Geleceğin Mühendisleri Ankara’daki Teknokentlerle Buluşuyor

Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Derneği
Geleceğin Mühendisleri Ankara’daki Teknokentlerle Buluşuyor
Çankaya|Pursaklar|Yenimahalle
Çocuklar / Gençler (50 kişi)

4 Ekim 2018- 31 Mart 2019 tarihleri arasında Ankara Fen Lisesi, Atatürk Anadolu Lisesi, Gazi Anadolu Lisesi, Pursaklar Anadolu Lisesi, Mehmet Emin Resulzade Anadolu Lisesi, Özkent Akbilek Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Fen Lisesi ve Dr.Binnaz Ege-Dr.Rıdvan Ege Anadolu Lisesindeki 15 yaşından büyük toplam 50 öğrenciye Ankara’daki teknoloji geliştirme bölgelerindeki firmalarda cumartesi günleri yarımşar günden 15 hafta boyunca toplam 60 saatlik staj/teknik ziyaret imkanı sunulacaktır. Projenin temel amacı öğrencilerin yüksek teknoloji üreten firmaları yakından tanımalarını sağlamak onlara bu alanda çalışmayı özendirmek ve iş ortamını tanıtmaktır.

Ülkelerin ekonomik kalkınmasında büyük rol oynayan teknolojiye önem ve ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemiz genç nüfusu ile büyük bir pazar olmakla birlikte teknik üniversiteleri sayesinde büyük bir yetenek havuzu oluşturmaktadır. Bu yetenek havuzunu oluştururken doğru kişilerin doğru işlerde olmasını sağlamak büyük önem taşımaktadır. Dolayısı ile üniversitelerde öğrencilere staj imkanları verilmekte ve mezun olduklarında öğrencilerin iş hayatına daha doğru karar vererek başlamaları beklenmektedir. Ancak, üniversite tercihleri sırasında da öğrencilerin meslekleri yakından tanıyamaması ve teknolojiyi kısıtlı düşünmeleri sebebiyle geniş bir vizyona sahip olamadıkları gözlemlenmiştir. Bu gerekçelere dayanarak; lise öğrencilerine de yüksek teknoloji üreten firmalarda staj imkanı yaratarak; fen bilimleri ve mühendislik fakülteleri mezunlarının ne işlerle uğraştığını yakından tanımalarını ve ilerleyen dönemlerde daha sağlıklı kararlar vermelerini sağlayarak ne istediklerini bilen nitelikli insan profili oluşturmak hedeflenmektedir.

Lise öğrencilerini teknokentlerde araştırma geliştirme süreçlerine dahil etmek ve iş yaşantısına erken yaşta alışmalarını sağlayacağı projemiz sayesinde öğrenciler meslekleri yakından tanıyacak ve birkaç yıl içerisinde girecekleri üniversite sınavı sonucunda tercih edecekleri mühendislik ve diğer bölümler hakkında bilinçlenecek ve doğru tercih yapmaları sağlanacaktır. Ülkemizde kız öğrencilerin okumasına ve meslek edinmesine yönelik birçok kampanya başlatılmıştır. Teknokentler olarak kadın çalışan oranını artırmak hedeflerimizden biri olmakla birlikte bu proje için asgari %50 kota uygulayarak kız öğrenciler de projeye katılarak mühendislik alanlarını tercih etmesi için özendirilecektir.Yorum Yazın

Ziyaretçi Sayısı : 127