum YazLütfen Anketimizi Doldurur musunuz?
Toplanan Destek Miktarı: 0.00
Hedeflenen Destek Miktarı: 25000.00
  • Paylaş :
Orkestra Şefi
Yeni Klasik Oda Orkestrası
Çankaya|Yenimahalle
Kadınlar (1000 kişi) | Çocuklar / Gençler (1000 kişi) | Çevre (1000 kişi)

Hem 'Sosyal Sorumluluk' hem de 'Sanat Bilinci' geliştirmeyi hedefleyen ve içeren Projemiz dahilinde 21 kişilik konservatuvar mezunu ve yeni mezun klasik müzik müzisyenlerinden oluşan bir Oda Orkestrası kurulacaktır. Orkestramız iki ay süresince 4 konser vermeyi planlamaktadır. Bu konserlerin ikisi seçilen liselerde ve sanat konser merkezlerinde ücretsiz olarak konser verecektir.

ORKESTRAMIZ HEM 'SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ' HEM DE 'SANATSAL FARKINDALIK' PROJESİ OLARAK, 2 ANA BAŞLIĞA HİZMET ETMEKTEDİR: Konservatuvar bitirmiş veya bitirmek üzere olan, ancak maddi gelir sağlayamayan sanatçılara istihdam sağlanacak ve kaliteli 4 konser ve bandrollü bir albümle hayalini kurdukları kariyerlerinin başlaması sağlanacaktır. (SS) .Genç bir Türk Kadın Orkestra şefinin Türkiye ve Dünyada tanınması ve tanıtılmasının önü açılacaktır. (SS, SF) .Klasik müziğin yüksek düzeyde bir sanat olması sebebiyle, henüz dinleme ve tanışma fırsatı bulamamış ortaokul ve lise öğrencilerimizin, profesyoneller eşliğinde bu sanatla tanışması ve yakınlaşması; bu sayede estetik bilincin aşılanması gerekmektedir. (SS,SF) .Türk Kadın Bestekarların eserleri seslendirilecektir. Osmanlı döneminde ve Yeni Cumhuriyet Dönemi'nde yaşamış pek çok kadın sanatçımızın adı bilinmemektedir. Kültürel mirasımıza sahip çıkmak ve çoğunlukla erkek egemen bir alanda başarılı kadınların da varolduğunu, bu topraklarda yaşadıklarının farkına varılması sağlanmalıdır. (SF) .Cumhuriyet sonrasından günümüze kadar, Çok sesli batı müziği icralarında her zaman türküler kullanılmıştır. Türk Sanat Müziği türü tamamen ayak basılmamış topraklardır.Orkestramız bu alanda bir ilk'e imza atacaktır.Bu hedef, evrensel niteliktedir ve yabancı ülkelerdeki klasik müzik festivallerine gönderilecek konser teklifleri ve konser videoları ile ile ülkemizin sanatsal duruşuna saygınlık kazandıracaktır. (SF) .Hem orkestra şefi hem de orkestra müzisyenlerinin kadın olması ve repertuarda kadın bestekarların eserlerine yer verilmesi sebebiyle, görece erkek egemen bir alanda kadınların da var olduğu anımsatılacak ve kadın hareketlerine destek ve farkındalık sağlanacaktır. (Kadın hareketleri ortaokul ve liselerde konsept dışıdır.) (SS)

.Yeni mezun veya lisans eğitimini bitirmek üzere olan 21 müzisyene iş imkanı sağlanacaktır. Öğrenciler bu sayede gelecek kariyerlerine sağlam bir adım atabileceklerdir. .Orkestra şefinin Kadın olması sebebiyle, Kadın hareketlerine katkı sağlanacak, Genç bir Türk Kadın Orkestra şefinin Türkiye ve Dünyada tanınmasının önü açılacaktır. .Daha önce klasik müzik dinleme fırsatı bulamamış lise ve ortaokul öğrencilerine kendi okullarında konser ve devamında soru-cevap konseptli workshop sunulacaktır. Bu sayede farkındalık, sanat, estetik ve kültür seviyesine katkı sağlanacaktır. .Türk Kadın Bestekarların eserleri seslendirilecektir. .Bir ilk olacak konseptimizde Türk Sanat Müziği eserleri Batı Klasik Müzik teknikleri ve orkestrası ile seslendirilecektir. .Kadın hareketlerine destek olmak için orkestramızın tamamen kadın müzisyenlerden oluşmasına özen gösterilecektir. Ancak yeterli sayı bulunamaz ise Kadın müzisyenlerin çoğunluğu oluşturduğu bir oda orkestrası sağlanacaktır. (Orkestramızın ismi sponsor şirketin isteğine bağlı olarak değişebilir.)Yorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 46